Nowa kasza - Bulgur Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 04 kwietnia 2017 07:22

Nowa kasza - Bulgur 

Co to jest kasza bulgur? Zaczęłam ją kupować i bardzo mi smakuje, dlatego chciałabym dowiedzieć się więcej o jej pochodzeniu oraz znaczeniu dla zdrowia.
W.J.


Szanowny (a) W.J.
Bulgur to kasza z pszenicy znana od 4000 lat. Do naszych sklepów dotarła jednak stosunkowo niedawno. Naprawdę warto się nią zainteresować. Według mnie jej smak podobnie komponuje się z innymi potrawami oraz sosami, jak makaron z mąki razowej.
Kaszę tę wyrabiano i wyrabia się nadal z twardej pszenicy (może nawet tej najstarszej, do dzisiaj rosnącej w stanie dzikim, o nazwie płaskurka), której ziarna obgotowywano w wodzie, suszono, a następnie rozdrabniano. Bulgur wytwarzali Hetyci, Babilończycy i Hebrajczycy. Oni kaszę tę rozpowszechnili na całym Dalekim Wschodzie, także w Egipcie, a nawet w Indiach. Grubo mielony bulgur stanowi bazę dla pilawów.
Współcześni dietetycy chwalą bulgur, ponieważ obniża poziom cukru we krwi, jest bogaty w witaminy z grupy B i magnez (koi nerwy), błonnik (dobry na zaparcia), zawiera antyoksydanty, wśród których wyróżnia się kwas galusowy. Kwas ten blokuje związki rakotwórcze, jest antyseptyczny i przeciw potowy. 100 g ugotowanej kaszy bulgur zawiera 83 kcal (a 100 g białego ryżu to 130 kcal) i mimo, że jest jednak kaloryczny jak wszystkie kasze, poleca się go w dietach odchudzających. Bulgur zawiera bowiem dużo błonnika, który pęczniejąc w żołądku daje na długo uczucie sytości.


Babcia Iwona, która z ryżu przerzuciła się na bulgur.

Poprawiony: wtorek, 04 kwietnia 2017 07:31