Chcesz zatrudnić nianię? Pamiętaj o umowie! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 24 stycznia 2017 12:33

Chcesz zatrudnić nianię? Pamiętaj o umowie


Konieczność zatrudnienia opiekunki do dziecka jest dla wielu rodziców dużym stresem. Nic dziwnego – nagle muszą powierzyć zupełnie obcej osobie swój największy skarb. Podpisywanie umowy z nianią to w Polsce wciąż rzadkość, tymczasem warto o tym pamiętać. Dlaczego?


Gwarancja bezpieczeństwa
Opiekunka to osoba, na której powinniśmy polegać, i na którą zawsze możemy liczyć. Mimo zaufania, jakim musimy obdarzyć nianię jeszcze przed rozpoczęciem jej pracy, warto pamiętać także o zabezpieczeniu na ewentualny gorszy czas. Umowa dokładnie określa to, do czego zobowiązujemy opiekunkę, dzięki temu możemy być pewni, że unikniemy problemów z późniejszym egzekwowaniem jej obowiązków. A gdyby chciała z dnia na dzień zrezygnować z pracy, odpowiedni zapis w dokumencie będzie gwarancją, że nie zostaniemy nagle sami.


Spis obowiązków
Wzór umowy o opiekę nad dzieckiem można znaleźć na przykład w aplikacji Spinker, która umożliwia zawieranie dokumentów na odległość. Dzięki temu każda ze stron będzie mogła przeczytać dokument bez pośpiechu i bez konieczności umawiania specjalnego spotkania przeanalizować prawa i obowiązki. W umowie znalazły się zapisy dotyczące najważniejszych obowiązków niani, m.in. przygotowywania posiłków dla dziecka podczas sprawowania opieki, wychodzenia na spacer w okolicach miejsca pracy czy niezwłocznego skontaktowania się z rodzicami w razie choroby malucha. Niezwykle istotny jest także zapis, który mówi, że jeśli niania nie będzie mogła sprawować opieki w danym dniu lub godzinach, poinformuje o tym pracodawcę niezwłocznie, w miarę możliwości nie później niż na określoną w umowie ilość dni przed ustalonym terminem sprawowania opieki.
– Podpisanie umowy i precyzyjne określenie reguł współpracy służy nie tylko możliwości dochodzenia od drugiej strony ewentualnych roszczeń, ale przede wszystkim zwiększa poczucie odpowiedzialności za realizację umowy i pozwala na uniknięcie nieprozumień, które zwykle wynikają z niedopowiedzeń i odmiennego rozumienia przez strony swoich obowiązków – uważa radca prawny Maciej Skory z Kancelarii IURICO. – Sporządzenie i podpisanie odpowiedniego dokumentu minimalizuje także ryzyko konfliktów i pojawienia się emocji, które mogą negatywnie wpływać na komfort współpracy. Tymczasem dziecko – jako bystry obserwator – natychmiast wychwyci napiętą atmosferę między rodzicem i opiekunką – dodaje.
Informacje o aplikacji Spinker
Spinker to jedyna na polskim rynku tego typu aplikacja mobilna, która usprawnia proces tworzenia i umożliwia podpisywanie umów na odległość. W aplikacji dedykowanej na system Android znajduje się bezpłatna baza 18 najczęściej używanych wzorów umów i innych dokumentów, przygotowanych przez prawnika. W łatwy sposób można tworzyć dokumenty i podpisywać je w dowolnym miejscu, przy użyciu smartfona. Do wzoru umowy użytkownik wpisuje niezbędne dane i podpisuje ją na ekranie urządzenia przenośnego. Gotowy dokument może przesłać kontrahentowi lub wydrukować. Dostęp do podpisanych umów jest prosty i wygodny, dane użytkownika oraz partnerów przechowywane są bezpiecznie w aplikacji.
www.spinker.pl

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 24 stycznia 2017 12:41