Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 11:11

Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?


Jak rozmawiać z seniorem o przenosinach do domu opieki? Jakie przedmioty zabrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne środowisko. Dobrym rozwiązaniem jest pobyt czasowy, zarówno seniora, jak i jego bliskich.


 

Jakie przedmioty są dla seniora ważne? Czy ma ulubioną książkę, płytę, pamiątki, a może mebel? Tego rodzaju przedmioty warto zabrać ze sobą. Ich obecność sprawi, że nasz bliski szybciej przyzwyczai się do nowego miejsca. Warto przygotować również listę preferencji seniora, w tym m.in: co lubi jeść, jakiej muzyki słuchać, na jakie tematy rozmawiać, jakie aktywności sprawiają mu przyjemność, w co chętnie się ubiera itp.
– To ważne wskazówki. Mapa preferencji pozwala zaproponować takie formy i zakres aktywności, które są najbardziej odpowiednie dla danej osoby. Aktywny udział rodziny jest bardzo ważnym elementem tworzenia indywidualnego planu opieki – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care, kompleksowego centrum seniora we Wrocławiu.
Bardzo istotne jest także to, by zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań medycznych. To pomoże lekarzom w doborze optymalnego planu terapii i rehabilitacji.


Poznaj ośrodek wcześniej
Dla rodzin istotne znaczenie ma wysoki poziom opieki medycznej w domu opieki, lecz zwracają uwagę także na inne rzeczy, jak zaangażowanie personelu, czystość czy zapach. Ośrodek warto poznać wcześniej, ale pobieżne obejrzenie często nie wystarcza.
– Zwróciliśmy na to uwagę. Dlatego w Angel Care bliscy mogą zamieszkać razem z seniorem przez jakiś czas i przekonać się, jak wygląda standard codziennej opieki oraz jak starsza osoba funkcjonuje w nowym środowisku. To zmienia perspektywę, również samego seniora – dodaje Michał Kowalski.
Pobyt czasowy, „na próbę”, powoduje, że przeprowadzka do domu opieki nie wywołuje u osoby starszej (a także u jego bliskich) silnego stresu. Ośrodek jest już miejscem znanym i do pewnego stopnia oswojonym. Może być i tak, że po takim pobycie senior sam chce wrócić do domu opieki.


Jak rozmawiać o przenosinach?
W rozmowach z seniorem na temat przenosin warto podkreślać, że dom opieki to dla niego miejsce bezpieczniejsze, a przeprowadzka nie oznacza „porzucenia”, lecz daje gwarancję profesjonalnej opieki w komfortowych warunkach. Dla seniora znaczenie ma też przebywanie z osobami w podobnym wieku, jak również przyjazna atmosfera. Rozmawiając o przenosinach do domu opieki warto zaznaczać, że rodzina odciążona z codziennych obowiązków związanych z pielęgnacją i opieką będzie mogła poświęcić seniorowi więcej czasu niż dotychczas.
Należy pamiętać o informowaniu seniora o wszystkich decyzjach i krokach, nawet jeśli nie mamy pewności, że nas w pełni rozumie. – W przypadku chorych z demencją przekonywanie za pomocą racjonalnych i skomplikowanych argumentów oraz wchodzenie w dyskusje jest bezcelowe. Pamiętajmy o tym, że takie osoby żyją jak gdyby w innej rzeczywistości. Dlatego proste, uspokajające komunikaty są najlepsze – wyjaśnia prof. Michael Davidson.
Komfort psychiczny osoby starszej poprawia również przekonanie, że dzieci i wnuki będą ją odwiedzać często i regularnie. Dlatego w Angel Care nie ma wyznaczonych z góry terminów odwiedzin i godzin wizyt, co ułatwia podtrzymywanie relacji.
– Mocne więzi rodzinne mają ogromne znaczenie dla samopoczucia seniora. To jeden z kluczowych czynników obniżających poziom stresu – dodaje Michael Davidson.
Nie można również zapomnieć o osobach, które opiekowały się wcześniej seniorem: małżonku, rodzeństwie oraz dzieciach. Warto zadbać o to, aby wolny czas wypełniły nowymi zadaniami, pasjami i hobby.
Angel Care dzieli się na Apartamenty Chronione oraz Dom Opieki z rozbudowanym Centrum Chorób Demencyjnych. Dla komfortu mieszkańców wszystkie części działają w obrębie jednego kampusu, ale do każdej prowadzi osobne wejście. Uruchomienie centrum seniora Angel Care planowane jest na przełom kwietnia i maja.


www.angel-care.pl
Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Angel Care zainwestowała potężna grupa deweloperska Angel Poland Group i sieć centrów opieki MD Nursing.

 

/źródło - PR Expert/

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 12:17