Spanie - nie takie proste jak je malują Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 06 czerwca 2017 09:25

Spanie - nie takie proste jak je malują

Sypiać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Czynność ta uchodzi pozornie za banalną. Wydawać by się mogło, że jest to jedna z niewielu umiejętności, którą każdy z nas opanował do perfekcji. Wystarczy jedynie zamknąć oczy, by znaleźć się w „błogich objęciach Morfeusza”. Nic jednak bardziej mylnego! Badania wskazują, że duża cześć społeczeństwa nie potrafi spać we właściwy sposób.

Sen jest fundamentalnym procesem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas snu nasz organizm wcale nie zwalnia tempa. Mózg stara się przetworzyć zdobyte w ciągu dnia informacje, co objawia nam się w postaci marzeń sennych, serce pompuje standardową ilość krwi, a płuca pracują równie intensywnie. Właśnie podczas snu uaktywnia się hormon wzrostu, regeneruje się układ nerwowy i co najważniejsze - układ immunologiczny zostaje uaktywniony, dzięki czemu unikamy różnorodnych infekcji czy wirusów. Nie ulega wątpliwości, że sen jest nam potrzebny. Należy jednak postawić pytanie, co zrobić by sen był jak najbardziej wydajny Jak sprawić, by optymalnie wykorzystać czas poświęcony na sen? Kilka prostych porad może diametralnie odmienić nasze życie.
W letargu produkowane są mniejsze ilości kwasu żołądkowego, co spowalnia proces trawienia. Dlatego trzeba bardzo uważać na to, co jemy przed snem. – Tłuste i wysokokaloryczne potrawy serwowane na kolację nie są najlepszym pomysłem. Żołądek może sobie z nimi nie poradzić. Preferowane są lżejsze posiłki, na przykład nabiał,, które nie obciążą układu trawiennego. Ważne jest, aby posiłek spożywać nie później niż dwie godziny przed snem – tłumaczy Adam Marciniak ekspert z firmy Mobilex. Kontrowersje budzi pogląd o konieczności picia szklanki ciepłego mleka lub kakao przed snem. Z jednej strony może to pozytywnie wpłynąć na rozkładanie tłuszczów, z drugiej zaś wywołać poczucie głodu, co utrudni nam spokojny sen.
– Na poprawę snu pozytywnie wpłynie systematyczna gimnastyka. Kilkadziesiąt minut ćwiczeń w ciągu dnia, zwłaszcza przed snem, powinno rozwiązać problem bezsenności – dodaje Marciniak. Zalecane są proste ćwiczenia . Należy usiąść wygodnie w siadzie klęczącym i ustawić stopy po bokach tułowia. Kolejny krok to zamknięcie oczu, aby się odpowiednio zrelaksować. Wdychamy powietrze nosem i wykonujemy długi wydech, starając się dociskać czubek języka do górnych zębów. Tego typu ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy. Inną aktywnością może być wykonywanie skłonów. Należy wyciągnąć dłonie jak najdalej w przód, aby rozciągnąć kręgosłup, utrzymać przez chwilę taką pozycję i wrócić do pozycji startowej. W relaksie może pomóc odpowiednio dobrana muzyka, która ukoi zszargane nerwy.
Kluczowa dla prawidłowego snu okazuje się pozycja, w której spędzamy noc. Prawidłowe ułożenie ciała będzie możliwe tylko na odpowiednio dobranym materacu. Popularne kanapy, wersalki i sofy nie zapewnią nam idealnego snu. Przeznaczone są do przesiadywania na nich, przez co są zbyt twarde, ponieważ w takiej pozycji cały ciężar ciała skupiony jest na małej powierzchni. Zupełnie inaczej jest w przypadku materacy, te konstruowane są tak, by należycie wesprzeć nasze ciało w pozycji leżącej. – Często spotykamy się z opinią, że materac powinien być jak najtwardszy. Jest to przereklamowany pogląd, pochodzący z czasów, gdy materace zawierały wycofane dziś z użycia sprężyny bonnelowe. Jeszcze kilka lat temu właśnie twarde materace uchodziły za najbardziej korzystne. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ do produkcji materaców stosuje się już zupełnie inne materiały i technologie – wyjaśnia ekspert z firmy Mobilex. Wszystko uzależnione jest od nasze postury, masy ciała i wzrostu. Materac należy dobierać indywidualnie, tylko taka praktyka pozwoli na odpoczynek naszego kręgosłupa podczas snu. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację sypialni. Temperatura i wilgotność to istotne czynnik, które z pewnością należy uwzględnić.
Jak widać spanie nie jest wcale taką prostą czynnością. Należy się do niej prawidłowo przygotować i wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Na szczęście trening czynni mistrza. Przy odpowiednich nawykach każdy z nas może zostać czempionem zasypiania.

/źródło - /