Zniżki dla seniorów - zwolnienie z abonamentu, darmowe leki i tańsza komunikacja miejska Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 20 kwietnia 2017 08:48

Zniżki dla seniorów - zwolnienie z abonamentu, darmowe leki i tańsza komunikacja miejska

Osoby starsze są uprawnione do korzystania z wielu zniżek, m.in. w aptekach, środkach transportu, instytucjach kultury, a nawet w hipermarketach. Seniorzy często cierpią z powodu zbyt niskich dochodów, więc wiedza dotycząca przysługujących im ulg jest bardzo cenna.

Do lekarza poza kolejką i bezpłatne leki

Leki 75+ za darmo to udogodnienie, z którego można korzystać od listopada 2016 roku. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wówczas listę bezpłatnych preparatów leczniczych, przeznaczonych wyłącznie dla osób, które ukończyły 75 lat. Receptę na taki medykament może przepisać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby legitymujące się statusem kombatanta albo osoby represjonowanej, inwalidzi wojenni i wojskowi, a także zasłużeni dawcy krwi i przeszczepu mają prawo do opieki medycznej udzielanej poza kolejnością. Przywilej ten ma zastosowanie we wszystkich przypadkach korzystania z usług medycznych, dlatego warto go egzekwować.

Tańsze lub darmowe podróżowanie

Większość polskich miast oferuje osobom po 70. roku życia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Tego typu decyzja pozostaje w gestii władz lokalnych, dlatego zawsze warto upewnić się, czy w danym mieście obowiązują takie zwolnienia. W niektórych miastach można też kupić bilet seniora. Kosztuje on około 20-30 zł i daje możliwość nielimitowanych przejazdów przez 12 miesięcy osobom, które ukończyły 60 lat. Zniżka 37-procentowa na jeden przejazd w roku liniami PKP przysługuje emerytom i rencistom wraz z małżonkami. Polskie Koleje Państwowe mają również w swojej ofercie Kartę Seniora, z którą można jeździć wszystkimi pociągami PKP Intercity, płacąc za bilety jedynie połowę ceny. Taka karta to roczny jednorazowy wydatek rzędu 150 zł. Seniorzy mogą też taniej latać, ponieważ większość linii lotniczych wprowadziło dla nich rabaty oraz często organizuje promocje przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Ponadto osoby, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu miały ukończone 70 lat otrzymają go za darmo (regularna cena to 140 zł). Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść w tym przypadku, to wykonanie zdjęć.

Rozrywki dla seniorów – telewizja, muzea, sporty

Osobom po 75. roku życia przysługuje zwolnienie z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. W tym celu konieczne jest złożenie stosownego wniosku w najbliższym urzędzie pocztowym. Wszystkie muzea państwowe mają zniżkę na bilety dla osób po 65. roku życia, emerytów i rencistów. Dokument tożsamości lub zaświadczenie uprawniające do rabatu należy przedstawić w kasie biletowej. O tańsze wejściówki warto też pytać w kinach, teatrach oraz obiektach sportowych.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że uprawnienia do korzystania z różnego typu ulg są możliwe jedynie po okazaniu dowodu osobistego lub zaświadczenia wydawanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na takim dokumencie zawarte również są wszystkie przysługujące seniorowi zniżki.