Przepis na seks po sześćdziesiątce Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 23 kwietnia 2017 07:39

Przepis na seks po sześćdziesiątce

Michalina Wisłocka dla seniorów
Z najnowszego raportu dot. seksualności Polek wynika, że w życiu kobiet po 60. i 70. seks jest tak samo istotny jak dla kobiet młodszych, w wieku 35-49 lat. Niemal dwie trzecie seniorek uprawia seks, a prawie połowa po 60. roku życia uważa się za atrakcyjne pod tym względem. Jednocześnie według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego około 60 proc. starszych mężczyzn jest zainteresowanych seksem. Mimo to, nadal panuje powszechny stereotyp, w ramach którego akt miłosny naszych rodziców lub dziadków traktowany jest z przymrużeniem oka. Ważnym problemem jest także samotność osób starszych. Dane GUS pokazują, że już w wieku 65-69 lat ponad 58 proc. kobiet to wdowy, podczas gdy trzy czwarte mężczyzn w tej grupie wiekowej żyje w związkach małżeńskich. Dlaczego warto przełamać lody i zaryzykować?

Około 60. roku życia potrzeby seksualne kobiet i mężczyzn najbardziej się do siebie zbliżają. U starzejących się kobiet przybywa tyle samo męskich hormonów, ile u starszych mężczyzn – kobiecych. To właśnie podobieństwo „chemiczne” sprawia, że pary w zaawansowanym wieku mają większą szansę na porozumienie i stabilność. Ponadto, aktywne życie seksualne bardzo dobrze wpływa na zdrowie seniorów. Współżycie z partnerem to również forma aktywności fizycznej. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie, poprawia się wytrzymałość i zdrowie.

Nie bójmy się rozmawiać

Starsze osoby mierzą się z wieloma fizycznymi dolegliwościami, które wpływają na ich życie seksualne. W takiej sytuacji, warto przełamać lęk i udać się po pomoc do specjalisty. Ważnym krokiem jest również uświadomienie sobie, że z wiekiem nasz organizm się zmienia – mimo wszystko, nie wyklucza to czerpania przyjemności ze współżycia. Należy zaakceptować te zmiany, wprowadzić pewne modyfikacje w przyzwyczajeniach i na nowo odkrywać seks.

Gdzie na randkę?

Czy randkowanie musi dotyczyć jedynie młodych ludzi? Oczywiście, że nie. Istnieje wiele ciekawych inicjatyw dla seniorów, takich jak bezpłatne warsztaty, wieczorki zapoznawcze, czy popularny ostatnio Speed Dating, czyli szybka randka. Polega to na tym, że osoby biorące udział w wydarzeniu, przeprowadzają krótkie rozmowy z kilkunastoma różnymi osobami. Liczy się tutaj przede wszystkim pierwsze wrażenie. Następnie każdy z uczestników otrzymuje specjalny formularz. Jeśli uczestnicy spodobają się sobie nawzajem, to organizator przekazuje każdemu z nich dane kontaktowe.

Senior w Internecie i nie tylko

Samotnych emerytów spotkać można nie tylko w przychodni lekarskiej, ale też w klubie seniora czy na turnusie w sanatorium. A przynajmniej tak wyglądało to jeszcze kilka lat temu. Dziś ludzie starsi posiadają komputer i chętnie korzystają z Internetu. Seniorom, którym trudno jest nawiązywać nowe znajomości pomóc mogą portale randkowe. Wystarczy założyć profil, dodać zdjęcia i napisać do interesującej osoby. Oprócz tego, na uwagę seniorów zasługuje organizacja „Dancing Międzypokoleniowy”, która zajmuje się aranżowaniem eventów tanecznych. Imprezy odbywają się w modnych, młodzieżowych klubach, do których osoby starsze na ogół nie przychodzą i ich nie znają. Na Facebooku wydarzeniami Dancingu interesuje się ponad 5 tys. fanów.

Miłość można spotkać też w kinie

Seniorzy, którzy lubią kino i mają już swoją „randkę”, mogą wybrać się na darmowy seans organizowany po raz 23. przez Klub Seniora DOM. Tym razem na ekranie zobaczymy ekranizację historii najsłynniejszej seksuolog czasów PRL – Michaliny Wisłockiej. Film w reżyserii Marii Sadowskiej z Magdaleną Boczarską w roli głównej, będzie można obejrzeć 25 kwietnia w Krakowie. Ponieważ sala kinowa pomieści ograniczoną liczbę osób, wymagane są wcześniejsze zapisy. Co ważne – przed seansem będzie można dołączyć również do „Klubu Seniora DOM”, który odpowiada za działania aktywizujące osoby starsze w całej Polsce.
Filmowe co, gdzie, kiedy?
• 25 kwietnia, godz. 11:15
• Kino „Pod baranami”, Rynek Główny 27, Kraków
• Wcześniejsze zgłoszenia pod telefonem: 801 005 801 (wymagane)
• Film: „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reż. Marii Sadowskiej.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 23 kwietnia 2017 08:06