HIV zagraża młodym! - profilaktyka na Open'erze Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 28 czerwca 2017 12:05

HIV zagraża młodym – profilaktyka na Open’erze

Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przeprowadzi na Open’er Festival kampanię edukacyjną na temat HIV skierowaną do młodych.

Z danych NIZP-PZH wynika, że co 3 osoba, u której rozpoznano HIV w 2016 r. nie skończyła jeszcze 30 lat, a 3 na 4 są przed 40.
Trójmiasto, 27.06.2017 – Gry, gadżety, nowoczesne technologie i social media – zespół Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy pokaże podczas Open’er Festival w Gdyni, że profesjonalne poradnictwo i profilaktyka HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową mogą być ciekawe i dostępne. Podczas tegorocznej edycji festiwalu przez konsultacje, zabawy edukacyjne oraz rozdawane materiały – ulotki, gadżety i prezerwatywy – Pozytywni w Tęczy chcą dotrzeć z przekazem profilaktycznym do minimum 20 tysięcy osób. To już piąty raz, kiedy organizatorzy zaprosili Zjednoczenie do strefy organizacji pozarządowych. Środki na realizację kampanii pochodzą z grantu przyznanego Zjednoczeniu w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.
Każdy uczestnik festiwalu będzie mógł sprawdzić jak wysoko wspiął się na „drabinę ryzyka” wskazującą, które zachowania seksualne są bardziej, a które mniej ryzykowne. Aplikacja na tablecie pokaże, czy powinien otrzymać czerwoną kartkę informującą jak zmniejszyć duże ryzyko zakażenia HIV lub innymi wirusami i bakteriami, czy może zielony dyplom „fair play” za mistrzowskie stosowanie wiedzy o STI. Dla wielu osób bezpieczniejsze zachowania seksualne to skomplikowana układanka. Stąd pomysł układania na stoisku „profilaktycznych puzzli”, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Projekt Pozytywnych w Tęczy łączy edukację z zabawą i pokazuje jak bezpieczniej korzystać z zasłużonego okresu swobody i relaksu.
„Na stoisku edukacyjnym będziemy w mieszanych parach, dlatego każdy bez skrępowania będzie mógł oszacować swoje ryzyko zakażenia HIV, porozmawiać o tym jak postępować bezpieczniej i wziąć udział w grach. Planujemy wiele działań, które przy okazji rozrywki przekażą wiedzę i umiejętności pozwalające zapobiec zakażeniom, m.in. konkurs na prawidłowe zakładanie prezerwatywy, a także wspólne wymyślanie haseł promujących bezpieczniejszy seks, które będziemy publikować na naszych profilach na Facebooku i na Instagramie” – zaprasza Anna Omiecińska, koordynatorka projektu. Zdjęcia i więcej informacji będą dostępne na: https://www.facebook.com/pozytywniwteczy/
Wszystkie osoby pracujące przez 4 festiwalowe dni na stoisku edukacyjno-profilaktycznym są przeszkolonymi edukatorami seksualnymi.
„Wiedzy o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą seksualną potrzebujemy bardzo, dużo i natychmiast” – powiedział Robert Piotr Łukasik, Prezes Zjednoczenia. „Bardzo, ponieważ bez świadomości ryzyka nie możemy zapobiegać, nie wiemy kiedy się testować i leczyć, a nieleczone zakażenia niszczą zdrowie i życie chorych oraz przenoszą się na ich partnerów seksualnych. Dużo, ponieważ braki są wielkie – badania Pana profesora Izdebskiego przeprowadzone w szkołach ponadgimnazjalnych pokazują, że w części szkół nawet połowa uczniów nie potrafi wymienić wszystkich dróg zakażenia HIV, a są tylko trzy – seks bez prezerwatywy, krew i z matki na dziecko. Natychmiast, bo od kilku lat co roku przybywa ponad tysiąc kolejnych rozpoznanych zakażeń, a to wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią ukrywa się nierozpoznanych 50-70 procent” – punktuje edukator i weteran edukacji o HIV i STI na imprezach masowych.
„Zbyt wiele osób zakaża się HIV. Fakt że w zeszłym roku blisko 75 proc. nowych zakażeń wykryto u ludzi przed 40 r.ż. jest porażający. Edukacja o HIV i AIDS jest bardzo potrzebna i wiele zostało do zrobienia w tym temacie. Dlatego kolejny raz zorganizowaliśmy Konkurs Pozytywnie Otwarci, w którym nagradzamy najlepsze projekty profilaktyki HIV” – wyjaśnił Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
„W zeszłym roku w Polsce codziennie średnio 3 osoby dowiadywały się o zakażeniu HIV, a jedna z tych trzech osób nie skończyła jeszcze 30 lat. Jeśli w odpowiednim momencie podejmą leczenie, mogą żyć długie lata. Niestety na każdą zakażoną osobę, która wie, przypada druga lub nawet dwie osoby, które nie mają pojęcia o tym, że żyją z wirusem. Liczymy na to, że zwiększona dostępność projektów edukacyjnych, przełoży się na poprawę tych statystyk”– podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów edukacyjnych i profilaktycznych granty w wysokości ponad jednego miliona złotych.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Krajowe Centrum ds. AIDS, Prezydent m. st. Warszawy, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 28 czerwca 2017 12:19