Jak znaleźć budżet na świąteczne wydatki? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 27 listopada 2016 09:39

Pozostał niecały miesiąc do świąt – jak znaleźć budżet na świąteczne wydatki?


Lada moment sklepowe witryny jak co roku zabłysną tysiącami świateł i roztoczą aurę, która ma nas wciągnąć w wir przedświątecznej gorączki. Zakup prezentów, ale również żywności na liczne rodzinne spotkania, to zawsze spore wyzwanie dla naszego budżetu domowego. Dlatego już dziś podpowiadamy, jak przygotować się na świąteczne wydatki.
Na organizację ubiegłorocznych świąt Polacy planowali wydać średnio prawie 1300 zł*. To sporo, biorąc pod uwagę dane GUS wskazujące, że średni miesięczny dochód na osobę wyniósł w 2015 r. 1386 zł**. Jeśli w tym roku chcemy oszczędzić sobie nerwowego sprawdzania, czy nasz budżet domowy wystarczy na zorganizowanie wymarzonych świąt, przygotowania rozpocznijmy już teraz.


Po pierwsze – lista zakupów
Tradycyjna lista zakupów to już nie tylko „pamięć zewnętrzna” dla zapominalskich, ale również sposób na uniknięcie zakupów pod wypływem impulsu, a w efekcie codzienne oszczędności. Jeśli zmobilizujemy się do przygotowania listy świątecznych zakupów już w listopadzie, na jej realizację będziemy mieli aż miesiąc. Część prezentów, ale również produktów spożywczych o dłuższym terminie ważności możemy kupić już teraz, co nie tylko uchroni nasz budżet przed zupełnym wydrenowaniem w grudniu, ale również zaoszczędzi stresu związanego z robieniem zakupów na ostatnią chwilę.


Po drugie – Czarny Piątek
Czarny Piątek, czyli popularny w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii Black Friday, to dzień największych wyprzedaży i obniżek cen w roku. Tradycyjnie już odbywa się w ostatni piątek listopada, dzień po słynnym Święcie Dziękczynienia. Czarny Piątek zdobywa popularność również w Polsce – udział w inicjatywie zaplanowanej na 25 listopada już deklarują polscy handlowcy, a listę sklepów planujących największe obniżki cen w roku można znaleźć na stronach dedykowanych tej akcji, m.in. www.black-friday.pl.  Czarny Piątek jest więc idealną okazją do zakupu świątecznych ozdób, a w szczególności prezentów dla najbliższych, po bardzo atrakcyjnych cenach. Promocje zaproponowane w ubiegłym roku przez popularne w Polsce marki odzieżowe oraz obuwnicze sięgały bowiem nawet 70%.


Po trzecie – niech pieniądze do nas wracają
W ubiegłym roku pomiędzy 26 listopada a 23 grudnia tylko za pośrednictwem kart płatniczych Visa, Polacy wydali blisko 9 miliardów złotych***. Przedświąteczna gorączka zakupowa jest więc idealnym momentem na skorzystanie z licznych programów money back oferowanych przez banki. – Pamiętajmy, że każdy przemyślany wydatek wymaga także dokonania rozsądnego wyboru sposobu zapłaty. Do płacenia zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, możemy użyć kart płatniczych. To wygodna, szybka i bezpieczna metoda płatności, a dzięki programom typu money back możemy otrzymać zwrot części poniesionych wydatków na przygotowanie świąt. W kontekście zakupu prezentów i wyjazdów świątecznych godne uwagi są programy obejmujące wydatki związane z rozrywką, sportem i rekreacją – jak np. hotele, ośrodki SPA, obiekty sportowe (np. stoki narciarskie) czy sklepy ze sprzętem sportowym – mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Po czwarte – robimy zakupy przez Internet
Liczne porównywarki cen produktów oferowanych przez sklepy internetowe, jak Ceneo.pl, Nokaut.pl czy Skapiec.pl pomogą nam znaleźć dostawcę oferującego najniższą, a często nawet promocyjną cenę wybranego produktu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale nie stracimy również czasu i nerwów, co zazwyczaj towarzyszy zakupom w popularnych centrach handlowych. Dodatkowo, jeśli zrealizujemy zakupy 29 listopada, czyli w Dniu Darmowej Dostawy, nie zapłacimy nawet złotówki za dostawę naszych zakupów. Listę sklepów, które włączyły się w akcję w tym roku można znaleźć na www.dziendarmowejdostawy.pl – w ubiegłym roku było ich ponad 2100.

* http://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/zakupy-swiateczne-2015-raport.html  
** http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/budzety-gospodarstw-domowych-w-2015-r-,9,10.html
*** http://cardcentral.pl/finanse/transakcje-karta-w-okresie-swiatecznym/


/źródło - /