Sprawdzian szóstoklasisty - co należy wiedzieć o tegorocznym teście? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 03 kwietnia 2016 09:39

Sprawdzian szóstoklasisty – co należy wiedzieć o tegorocznym teście?


Już 5 kwietnia 2016 roku uczniowie szóstych klas szkół podstawowych zmierzą się ze swoim pierwszym państwowym egzaminem. Jednocześnie będzie to ostatni sprawdzian szóstoklasisty, który decyzją Ministerstwa Edukacji od przyszłego roku szkolnego odejdzie w zapomnienie. Co zadecydowało o jego zniesieniu? Jak przygotować 12-latka do tegorocznego egzaminu?

 

Obowiązkowy test szóstoklasisty ustanowiony został w polskim systemie edukacji w 2002 roku. Od roku szkolnego 2014/15 obowiązuje nowa formuła tego testu, który ma odbywać się w dwóch częściach: pierwsza z języka polskiego i matematyki, a druga – z języka obcego. W takiej formie ma odbyć się tegoroczna i zarazem ostatnia edycja tego egzaminu, który zdaniem Ministerstwa Edukacji jest zbyt kosztowny i powoduje niepotrzebny stres wśród uczniów. Według wyliczeń Centralnej Komisji Edukacyjnej organizacja testu rocznie generuje koszty około 10 mln złotych.
Najważniejsze informacje o teście:
• Terminy:
Tegoroczny test szóstoklasisty odbędzie się 5 kwietnia, w godzinach 9.00 – 11.45. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli wziąć w nim udziału, mają wyznaczony drugi termin – 2 czerwca 2016 r.
• Forma sprawdzianu:
Sprawdzian składa się z dwóch części w formie pisemnej. Część pierwsza – sprawdza wiedzę z języka polskiego i matematyki, ma trwać 80 minut i składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Część druga – sprawdza znajomość języka obcego (którego dziecko uczyło się w szkole), ma trwać 45 minut i składa się wyłącznie z zadań zamkniętych.
• Zasady przystąpienia:
Uczeń może wnieść na salę egzaminacyjną jedynie pióro lub długopis z czarnym tuszem, ołówek i przybory szkolne, np. gumka, ekierka, kątomierz. Wniesienie kalkulatora, słownika i urządzenia telekomunikacyjnego jest ściśle zabronione. Odpowiedzi w teście należy nanieść na kartę odpowiedzi.
• Zakres materiału i jego organizacja:
Zadania będą sprawdzać wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej szkoły podstawowej. Samo podejście do sprawdzianu jest równoznaczne z jego zaliczeniem. Sprawdzian, jak co roku, przeprowadza Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Jak przygotować dziecko do testu?
Zmierzenie się z ilością informacji, dostarczanych przez sześć lat edukacji podstawowej, może stanowić duże wyzwanie i stres dla większości uczniów. Oprócz tego muszą oni sobie poradzić z testem jednokrotnego wyboru, którego odpowiedzi należy zaznaczyć w karcie odpowiedzi według wcześniej podanych zasad. Aby przygotować dziecko do takiego wyzwania, warto rozwiązać z nim parę przykładowych testów z poprzednich lat, które dostępne są do pobrania na oficjalnej stronie CKE. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, warto również zajrzeć do platformy edukacyjnej Squla.pl, która z myślą o szóstoklasistach stworzyła specjalny moduł „Sprawdzian szóstoklasisty”, stanowiący dobrą powtórkę materiału szkolnego w formie quizów i gier. Ten specjalny moduł w Squli zawiera ponad 400 zadań dostępnych w zestawach podzielonych na trzy obszary tematyczne: język polski, matematyka i język angielski. Zadania przygotowali egzaminatorzy współpracujący z CKE przy opracowywaniu arkuszy na oficjalny sprawdzian.

Dużo stresu, niewielka przydatność
Sprawdzian szóstoklasisty nie jest ograniczony limitem punktów potrzebnych do jego zaliczenia, co oznacza, że samo podejście do niego jest równoznaczne z jego zaliczeniem. Nie stanowi również podstawy w dokonywaniu rekrutacji do gimnazjum. W założeniu sprawdzian miał być przede wszystkim źródłem wiedzy na temat aktualnego stanu edukacji podstawowej w Polsce.
Mimo, że test szóstoklasisty zdaje każdy uczeń, sam fakt nadchodzącego egzaminu podsumowującego sześć lat nauki powoduje stres wśród polskich uczniów i pytania rodziców o jego celowość – mówi Małgorzata Munzer z platformy edukacyjnej Squla.pl. – Dla przykładu w Holandii, dzieci trzy razy w roku zdają testy CITO na wszystkich poziomach szkoły podstawowej (klasy 1-8). Dzięki temu od najmłodszych lat oswajane są z testami, co zmniejsza ich stres z nimi związany, a rodzice mają poczucie, że jest to świetny sposób motywowania dzieci do rzetelnej nauki.
Likwidacja sprawdzianu szóstoklasistów to kolejna zmiana w edukacji, która spotyka się ze różnymi opiniami. Część edukatorów obawia się, że w wyniku tej zmiany stracimy możliwość rzetelnej oceny stanu edukacji, a uczniowie stracą motywację do powtarzania materiału szkolnego.


O Squli:
Squla.pl to internetowa platforma edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym, która pozwala im uczyć się poprzez zabawę. W Squli znajduje się ponad 30 000 zadań w postaci quizów, misji i gier o różnym poziomie trudności. Dzięki nowatorskiej formule Squli dzieci lubią się uczyć, robią to częściej, a w rezultacie osiągają lepsze wyniki. Platforma bezpłatnie udostępniana jest szkołom i przedszkolom.
Platforma edukacyjna Squla została stworzona w 2010 roku w Holandii przez zespół ekspertów w dziedzinie szkolnictwa, technologii i twórców gier. Do dnia dzisiejszego ściśle współpracuje z CITO – najważniejszą organizacją egzaminacyjną na szczeblu szkół podstawowych w Holandii. W USA platforma istnieje od 2014 i współpracuje z Kaplan Inc., jedną z wiodących firm edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obecna jest od 2015 roku, a materiał na platformie jest w pełni zgodny z podstawą programową MEN. Squla jest również oficjalnym partnerem Oxford University Press. Rozwija się dzięki wsparciu prywatnych inwestorów i Bertelsmann AG zależnego od RTL Ventures. W 2013 roku Squla została uznana przez Wired UK za jeden z „najgorętszych europejskich start-up’ów”. Więcej informacji na stronie platformy: www.squla.pl oraz na ofcjalnym profilu Squla.pl na Facebooku.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 03 kwietnia 2016 09:48