Impotencja - ryzyko wzrasta wraz z wiekiem Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 24 stycznia 2017 13:13

Impotencja – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem

Zaburzenia erekcji to jedna z najczęstszych dysfunkcji seksualnych. Choć zdarza się ona również młodym mężczyznom, ryzyko jej wystąpienia wzrasta wprost proporcjonalnie do upływających lat. Udowodniono naukowo, że po 40 roku życia podatność na zachorowanie jest coraz większa. Szacuje się, że na świecie impotencja dotyka aż 150 mln. osób.

 

Jak pokazały liczne badania, wiek w znacznym stopniu determinuje pojawienie się zaburzeń związanych z erekcją. Według raportu opublikowanego kilka lat temu na łamach prestiżowego czasopisma branży medycznej Annals of Internal Medicine, problemy z potencją zaczynają się u niektórych już w okolicach 40 roku życia. Badanie, które objęło ponad 31 tys. mężczyzn, jednoznacznie ujawniło korelację między wiekiem, a sprawnością seksualną. Pierwsze doświadczenia braku lub niemocy utrzymania wzwodu w wieku 40 lat ujawniło 2 proc. badanych. Między 40 a 49 rokiem życia liczba ta wzrosła do 4 proc., zaś w przedziale wiekowym 60-69 lat odsetek doświadczających problemów z erekcją mężczyzn wynosił aż 40 proc. Tymczasem, jak podają statystyki Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, u 90 proc. mężczyzn impotencja wywołuje frustrację i obniżenie poczucia własnej wartości.

Przyczyn może być wiele

Zaburzenie, które definiuje się jako tymczasowy brak lub całkowity zanik erekcji umożliwiającej podjęcie satysfakcjonującego stosunku seksualnego miewa różne czynniki. Czysto fizyczną przyczyną problemów ze wzwodem jest zwężenie naczyń krwionośnych w prąciu, które powoduje niedostateczny przepływ krwi. Wśród chorób, które mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy, najczęściej wymienia się cukrzycę, nadciśnienie, otyłość oraz przerost prostaty. Z wiekiem w męskim członku dochodzi do wielu zmian – tak fizjologicznych, jak i biochemicznych. Wpływ na sprawność seksualną ma przede wszystkim poziom testosteronu, który odpowiada za popęd oraz libido. Według badań przeprowadzonych w USA, których wyniki opublikowano w Massachusetts Male Aging Study, stężenie męskiego hormonu po ukończeniu 45 roku życia znacznie spada. Te same badania wykazały ponadto, że wpływ na zaistnienie zaburzeń erekcji mają także zmiany zachodzące we włóknach kolagenowych i elastycznych, z których stworzona jest błona budująca męski członek. Zmiany zanikowe tychże włókien postępują wraz z wiekiem, podobnie jak częściowy zanik mięśni gładkich, z których zbudowany jest również męski członek, a który zachodzi u 35 proc. mężczyzn po 60 roku życia.

Jak przeciwdziałać

Choć pewnych zmian zachodzących w organizmie wraz z upływającym czasem nie sposób powstrzymać, rozwijaniu się niektórych schorzeń jesteśmy w stanie zapobiegać. W przypadku kłopotów z erekcją nie pozostaje bowiem bez znaczenia tryb życia mężczyzny. Palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i zła dieta to wyjątkowo zabójcza dla zdrowia kombinacja – również w kwestii sprawności seksualnej. Ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji jest tym większe, im bardziej niezdrowe i wysoko przetworzone produkty spożywamy. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar soli i konserwantów zawartych w żywności może ograniczyć prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co uniemożliwia osiągnięcie wzwodu. Podobny skutek ma wieloletnie palenie papierosów, gdyż dochodzi wówczas do zwężenia naczyń krwionośnych, a tym samym problemów z transportem krwi do penisa. Istnieje również istotny związek między sprawnością seksualną a masą ciała. Otyli mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na zaburzenia erekcji, ze względu na dysfunkcyjne działanie hormonów. W tkance tłuszczowej zachodzi bowiem przemiana testosteronu w żeńskie hormony, co prowadzi nie tylko do obniżenia libido, ale i impotencji. Jak zatem przeciwdziałać schorzeniom związanym z erekcją? Przede wszystkim dbać o właściwy tryb życia – zdrowo się odżywiać, regularnie uprawiać sport i ograniczyć palenie papierosów. Warto o tym pamiętać szczególnie gdy jest się w podeszłym wieku. Ryzyko zachorowania jest wtedy bowiem znacznie większe.

 

Opracowano na podstawie:

 

Poprawiony: środa, 25 stycznia 2017 11:04