Co grozi naszym dzieciom podczas zabawy w parku? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 08 listopada 2016 11:37

Co grozi naszym dzieciom podczas zabawy w parku?

Dzieciństwo pełne jest beztroski i zabawy. Bieganie po parku, skakanie z huśtawki czy budowanie zamków w piaskownicy to nierzadko zajęcia, za którymi dorośli wzdychają z utęsknieniem. Niestety często przy takich czynnościach naszym dzieciom towarzyszy niebezpieczeństwo – podłoże bywa siedliskiem larw, rozwijających się z nieczystości pozostawionych przez zwierzęta. Jak więc zachować ostrożność, tak by nic nie groziło naszemu maluchowi? Radzi Ekspert z firmy A2HM, oferującej pod marką 22dogs strefę WC Pies.

Należy pamiętać, że zwierzęce odchody są nie tylko nieestetycznym elementem parków czy osiedlowych placów zabaw, ale są również potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. W pozostawionych nieczystościach rozwija się wiele groźnych drobnoustrojów i pasożytów, które za pomocą zabrudzonych rąk mogą przedostać się do organizmu.

Jakie mogą być konsekwencje?

Psie niespodzianki pozostawione na ulicach lub chodnikach są nie tylko przeszkodami, które trzeba omijać, aby nie pobrudzić obuwia, ale stają się groźnymi zabójcami. W największej grupie ryzyka są dzieci, które często narażone są na kontakt ze zwierzęcymi odchodami, bawiąc się w piaskownicach czy na placu zabaw. Jaja larw zdolne są do zakażania po upływie sześciu dni, a po rozwinięciu mogą mieszkać w glebie nawet kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest bieżące sprzątanie po naszych pupilach. Żyjące w odchodach larwy są niezwykle niebezpieczne dla człowieka i zwierząt, które często natrafiają na pozostawione na ścieżce nieczystości. Skutkiem styczności z psimi odchodami mogą być biegunki, wymioty lub bóle brzucha. Nieprzyjemne dolegliwości mogą minąć po kilku dniach lub być objawem groźnych odzwierzęcych chorób – toksokarozy, toksoplazmozy czy tasiemczycy. Larwy, które przedostają się do naszego organizmu przez zabrudzone ręce lub nieumyte owoce czy warzywa zagnieżdżają się w przewodzie pokarmowym. Następnie zaczynają wędrować po naszym organizmie, infekując narządy i prowadząc do ich uszkodzenia. Jednym z najgroźniejszych następstw jest utrata wzroku lub trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych.” – mówi Grzegorz Gęsiarek reprezentujący markę 22dogs.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim należy sprzątać po zwierzętach, tak aby larwy nie miały szansy na rozwinięcie się. Ponadto ważne by uczyć dzieci dlaczego powinny uważać na pozostawione psie odchody. Obecnie miasta nie zapewniają odpowiedniej ilości pojemników, ani dystrybutorów z workami, co często uniemożliwia zebranie nieczystości i jest wytłumaczeniem dla wielu właścicieli czworonogów.” - mówi Grzegorz Gęsiarek reprezentujący markę 22dogs.
Marka 22dogs zajmuje się budową elementów miejskiej architektury, takich jak kosze na odchody, dystrybutory na worki czy Strefy WC Pies, która jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ryzyka zachorowania. Konstrukcja wyposażona jest w elementy stymulujące potrzeby czworonogów, takie jak hydrant czy murek, a nieduża wielkość strefy pozwala na umieszczanie jej na osiedlach czy przy placach zabaw. Zamknięta struktura ogranicza widoczność psa, dzięki czemu nie rozprasza się on np. lecącą piłką. W ramach strefy 22dogs dostarcza panel edukacyjny, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, czym grożą pozostawione psie odchody i jak z takim nieczystościami walczyć. Swoje działania dedykuje wszystkim - bez względu na wiek. Dla najmłodszych – organizuje szkolne konkursy i spotkania. Pokazanie maluchom szkodliwości zalegania nieczystości buduje społeczeństwo, które będzie dbać o wspólną przestrzeń. Jednocześnie nasze pociechy wiedzą dlaczego unikać kontaktu z psimi odchodami i są ostrożniejsze podczas zabaw. 22dogs zapewnia również happeningi dla mieszkańców osiedli i właścicieli psów, które obejmują między innymi wbijanie chorągiewek w miejsca zalegania niesprzątniętych kup, akcje społeczne dla szkół z konkursami plastycznymi, rozprowadzanie ulotek, plakatów czy zawieszek. Tego typu działania zwiększają skuteczność strefy WC Pies, bowiem osoby które nie wiedzą, jakie zagrożenia czyhają w zwierzęcych odchodach, rzadziej decydują się na sprzątnięcie po swoim pupilu.

22dogs prowadzi działania, które uczą jak stworzyć zadbaną wspólną przestrzeń. Kosze, dystrybutory i Strefa WC Pies powinny stać się niezbędnymi elementami parków czy ulic. Jednak aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać należy nie tylko zapewnić mu komfortowe warunki, ale także pokazać na co powinno uważać. Z pewnością szczęśliwe dzieciństwo pełne zabawy i bez odzwierzęcych infekcji będzie wspaniale wspominane przez nasze pociechy.

/źródło - Gut PR/