Rozrywka, która ćwiczy mózg Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 09 lutego 2017 12:42

Rozrywka, która ćwiczy mózg


Z wiekiem pogarsza się nie tylko sprawność fizyczna, ale i umysłowa. Choć starzenie i obumieranie komórek nerwowych jest naturalnym procesem można jednak go spowolnić. Aby umysł pracował prawidłowo i cieszył się dobrą pamięcią należy ćwiczyć go regularnie!
Wiele czynności stymuluje mózg, aby go trenować nie powinno się jednak wybierać aktywności intelektualnej, którą dobrze się zna. Decydując się na ćwiczenia mózgu należy wykonywać coś innego niż zwykle na przykład gry, które wymagają myślenia, uczenie się na pamięć, rozwiązywanie trudnych łamigłówek.


Jakie możliwości daje nam współczesna rozrywka? Po jaką grę sięgnąć, by poćwiczyć umysł i rozwinąć pamięć?

Escape room – tajemniczy pokój zagadek
Tajemniczy pokój zagadek to nowa zabawa, która cieszy się coraz większą popularnością. Jeden pokój, ukryte wskazówki i godzina na rozwiązanie zagadki, której rozwikłanie jest konieczne by pokój opuścić. Pokoje logicznych zagadek osadzone w intrygującej fabule zostały stworzone na wzór popularnych gier komputerowych, w których celem jest wyjście z zamkniętego pomieszczenia. Celem uczestników jest znalezienie obiektów i rozwiązanie szyfrów, które pomogą wyjść z pokoju. Każdy przedmiot w pokoju może mieć znaczenie, ale niektóre są tylko po to by zmylić graczy. Projektanci natrudzili się by atrakcje były ciekawe, oryginalne i trzymały w napięciu do samego końca. To emocjonująca gra łącząca sprawność fizyczną, inteligencję, błyskotliwość i logiczne myślenie.
Escape room to atrakcja, która pozwala przenieść się ze świata gier online, filmów i literatury do świata rzeczywistego. To połączenie przygody i gry logicznej. Każdy pokój skrywa w sobie zupełnie inną historię i stawia przed graczami wiele, przeróżnych pytań. W przeciwieństwie do gier komputerowych emocje w Escape room są realne i prawdziwe. Zabawa ta pozwala oderwać się od komputera i przenieść do realnego świata, jednocześnie wymagając od nas nie lada myślenia. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.


Przygoda w labiryncie luster
Pokój luster to kolejna okazja do pobudzenia szarych komórek. Nie jest to proste wyzwanie ponieważ w pomieszczeniu zostało rozmieszczonych 120 luster tworzących labirynt. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu i oświetleniu została wytworzona iluzja optyczna i efekt otwartej, nieograniczonej przestrzeni. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wyjścia i wydostanie się z labiryntu jednak teoretycznie łatwe zadanie nie jest w cale takie proste. W prawie zupełnej ciemności oświetlonej jedynie kolorowymi światłami, w krętych korytarzach, ślepych zaułkach nie trudno zabłądzić. Odpowiednio przygotowana muzyka potęguje efekt dezorientacji. Aby znaleźć wyjście z lustrzanego labiryntu naprawdę należy wykazać się kreatywnością i pomysłowością.


Brydż, gra dla inteligentnych
Dla miłośników gier karcianych i logicznych brydż jest świetną gimnastyka dla umysłu. Kiedyś obecny w każdej inteligenckiej rodzinie, dzisiaj ustępuje miejsca łatwiejszym rozrywkom. Brydż to gra karciana lub komputerowa, a więc można w nią zagrać o dowolnej porze z osobami znajdującymi się w dowolnym miejscu na świecie. To jednak gra, która uzależnia. Dla osób, chcących nauczyć się podstaw gry w brydża, organizowane są specjalne kursy. Brydż to emocjonująca gra towarzyska, ale również doskonały trening dla umysłu, który prowadzony regularnie zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji.


Warsztaty robotyki dla dzieci
Warsztaty robotyki to doskonała propozycja dla wszystkich dzieci z pasją do majsterkowania. Kreatywnie przeprowadzone zajęcia nie tylko zaspokoją dziecięcą ciekawość, ale też rozwiną umiejętność logicznego myślenia, nauczą dokładności, skrupulatności i współdziałania w grupie. Uczestnicy będą mieli szansę odkryć niesamowity świat robotów. Dzieciom zafascynowanym nauką oraz ciekawskim maluchom, które lubią rozkładać zabawki na czynniki pierwsze by sprawdzić jak działają, rozbudzi naturalną ciekawość świata. Taka zabawa to inwestycja w wiedzę i rozwój dziecka, a także okazja do nawiązania nowych znajomości i rozwijania pasji.
Wyniki sondy ,,Polacy - rozrywka a czas wolny" serwisu Prezentmarzeń pokazują, że chcemy poświęcać swój wolny czas na bardziej oryginalne rozrywki niż te, którym oddajemy się na co dzień, a nasze zwyczaje związane z formami spędzania wolnych chwil ewoluują w kreatywną i niestandardową stronę.

/źródło - /