Cztery ściany, okno i telewizor - taki mój żywot... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 10 czerwca 2016 11:33

Cztery ściany, okno i telewizor – taki mój żywot...

Zaczyna się lato. Aż chce się wyjść z domu, wyjechać z miasta, by pospacerować leśną ścieżką lub usiąść nad brzegiem jeziora. Pani Zofia dobrze pamięta, jak przyjemnie było kiedyś leżeć na łące, wśród polnych kwiatów. Wspomina miłe łaskotanie biedronki, która spacerowała po jej ręce. A dziś?

 

W maju pani Zofia skończyła 85 lat. Nie ma rodziny. Porusza się o kulach. Sama nie wyjdzie z domu. Zostało jej tylko wspomnienie wakacji sprzed lat. I okno... To w nim spędza większość dnia, to tam łapie promienie słońca: Patrzę na ludzi, na tę zieleń piękną, a mój żywot zamyka się w czterech ścianach – mówi - Tęsknię za zieloną trawą, szumem drzew i mleczami na łące.

- Starsze samotne osoby latem spędzają całe dnie w czterech ścianach swoich dusznych mieszkań – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, które pomaga osamotnionym starszym osobom - One nie mają szans na samodzielny wakacyjny wyjazd: przez stan zdrowia, ograniczoną mobilność, trudną sytuację finansową. Co im pozostaje? Zazwyczaj okno i telewizor.

Stąd pomysł na jednodniowe wycieczki za miasto dla podopiecznych Stowarzyszenia. Ruszyła właśnie kolejna edycja wakacyjnej akcji.

- Tych kilka godzin za miastem to dla naszych podopiecznych wielka rzecz – przekonuje Joanna Jaworska, koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu - Tam, na łonie przyrody, z dala od miejskiego hałasu mogą odpocząć od samotności i problemów, spędzić czas wśród ludzi. Zwłaszcza, że oprócz zieleni i świeżego powietrza, mają wolontariuszy, którzy służą ramieniem, pomogą wsiąść do autokaru, przejść kilka kroków.

Potwierdzają to słowa 90-letniej pani Krystyny, podopiecznej Stowarzyszenia:
- Najbardziej mi się podoba to, że się ludzi starszych, niepełnosprawnych wyciąga z domu, z samotności, z czterech ścian, z tego patrzenia w sufit, jak to się mówi popularnie. Że można wyjechać, nabrać sił, odpocząć. Ja tak bardzo na to czekam, chociaż wiem, że to masę trudu kosztuje...

Pomóc może każdy.
- Jednorazowo na wycieczkę możemy zabrać 30 osób – mówi Joanna Mielczarek - a pod opieką mamy blisko 300 samotnych starszych osób w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Chcemy, żeby każda z nich mogła choć raz wyjechać tego lata na wycieczkę za miasto. Dlatego wsparcie darczyńców jest tak ważne.

Akcję Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” można wesprzeć na stronie http://www.malibracia.org.pl/wakacje/


Aby uzyskać szczegółowe informację prosimy o kontakt z Joanną Mielczarek:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 501 151 045

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 10 krajach w Europie i Ameryce.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym starszym osobom. „mali bracia Ubogich” to dziesiątki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości.
W 2016 roku otaczamy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.


Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest rzecznikiem osamotnionych osób starszych. W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.

Za swoją działalność Stowarzyszenie zostało wielokrotnie uhonorowane cennymi wyróżnieniami: m.in. w 2005 tytułem „Wolontariusza roku” w Poznaniu, wyróżnieniem w jubileuszowej edycji ogólnopolskiego konkursu „Barwy wolontariatu” w 2010 r. oraz prestiżowym wyróżnieniem, przyznanym przez Kapitułę Nagrody Św. Kamila w Instytucie Praw Pacjenta za „codzienną troskę o osoby starsze”.
W 2015 Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” otrzymało certyfikat Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom przyznawany w ramach programu Dobry Wolontariat.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

Poprawiony: piątek, 10 czerwca 2016 11:42