Jak wiele wydamy na tegoroczne prezenty - badanie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 02 grudnia 2016 10:39

Świąteczna gorączka zakupów, czyli jak wiele wydamy na tegoroczne prezenty


Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen świątecznej atmosfery i radości. Nieodłącznym elementem gwiazdkowej tradycji są prezenty, którymi obdarowujemy najbliższe nam osoby. Eksperci z Grupy Okazje przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, jakie upominki znajdą się w tym roku pod choinką. Zapytali również o to, kiedy zamierzamy zabrać się za świąteczne zakupy i jakie sumy chcemy na nie przeznaczyć.

Zanim zasiądziemy z rodziną przy wigilijnym stole, czeka nas czas pełen przygotowań. Według badania przeprowadzonego przez ekspertów z Grupy Okazje, najwięcej osób (40% ankietowanych) rozpoczyna planowanie świątecznych zakupów na miesiąc przed Bożym Narodzeniem . Wśród badanych nie zabrakło także osób, które już z trzymiesięcznym wyprzedzeniem zaczynają myśleć o tym, czym obdarują najbliższych (8% ankietowanych). A co z kupowaniem prezentów na ostatnią chwilę? Nie wszyscy myślą o świętach z dużym wyprzedzeniem. Dla niektórych tydzień lub dwa tygodnie (21% ankietowanych), kilka dni (12% ankietowanych) czy nawet ostatnie kilka godzin (19%) są wystarczające, aby kupić świąteczne prezenty.

 

Gdzie kupimy świąteczne prezenty?
Częścią świątecznej tradycji od wielu lat niezmiennie jest wręczanie najbliższym osobom przeróżnych mniejszych i większych upominków. Z czasem zmienia się jednak to, gdzie robimy świąteczne zakupy. Z przeprowadzonego badania wynika, że obecnie najbardziej popularnym miejscem nabywania prezentów są sklepy internetowe (38% ankietowanych). Tradycyjne sklepy stacjonarne zajęły dopiero drugą pozycję (21% ankietowanych). Najmniej popularne jeżeli chodzi o nabywanie świątecznych upominków są aukcje internetowe (7% ankietowanych). Nie wszyscy są jednak wierni tradycji - 34% badanych odpowiedziało, że w ogóle nie kupuje prezentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Komu i co kupimy pod choinkę?
Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że osobami najczęściej obdarowywanymi są dzieci (38% ankietowanych). Chętnie kupujemy prezenty również naszym partnerom (18% ankietowanych) i rodzicom (14% ankietowanych). Tylko 10% obdarowuje rodzeństwo, a 7% chętnie kupuje upominki przyjaciołom. Najmniej z nas robi świąteczne prezenty dziadkom (3% ankietowanych). W badaniu znalazły się także osoby (8%), które przyznały, że w ogóle nie kupują świątecznych upominków.

 

Wybór i zakup odpowiedniego prezentu, także dla najmłodszych członków rodzin to nie lada wyzwanie. Dlatego eksperci z Grupy Okazje zapytali ankietowanych o to, jakie upominki zamierzają kupić swoim dzieciom w tym roku. Najwięcej osób (44% badanych) odpowiedziało, że będą to wszelkiego rodzaju zabawki. Gry towarzyskie (14% ankietowanych) i ubrania wraz z dodatkami (11% ankietowanych) to również jedne z chętniej wybieranych podarunków. Z badania wynika także, że dzieciom o wiele rzadziej kupuje się sprzęt elektroniczny (9% ankietowanych), książki i płyty muzyczne (8% ankietowanych) oraz gry komputerowe (5% ankietowanych). Słodycze i inne smakołyki podarowuje maluchom jedynie 2% ankietowanych.
Ranking najczęściej wybieranych zabawek dla dzieci można znaleźć na stronie Okazje.info: http://www.okazje.info.pl/dla-dziecka/zabawki-agd-dla-dzieci/ranking.html

Co w tym roku dorośli dostaną pod choinkę? Według przeprowadzonego badania będą to w większości kosmetyki do pielęgnacji ciała (23% ankietowanych). Popularnym upominkiem są także perfumy (15% ankietowanych), ubrania wraz z dodatkami (14% ankietowanych), książki i płyty z muzyką (13% ankietowanych) oraz biżuteria i zegarki (12% ankietowanych). Prezentami, które najrzadziej będą się pojawiać pod choinką w tym roku są z kolei AGD (8% ankietowanych), artykuły spożywcze (6% ankietowanych) oraz elektroniczne gadżety typu smartfon czy tablet (5% ankietowanych).
Ranking najlepszych kosmetyków do pielęgnacji ciała można znaleźć na stronie Okazje.info: http://www.okazje.info.pl/uroda/kremy-do-twarzy/ranking.html

Ile wydajemy na świąteczne upominki?
W porównaniu do ubiegłego roku na świąteczne upominki chcemy wydać o 50% mniej. Zdecydowana większość badanych na pojedynczy prezent planuje bowiem przeznaczyć nie więcej niż 50 zł (34% ankietowanych). Nieco mniej osób, a dokładnie 26%, jest w stanie wyłożyć na ten cel od 50 do 100 zł, a 24% od 100 do 300 zł. Deklaracja, co do wyższych kwot pojawiła się tylko u nielicznych ankietowanych: 6% zamierza wydać na jeden prezent od 300 do 500 zł, a 10% powyżej 500 zł.

Świąteczne wydatki przeważnie nie ograniczają się do jednego prezentu. Dlatego eksperci z Grupy Okazje postanowili sprawdzić, ile w sumie mamy zamiar wydać na świąteczne upominki. Okazuje się, że największa liczba osób przeznaczy na ten cel maksymalnie 100 zł (36% ankietowanych). To zdecydowanie mniej niż w ubiegłym roku, kiedy na prezenty najczęściej wydawaliśmy od 100 do 300 zł. W tym roku taką kwotę wskazało 26% badanych. Wydatek na poziomie 300 - 500 zł zadeklarowało z kolei 12% ankietowanych, a sumę od 500 do 1000 zł jedynie 10% z nich. Od 1000 do 2000 zł przeznaczy na prezenty 9% respondentów. W badaniu znalazło się również 7% osób, które są w stanie wydać powyżej 2000 zł.

Nieliczne osoby świąteczne zakupy mają już za sobą, jednak zdecydowana większość dopiero zacznie planować zakup prezentów dla najbliższych. W Boże Narodzenie najchętniej obdarowywanymi osobami są dzieci, które pod choinką znajdą przeważnie zabawki. Na dorosłych w tym roku będą czekać prezenty w postaci kosmetyków do ciała i perfum. Święta to magiczny czas, dlatego i my nie zapomnijmy sprawić najbliższym przyjemności w postaci świątecznych upominków.

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 02 grudnia 2016 11:09