Mama pilnie poszukiwana Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 06 czerwca 2016 09:52

Mama pilnie poszukiwana


Osierocone w dzieciństwie gwiazdy Natalia Kukulska i Anna Dereszowska szukają mam dla Dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych.


Mama nie musi być wysoka, nie musi mieć niebieskich oczu, ani czerwonej sukienki. Nie musi być idealna, bo my nie szukamy idealnej mamy – tak brzmi rysopis „mamy poszukiwanej” przedstawiony w nowej kampanii rekrutacyjnej Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W Polsce wciąż ponad 20 tys. opuszczonych i osieroconych dzieci szuka rodziców. Akcja „Szukamy mamy” ma na celu pomóc im ich odnaleźć – dotrzeć do nowych opiekunów SOS, którzy mogliby stworzyć dla nich prawdziwy dom.
Rodzicielstwo zastępcze w Polsce przeżywa obecnie kryzys, coraz trudniej znaleźć osoby które są gotowe podjąć się wychowania dzieci pozbawionych opieki rodziny biologicznej. Często blokadę dla potencjalnych rodziców zastępczych, stanowi lęk związany z poczuciem własnych niedoskonałości, braku odpowiedniego przygotowania.
- Poprzez kampanię rekrutacyjną „Szukamy Mamy” chcemy podkreślać, że lęk przed rodzicielstwem jest czymś zupełnie normalnym – jest on oznaką odpowiedzialności, dojrzałości, troski o innych. A przecież to są właśnie cechy dobrego opiekuna. Nie szukamy „rodziców idealnych”, ale osób które chcą otworzyć swoje serce by stworzyć dom dla opuszczonych maluchów. W Wioskach SOS robimy wszystko, aby ich w tym wesprzeć, zapewnić im odpowiednią pomoc – mówi Barbara Rajkowska, ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Wspomniana pomoc jest ważnym elementem pracy w Wioskach. Rodzice SOS otrzymują wsparcie psychologiczne, merytoryczne i organizacyjne. Można powiedzieć, że swojej pracy uczą się przez cały czas – zawód opiekuna zastępczego jest przecież zupełnie wyjątkowy. Jednak podopiecznym to nie przeszkadza. Jak zauważa Anna Dereszowska, ambasadorka SOS – Żadne opuszczone dziecko nie pyta o dyplomy czy ukończone kursy. Dla nich najważniejsza jest troska i rodzinne ciepło, które otrzymują od Rodziców SOS. To jest ich jedyny warunek.
Ogólnopolska kampania „Szukamy mamy” rozpocznie się 16 maja i potrwa do końca roku. Założeniem akcji, obok dotarcia do nowych kandydatów, jest również podnoszenie świadomości na temat opieki zastępczej w Polsce, od lat robi to ambasadorka SOS Natalia Kukulska.
- Zaangażowałam się w pomoc SOS Wioskom Dziecięcym, bo nieobcy jest mi los dzieci, które nie mają rodziców z różnych przyczyn losowych. Po śmierci mojej mamy to moja babcia stała się zastępczą mamą i wraz z tatą mnie wychowywali. Wiem, jak ważne jest to by dziecko po trudnych przejściach znalazło ukojenie w ramionach dorosłego. Znam dzieci z SOS od lat znam też rodziców, to naprawdę wspaniali ludzie: ciepli, wyrozumiali, radośni, bardzo odpowiedzialni ale i zupełnie zwyczajni. Jestem pewna, że wielu z nas zna takie osoby, dlatego teraz, kiedy ich brakuje, ważne jest byśmy wszyscy rozejrzeli się dokoła i zapytali : może to coś dla Ciebie?- powiedziała ambasadorka SOS Natalia Kukulska
Kreacja kampanii nawiązuje do ogłoszeń rysowanych przez dzieci – przedstawia „portret pamięciowy” mamy, tworząc jednocześnie niestandardowe ogłoszenie rekrutacyjne. Rysunki wykorzystane w reklamach stworzone zostały przez podopiecznych SOS.
Oprócz działań reklamowych w prasie i telewizji, w ramach akcji odbędą się wydarzenia specjalne, m.in.: odsłonięcie muralu „Mamy Poszukiwanej” na warszawskim Powiślu oraz Ogólnopolski Dzień Szukania Mamy z udziałem ambasadorek Stowarzyszenia, który odbędzie się 5 czerwca 2016 roku.

 
Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce – organizacja non-profit zapewniająca już od ponad 30 lat dom osieroconym i opuszczonym dzieciom oraz pomoc tym maluchom, które są zagrożone utratą opieki rodzicielskiej. W domach SOS wychowuje się w tej chwili ok. 450 dzieci.

 

/źródło - Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce/

Poprawiony: poniedziałek, 06 czerwca 2016 10:01