Czy praca na działce służy zdrowiu? Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Kowalczyk   
czwartek, 06 maja 2010 17:21

Czy prace wykonywane na działce dobrze służą naszemu zdrowiu?

 

Wydawałoby się, że tak, że są zdrowe, bo przecież przebywamy na świeżym powietrzu i dużo ruszamy się.

A jednak jako lekarka mam co roku, zwłaszcza wiosną pacjentów – działkowiczów. Najczęściej „dorabiają się” oni na swojej działce urazów kręgosłupa, także silnych bólów łokci, nadgarstków i palców. Przeważnie wszystkie te dolegliwości związane są ze zbyt forsowną pracą w ogrodzie. Zdarzają się także pacjenci skarżący się na duszność względnie ból w klatce piersiowej, co również spowodowane być może przemęczeniem fizycznym. No i są też tacy, którzy nabawiają się przeziębienia pęcherza, gardła, kręczu szyi i tym podobnych schorzeń powstających wtedy, gdy pocimy się i przegrzewamy, a potem lekkomyślnie szukamy szybkiej ochłody.

 

Jak postępować, aby działka nam nie zaszkodziła?

Pracować zawsze w kapeluszu na  głowie, nawet przy pochmurnej pogodzie.

Nie przemęczać się i pocić nadmiernie, powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby cierpiące na choroby układu krążenia i nadciśnienie.

Nie dźwigać (przenosić, przewozić) ciężarów. Lepiej jest przenieść dwa wiaderka do połowy napełnione ziemią lub wodą niż jedno pełne i przez to bardzo ciężkie.

Unikać schylania się. Grządki pielić albo kucając, albo siedząc na niziutkim stołeczku, albo  klęcząc na ziemi (na nieprzemakalnej podkładce).

Gdy chcemy coś podnieść (także wnuczki) to najpierw kucamy i dopiero z tej pozycji prostujemy się, zapobiega to przeciążeniom kręgosłupa.

Często róbmy sobie przerwy, odpoczywajmy w pozycji leżącej lub półleżącej, pijmy wodę, soki, herbatki o pokojowej temperaturze. Unikajmy płynów wyjętych prosto z lodówki lub oziębionych kostkami lodu.

Jeśli czujemy się zmęczeni,  przerywamy robotę, pamiętajmy, że praca w ogródku powinna sprawiać nam przyjemność. Nie ma takich zajęć ogrodniczych, których nie można by odłożyć na jutro.

Joanna Kowalczyk – lek. internista    


 
Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:12