Na co zwrócić uwagę wybierając dom dla seniora? 7 porad Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 24 października 2016 12:11

Na co zwrócić uwagę wybierając dom seniora? 7 porad


Zezwolenie wojewody, profesjonalna kadra, swoboda w odwiedzaniu. Wybierając dom seniora nie ma miejsca na kompromisy. Przeczytaj praktyczny poradnik i dowiedz się, na co zwracać uwagę decydując się na pomoc danej placówki.

1. Zezwolenie wojewody
Dom seniora powinien posiadać zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności. Informację na ten temat można znaleźć w rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku.
– Sprawdzenie rejestru Urzędu Wojewódzkiego to podstawa – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. - Umieszczając osobę bliską w placówce działającej bez zezwolenia, podejmujemy ryzyko narażenia jej na przykre konsekwencje – dodaje.

2. Pod kontrolą
Częste wizyty rodziny są cennym wsparciem dla seniorów, dlatego ważne, by ośrodek był dostępny w dowolnych godzinach. Regularne i spontaniczne odwiedziny pozwalają też kontrolować działalność placówki.
- Należy uważnie przyglądać się samopoczuciu seniora. To istotne zwłaszcza w okresie adaptacyjnym, kiedy powinien zostać otoczony szczególną opieką, która pozwala poznać jego potrzeby i oczekiwania. Na szczególną uwagę zasługuje także otoczenie seniora. Nie można lekceważyć nawet najdrobniejszych incydentów. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to zastanówmy się, czy rzeczywiście chcemy powierzyć danemu ośrodkowi opiekę nad bliską nam osobą – mówi dr Małgorzata Pędzik, geriatra i ekspert Angel Care we Wrocławiu.

3. W dobrych rękach
Niepodważalnym atutem domu seniora powinna być profesjonalna kadra, która dyżuruje w ośrodku przez całą dobę. Dlatego należy zwrócić uwagę, czy placówka oferuje opiekę lekarzy ogólnych, lekarzy specjalistów, w tym geriatrów, opiekunów, fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków.
- Oprócz regularnej opieki pielęgniarskiej i nadzoru lekarskiego, mieszkańcy muszą otrzymywać zbilansowane posiłki, a programy fizjoterapii powinny być indywidualnie opracowywane i realizowane każdego dnia. W dobrych domach seniora na miejscu prowadzone są również badania naukowe. Ich celem jest znalezienie sposobów na złagodzenie dolegliwości i pokonanie chorób związanych z wiekiem – mówi Michał Kowalski.

4. Przede wszystkim bezpieczeństwo
Zanim umieścimy bliską osobę w domu seniora, koniecznie odwiedźmy go osobiście. Ważne jest sprawdzenie bezpieczeństwa - należy przyjrzeć się, czy usunięte zostały wszelkie bariery architektoniczne (na przykład progi), czy w budynku znajduje się winda, a w pomieszczeniach zainstalowano urządzenia poprawiające bezpieczeństwo (instalację przywoławczą, uchwyty w łazienkach). Cenne są łóżka z możliwością pełnej regulacji pozycji. Gwarancją bezpieczeństwa jest również chroniony dostęp do budynku i monitoring przestrzeni wspólnych.

5. Zawsze po drodze
Szukając odpowiedniej placówki, warto zwrócić uwagę na lokalizację. Położenie na mapie miasta jest ważne, zarówno z punktu widzenia ośrodka, seniora, jak też jego rodziny.
- Dom znajdujący się w centrum miasta zyskuje możliwość współpracy z podmiotami zewnętrznymi, na przykład instytucjami muzycznymi, szkołami opiekunów, zespołami czy parafią. Dobra lokalizacja wiąże się także z wygodnym dojazdem dla rodzin. Dzięki częstym wizytom czują większy spokój związany z pobytem bliskiej osoby w domu seniora. Mniejsze są także koszty podróży i zaangażowanie czasowe z nią związane – mówi Michał Kowalski. – Warto pamiętać o jeszcze jednej zalecie częstych wizyt – dzięki nim widzimy, jak na co dzień funkcjonuje ośrodek, a nie tylko w weekendy czy od święta – dodaje.

6. Próba generalna
Mając wątpliwości, czy dany ośrodek jest dobrym wyborem, warto skorzystać z możliwości pobytu czasowego. Taka usługa pozwala sprawdzić, jak senior zaadaptuje się w nowym domu, a rodzinie zaobserwować, jak zmieni się jej życie po przeprowadzce bliskiej osoby. To również dobre rozwiązanie dla opiekunów, którzy potrzebują odpoczynku, mają do załatwienia pilne sprawy lub na przykład na okres remontu w domu.
- Z pobytów czasowych mogą korzystać zarówno aktywni seniorzy, jak też osoby z chorobami demencyjnymi i innymi chorobami przewlekłymi, wymagający terapii ortopedycznej, rekonwalescencji po wypadkach oraz we wszystkich tych sytuacjach, w których stworzenie odpowiednich warunków do rehabilitacji w domu jest bardzo trudne – mówi Michał Kowalski.

7. Czas wolny
Przestrzenie wspólne mogą podnieść poziom i jakość życia seniora. W najlepszych domach organizowane są aktywności w formie zajęć aktywizacyjnych, terapeutycznych, fizjoterapeutycznych, animacji.
- Całodzienne aktywności w domu seniora dobierane są w sposób adekwatny do możliwości danej osoby. Wszystko po to, by podopieczny czuł się potrzebny, aktywny, dłużej utrzymywał sprawność i samodzielność - mówi Małgorzata Pędzik.
Warto obejrzeć także otoczenie domu seniora – na przykład ogródek pozwala osobie starszej korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

www.angel-care.pl

/źródło - /