Jak dobrze mieć sąsiada... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 11 maja 2017 12:32

Jak dobrze mieć sąsiada

Planujesz urlop? Zabezpiecz mieszkanie
W ciągu ostatnich pięciu lat aż 12 proc. Polaków padło ofiarą kradzieży. Włamania do domu, mieszkania, domku letniskowego lub budynku gospodarczego dokonano u 7 proc. rodaków . Komenda Główna policji tylko w 2016 roku zanotowała ponad 77 tys. kradzieży z włamaniem, a duża część z nich miała miejsce podczas urlopu właścicieli. Jak zabezpieczyć dom, gdy jedziemy na urlop? Jaką polisę wybrać? Dlaczego warto zainstalować alarm przeciwwłamaniowy?


 

Według wstępnych danych GUS, w styczniu i lutym 2017 roku zgłoszono do budowy projekty 37 264 mieszkań – to aż o 44,5 proc. więcej niż w 2016 r. . Z danych GUS wynika również, że budujemy coraz więcej domów – mimo to, wciąż wiele z nich pozostaje nieubezpieczonych. Jak podkreślają przedstawiciele Gothaer, polisy mieszkaniowe są jednymi z najtańszych ubezpieczeń na rynku. – Biorąc pod uwagę wartość ubezpieczonego mienia, składki roczne są relatywnie niskie i zaczynają się już od ok. 100 zł. Wyjeżdżając na krótki urlop lub wakacje, powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę naszych domów i mieszkań, ponieważ wtedy ryzyko włamania i kradzieży wzrasta kilkukrotnie. W zamian nabywamy nie tylko finansowe zabezpieczenie na wypadek szkód, ale przede wszystkim zaoszczędzamy sobie niepotrzebnych zmartwień i problemów, gdy do trudnej sytuacji rzeczywiście dojdzie – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Co i przed czym chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczyć możemy dom, mieszkanie, a nawet domek letniskowy. Polisa chroni zgromadzone w nieruchomości mienie przed kradzieżą w zakresie wskazanym przez jego właściciela. Oznacza to, że ubezpieczenie można „uszyć na miarę”, a więc dopasować je do swoich potrzeb. Ochroną mogą zostać objęte wszelkie przedmioty znajdujące się w domu czy mieszkaniu (m.in. meble, ubrania, sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki), jak również te przechowywane w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garaż czy piwnica (np. rowery, narzędzia). W skład ubezpieczonego mienia wchodzą także tzw. stałe elementy wyposażenia wnętrz, czyli m.in. drzwi, okna, piece czy urządzenia sanitarne. – Dobór zakresu ubezpieczenia zależy w dużej mierze od charakteru nieruchomości. Jeśli ktoś zamieszkuje 9. piętro w bloku może śmiało zrezygnować z ochrony szyb, o czym na pewno nie powinien zapominać posiadacz mieszkania na parterze. Podobnie właściciel kawalerki nie musi martwić się ogrodzeniem, bramą lub grillem, co z pewnością zechce włączyć do ochrony osoba mieszkająca w domu z ogrodem – dodaje Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. Wybierając polisę należy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, jakich zdarzeń się obawiamy i na jakim zakresie ubezpieczenia nam zależy.

Jak dobrze mieć sąsiada!

Właściciel nieruchomości musi spełnić kilka obowiązków, to znaczy zapewnić minimalny poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Wyjeżdżając na urlop warto postawić na pomoc i kooperatywę sąsiedzką. Mamy wielu sąsiadów i to oni powinni być naszym najlepszym „monitoringiem”. Dbajmy o nasze mienie wspólnie, doglądając działek, domów, czy mieszkań i sprawdzając, co się na nich znajduje. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas można poprosić sąsiada o zapalenie światła wieczorem, co kilka dni. Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy jest pozostawienie uchylonego okna w domu lub pomieszczeniu, które do niego prowadzi. Powinniśmy pozamykać wszystkie okna i drzwi. – Pamiętajmy, by zabezpieczyć dom w taki sposób, by nie można było dostać się do środka bez użycia siły lub narzędzi. Niestety nawet najlepsze ubezpieczenie nie pomoże, jeśli to my sami umożliwiliśmy osobom trzecim wejście do naszego mieszkania – przypomina Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe określają w jaki sposób zabezpieczyć okna np. kratami, żaluzjami antywłamaniowymi bądź okiennicami. Warto sprawdzić to wcześniej w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Zainstaluj system alarmowy

Kupując ubezpieczenie należy być przygotowanym na to, że ubezpieczyciel zapyta o posiadane zabezpieczenia na wypadek kradzieży z włamaniem. – Towarzystwo ubezpieczeniowe musi mieć pełną wiedzę na temat posiadanych przez klienta zabezpieczeń, a więc np. alarmu lub drzwi, okien czy rolet antywłamaniowych. Wszystkie te elementy muszą być nie tylko sprawne, ale także aktywne w momencie włamania. W przeciwnym razie skutek może być taki, że właściciel mieszkania powstałe szkody będzie musiał pokryć z własnej kieszeni – ostrzega Anna Materny z Gothaer. Powinniśmy zainwestować w przeciwwłamaniowe okna i drzwi, rolety, czujniki dymu, domofon z wizjerem oraz alarm. Pamiętajmy również o właściwej ochronie kluczy (zarówno tych oryginalnych jak i zapasowych). Pozostawienie ich pod wycieraczką czy pod doniczką na parapecie umożliwia łatwy dostęp do mieszkania bez pozostawienia śladów włamania, co w konsekwencji również może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę.

/źródło - Grupa BRM/

Poprawiony: czwartek, 11 maja 2017 12:41