Centrum Seniora Angel Care we Wrocławiu działa już rok Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 07 czerwca 2017 06:49

Tysiące godzin terapii i nowatorskich zajęć. Angel Care we Wrocławiu działa od roku

55 tys. godzin terapii, zajęć i warsztatów, 285 członków Klubu Seniora, 142 osoby przebadane bezpłatnie w Klinice Pamięci. Angel Care we Wrocławiu, pierwsze w Polsce kompleksowe centrum seniora, działa już od roku. Teraz wprowadza kolejne formy opieki - Pobyty Wakacyjne i Warsztaty Grupowe.

Rok temu we Wrocławiu otwarto Angel Care - pierwsze w Polsce kompleksowe centrum opieki nad osobami starszymi. Obecnie mieszka w nim ponad 100 seniorów. W sumie mają 7970 lat - najmłodszy 46, a najstarszy 96. Ośrodek korzysta z wzorców opieki sprawdzonych w krajach zachodnich (między innymi indywidualnych programów terapii i aktywizacji). Jak ten model przyjął się na polskim rynku?
- Angel Care rozwija się zgodnie z naszymi założeniami. Łącznie z rekonwalescencjami i pobytami czasowymi przebywało u nas dotychczas 267 osób, a nasi pacjenci spędzili na terapiach, warsztatach, zajęciach ponad 55 tysięcy godzin. Te liczby potwierdzają, że polski rynek jest już gotowy na kompleksową opiekę o wysokim standardzie - ocenia Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.
W Angel Care mogą mieszkać zarówno samodzielni seniorzy, jak i osoby wymagające pomocy na co dzień, w tym chorujące na demencję. W praktyce ośrodek jest podzielony na niezależne części, a każda z nich spełnia określoną funkcję: Mieszkania dla aktywnych seniorów z usługami i opieką medyczną, Dom Opieki (korzystają z niego osoby, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu), Centrum Chorób Demencyjnych (tu opiekę znajdują osoby starsze z demencją oraz chorobą Alzheimera). Angel Care oferuje też usługi opiekuńcze realizowane w zmniejszonym zakresie czasowym – pobyty czasowe, rekonwalescencyjne oraz rehabilitacyjne.

Fundacja Angel Care
Częścią struktury centrum seniora jest Fundacja Angel Care. Czerpie ona z doświadczeń międzynarodowego zespołu specjalistów oraz konsultantów, którzy działają w wielu europejskich i światowych ośrodkach. W jej ramach działają: Klinika Pamięci, Klub Seniora oraz Centrum Wolontariatu.
Celem uruchomionej w grudniu Kliniki Pamięci jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukowanie w zakresie profilaktyki. Na bezpłatne badania przesiewowe i konsultacje ze specjalistami może się zgłosić każdy, przede wszystkim jednak program skierowany jest do osób po 65. roku życia. Dotychczas z Kliniki Pamięci skorzystało 142 osób, a u ok 30% z nich stwierdzono konieczność dalszego leczenia. Na konsultacje czeka też 226 kolejnych osób.
– Często słyszymy, że brakuje takich miejsc, jak Klinika Pamięci. Tymczasem im wcześniej uda się zdiagnozować choroby demencyjne, tym większe są możliwości, by zahamować utratę pamięci - mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra, ekspert Angel Care.
Na stałe do kalendarza Wrocławia wpisały się już spotkania w ramach Klubu Seniora. To cykl bezpłatnych, zajęć i spotkań dla seniorów, w tym ćwiczenia fizyczne, trening umysłu, warsztaty artystyczne, wieczorki taneczne, wykłady czy kluby zainteresowań. W spotkaniach może uczestniczyć każdy.
- Poprzez Klub Seniora otwieramy Angel Care na lokalną społeczność. W tym przypadku nasza oferta również dobrze odpowiada potrzebom seniorów. Pokazuje to ogromne zainteresowanie, z jakim spotkał się nasz Klub Seniora. Należy do niego już 285 osób, które dotychczas wzięły udział w 6 tys. godzin zajęć i warsztatów – mówi Michał Kowalski.
Angel Care podejmuje również współpracę z wolontariuszami indywidualnymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami. Wolontariusze swoją aktywność wykazują zarówno w Domu Opieki jak i Klubie Seniora.

Plany na przyszłość
Teraz Centrum Seniora Angel Care wprowadza Pobyty Wakacyjne i Warsztaty Grupowe. Seniorzy spędzą wakacje w komfortowych warunkach, z poczuciem bezpieczeństwa i dobrego towarzystwa.
- W tym segmencie opieki brakowało dotąd oferty w tak elastycznej, a jednocześnie kompleksowej formie. W naszym centrum, niezależnie od długości pobytu i zakresu opieki, osobą starszą zajmuje się profesjonalny personel, czuwający całą dobę. Pobyt Wakacyjny pozwoli również na diagnostykę w Klinice Pamięci - mówi Michał Kowalski. – W tym czasie dzieci, wnuki czy opiekunowie osób starszych będą mogli zregenerować siły na urlopie, podreperować swoje zdrowie lub dowolnie zaplanować wolny czas – dodaje.

Dni otwarte dla rodzin
Z kolei już 10 czerwca centrum seniora Angel Care zaprasza na dni otwarte dla rodzin. Tego dnia będzie można wziąć udział w wykładach, indywidualnych konsultacjach z doradcą, a także spotkać się z terapeutami oraz psychologami. Ciekawym wydarzeniem będzie możliwość przymierzenia kombinezonu geriatrycznego, który pomaga zrozumieć potrzeby i zachowania osób starszych. Początek o godz. 10.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapisy na wykłady trwają pod numerem telefonu: 71 306 90 30.

W Angel Care zainwestowała grupa deweloperska Angel Poland Group i sieć centrów opieki MD Nursing. Angel Poland Group zamierza obsługiwać ok. 1800-2000 miejsc w 10 ośrodkach w całym kraju. Drugi ośrodek Angel Care powstanie w Krakowie. Kolejne prawdopodobnie w Poznaniu i Warszawie. Będzie to kosztowało w okresie co najmniej 5 lat - ok. 500 mln zł.

Więcej informacji: www.angel-care.pl , tel. 71 306 90 30 i 506 919 332

/źródło - /