Przeciętny Polak po wypadku musi mieć... czas Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 25 października 2016 08:51

Przeciętny Polak po wypadku musi mieć... czas

Niezadowolenie z działalności NFZ deklaruje obecnie trzy czwarte badanych (75 proc.), a zadowolenie niespełna jedna piąta (17 proc.) . Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi 2,5 miesiąca, jednak w przypadku niektórych specjalności kolejki są znacznie dłuższe . Na wizytę w niektórych poradniach rehabilitacyjnych, trzeba czekać aż 346 dni . Ból kręgosłupa, zabieg ortopedyczny, rekonwalescencja po urazach kończyn to tylko kilka przypadków, w których decydujemy się na prywatną opiekę medyczną. Ile nas to kosztuje? Ile trwałoby „państwowe” leczenie złamanej nogi wraz z rehabilitacją?


 

Czas oczekiwania na państwowe świadczenia medyczne można sprawdzić za pomocą specjalnego informatora internetowego: http://kolejki.nfz.gov.pl/ . Z analizy wynika, że na pojedyncze gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce (niezależnie od ich charakteru: diagnostyczne i lecznicze bez uwzględnienia w tej ocenie kompleksowości i niezbędnej etapowości leczenia) pacjenci czekają średnio 3 miesiące (ok. 12 tygodni). Niezmiennie, z najdłuższymi kolejkami mamy do czynienia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (OiT) – średnio 16,7 mies. Ponad 2 miesiące oczekują również pacjenci potrzebujący wykonać na przykład: rezonans magnetyczny (MRI) (6,3 mies.), USG Dopplera kończyn dolnych (4,5 mies.), ECHO serca u dziecka (4,3 mies.), tomografię komputerową klatki piersiowej (TK) (3,5 mies.), testy skórne (3,3 mies.) . – To właśnie dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty „GoVital”, czyli ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po nieszczęśliwym wypadku oraz ubezpieczenia kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym. Zdajemy sobie sprawę, że większość z nas, poza wypłatą odszkodowania czy pokrycia kosztów wizyt lekarskich i zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, oczekuje czegoś więcej. Coraz ważniejsza staje się pomoc w organizacji świadczeń medycznych, czyli osoba, która znajdzie dla nas dogodny termin wizyty lekarskiej lub załatwi rehabilitację najbliżej miejsca zamieszkania i co najważniejsze - zrobi to szybko. W przypadku ochrony w ramach nowych ubezpieczeń czas oczekiwania na wizytę lekarską nie przekroczy 5 dni od momentu otrzymania wszystkich dokumentów przez Gothaer, a pacjent będzie mógł skorzystać z sieci 800 prywatnych placówek medycznych w całej Polsce – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A.


Jak działa nowe ubezpieczenie?
Gothaer TU S.A. przygotował dwa nowe ubezpieczenia, które umożliwiają przeprowadzenie sprawnego leczenia i rekonwalescencji po nieszczęśliwych wypadkach lub po wypadku komunikacyjnym. Pierwsze z nich - „GoVital”, czyli ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po nieszczęśliwym wypadku jest dostępne w dwóch wariantach: I, który obejmuje koszty organizacji świadczeń medycznych i leczenia po nieszczęśliwym wypadku oraz II, który jest rozszerzony dodatkowo o świadczenie pieniężne za każdy dzień pobytu w szpitalu.
Druga nowość w ofercie Gothaer to ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym, które można wykupić w trakcie zakupu ubezpieczeń: OC komunikacyjnego, AC lub następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów. Obejmuje ochroną zarówno prowadzącego pojazd, jak i osoby, które z nim jechały.
Należy podkreślić że w razie nieszczęśliwego wypadku powinniśmy natychmiast zadbać o zaopatrzenie urazu u lekarza pierwszego kontaktu lub na ostrym dyżurze. Mając zalecenia lekarza co do dalszego leczenia nalży zgłosić się do Gothaer.. Dzięki temu produktowi Ubezpieczeni otrzymują szybki dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej, w tym konsultacji lekarzy różnych specjalizacji takich jak chirurg, neurochirurg, ortopeda, lekarz rehabilitacji, kardiochirurg i inni (łącznie 10 specjalizacji). Ubezpieczyciel organizuje wizytę w ciągu maksymalnie 5 dni, w jednej z sieci 800 placówek medycznych i indywidualnych praktyk lekarskich w całej Polsce. „GoVital” obejmuje również organizację i pokrycie kosztów zabiegów ambulatoryjnych, badań laboratoryjnych, RTG, USG oraz rehabilitację. W razie potrzeby ubezpieczony ma zapewnioną pomoc opiekuńczą, czyli transport z lub do placówki medycznej, dostarczenie leków, sprzęt rehabilitacyjny wraz z pokryciem kosztów jego wypożyczenia, opiekę pielęgniarską i organizację pomocy domowej po hospitalizacji (np. zakupy, przygotowanie posiłków, porządki domowe, opiekę nad zwierzętami).

Koszty prywatnej opieki medycznej
Z wyliczeń Gothaer TU S.A. wynika, że leczenie złamanej nogi wraz z rehabilitacją może potrwać (w ramach NFZ) około pół roku i jest to jeden z szybszych scenariuszy. – Nic dziwnego, że pacjenci źle oceniają polską służbę zdrowia, jeśli na wizytę do państwowego ortopedy trzeba poczekać średnio prawie rok. Do okulisty czy laryngologa - ponad pół roku . - mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. Wychodząc z SOR-u poszkodowany dostaje zazwyczaj plik zaleceń lekarskich (USG, RTG, rehabilitacja, dodatkowe badania). Jakie ma możliwości poza ciągnącymi się kolejkami w ramach NFZ? Kilka. Po pierwsze - może skorzystać z prywatnej opieki medycznej – w Warszawie za abonament w prywatnej placówce medycznej zapłacimy miesięcznie od 89 do 300 złotych. Za jedną, prywatną wizytę lekarską od 60 do 250 zł. Za przykładową 6-tygodniową prywatną rehabilitację pooperacyjną zapłacimy już około 1700 zł. W przypadku ubezpieczeń Gothaer okres ochronny trwa 12 miesięcy, a koszt ubezpieczenia zaczyna się od 149 zł rocznie. Ubezpieczenie po nieszczęśliwym wypadku można zakupić jako oddzielny produkt, a wersję obejmującą ochronę po wypadku komunikacyjnym w pakiecie z ubezpieczeniem samochodowym „GoAuto”.

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5 miesiąca *

Gothaer TU S.A. zorganizuje za Kowalskiego badania, lekarza i rehabilitację bez kolejki

Gothaer wprowadza dwie nowe propozycje do swojej oferty. Pierwsza z nich, to samodzielny produkt „GoVital”, czyli ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po nieszczęśliwym wypadku. Druga natomiast znajdzie się w pakiecie „GoAuto” i dotyczy kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym. Obydwie nowości są skierowane do Klientów indywidualnych.

Nowe produkty umożliwiają między innymi uzyskanie szybkiego dostępu do lekarzy różnych specjalizacji, opiekę pielęgniarską, rehabilitację, pomoc domową po hospitalizacji, dostarczenie lekarstw, transport do placówki medycznej. Obydwa ubezpieczenia idą jednak o krok dalej. Poza wymienionymi świadczeniami zapewniają także ich organizację. Biuro Obsługi Klienta Gothaer znajduje dogodne terminy wizyt lekarskich, podpowiada gdzie najszybciej można zrobić konieczne badania, umówi nas do rehabilitanta, zorganizuje pomoc opiekuńczą. Czas oczekiwania na wizytę nie przekroczy 5 dni. Jak wynika z analizy Fundacji Watch Health Care, średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce wynosi 2,5 miesiąca*. Jednak w zależności od specjalności czas ten może się zmieniać, np. na rehabilitację trzeba czekać ok. 5,5 miesiąca, na wizytę u radiologa i diagnostykę obrazową 2,4, a na konsultację chirurga 1,3 miesiąca.

- Dla przysłowiowego Kowalskiego, który właśnie uległ wypadkowi i wyszedł ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z szeregiem dalszych zaleceń medycznych, rekonwalescencja oparta na procedurach NFZ to prawdziwe wyzwanie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na prywatne leczenie. Jednak ważna jest także pomoc w organizacji świadczeń medycznych. Ochrona ubezpieczeniowa zapewniona przez Gothaer daje wsparcie w znalezieniu dogodnego terminu wizyty lekarskiej czy rehabilitacji. Dzięki takiemu wsparciu Klient może się w pełni skupić na powrocie do zdrowia – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A.

Z jakich rozwiązań dotychczas korzystali Polacy?

Dotychczas Polacy mogli korzystać z podobnych rozwiązań, ale w ramach ubezpieczeń grupowych, np. oferowanych przez zakłady pracy. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w I kwartale 2016 roku z ochrony w ramach polis grupowych korzystało 1,29 mln Polaków (co oznacza roczny wzrost o 28 proc.). Liczba osób, które wykupiły indywidualne polisy medyczne nie przekraczała na początku 2016 roku 300 tys. osób, ale trzeba przyznać, że jest to rynek, który rozwija się bardzo dynamicznie. Jeśli porównamy I kw. 2015 oraz I kw. 2016 roku okaże się, że składka przypisana brutto dla tych polis wzrosła o 24 proc., a wzrost liczby ubezpieczonych oscylował wokół 44 proc. Polisy medyczne i ubezpieczenia grupowe to jedno, a ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) i turystyczne, to co innego. Czy nowe ubezpieczenie zastąpi powyższe? –To różne rodzaje ubezpieczeń, które się uzupełniają. W przypadku NNW dostajemy wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, który nastąpił w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W przypadku „GoVital” lub ubezpieczenia kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym, Gothaer zapewnia organizację świadczeń medycznych (w tym rehabilitacji), a cały proces leczenia i rekonwalescencji odbywa się bezgotówkowo. Warto również pamiętać, że ubezpieczenia obejmują nieszczęśliwe wypadki, które powstały w Polsce i na całym świecie, ale organizacja świadczeń medycznych i pokrycie kosztów leczenia odbywa się na terenie Polski. Jeśli zatem wyjeżdżamy za granicę warto wykupić dodatkowo polisę turystyczną, która obejmuje koszty leczenia za granicą i to właśnie dlatego te trzy produkty wspólnie zapewniają nam pełną ochronę – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A.

Lekarz i rehabilitant bez kolejki

Obydwa produkty: „GoVital” oraz ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym, zaczynają „działać” w przypadku osób, które mają już diagnozę lekarską i zalecenia dotyczące leczenia po wypadku. Dzięki tym produktom otrzymują one dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej, w tym konsultacji lekarzy różnych specjalizacji takich jak chirurg, neurochirurg, ortopeda, lekarz rehabilitacji, kardiochirurg i inni (łącznie 10 specjalizacji). Gothaer gwarantuje, że maksymalny czas oczekiwania na wizytę to 5 dni, wizyty i procedury medyczne realizowane są w sieci800 placówek medycznych i indywidualnych praktyk lekarskich w całej Polsce. Oferta obejmuje również organizację i pokrycie kosztów zabiegów ambulatoryjnych, badań laboratoryjnych, RTG, USG oraz rehabilitacji. W razie potrzeby, Ubezpieczony ma zapewnioną pomoc opiekuńczą, czyli transport z lub do placówki medycznej, dostarczenie leków, sprzęt rehabilitacyjny wraz z pokryciem kosztów jego wypożyczenia, opiekę pielęgniarską i organizację pomocy domowej po hospitalizacji (np. zakupy, przygotowanie posiłków, porządki domowe, opiekę nad zwierzętami). Wszyscy Ubezpieczeni mogą korzystać z infolinii medycznej, która nie tylko udzieli informacji na temat zakresu świadczeń realizowanych w poszczególnych placówkach, czy godzin otwarcia aptek, ale przede wszystkim zorganizuje i umówi za wizyty lekarskie, pielęgniarskie, rehabilitacyjne oraz badania.


* Barometr Fundacji Watch Health Care. Średni czas oczekiwania na realizację świadczeń zdrowotnych w czerwcu oraz lipcu 2016 r.

***
Grupa Gothaer to jedna z największych i najstarszych grup ubezpieczeniowych w Niemczech. Działa na rynku od niemal 200 lat i może pochwalić się zaufaniem 3,4 mln Klientów.
Gothaer w Polsce
W ciągu 20 lat obecności w Polsce, Gothaer TU S.A. (dawniej PTU S.A) stał się jednym z większych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju. W 2014 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce majątkowych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.
Gothaer TU S.A. świadczy ubezpieczenia zarówno Klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym. W szerokiej ofercie towarzystwa znajdują się takie produkty jak: ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe, osobowe, turystyczne oraz rolne. Firma oferuje także kompleksowe rozwiązania ubezpieczeniowe dla sektora MŚP oraz Klientów korporacyjnych. Gothaer TU S.A. nieustannie się rozwija, stawia na innowację i rozbudowuje wachlarz usług. I tak, jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce stworzył specjalne programy ubezpieczeniowe dedykowane elektrowniom wiatrowym i fotowoltaicznym.
Firma posiada ogólnopolską sieć dystrybucji i współpracuje z ponad 3 tys. agentów ubezpieczeniowych.

/źródlo - Grupa BRM/

Poprawiony: wtorek, 25 października 2016 09:07