Ile kosztuje pogrzeb? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 25 lipca 2017 10:27

Ile kosztuje pogrzeb?

Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby jest niezwykle traumatycznym przeżyciem pod względem duchowym. Stratę niestety odczuje również domowy budżet, ponieważ pochówek wiąże się niejednokrotnie z dużymi kosztami. Mimo iż organizację ceremonii często pozostawiamy domowi pogrzebowemu, warto wiedzieć, że w sumaryczną cenę wliczone są również inne elementy. Czy kremacja ciała spowoduje zmniejszenie kosztów pogrzebu?

Pogrzeb tradycyjny – podział na koszty

Najtańszy zakład pogrzebowy - to jego usług najczęściej potrzebujemy w momencie, gdy jesteśmy zmuszeni do organizacji pogrzebu. Wpisujemy zatem w wyszukiwarce frazę zakład pogrzebowy warszawa i szybko okazuje się, że prawie żadna z firm pogrzebowych nie publikuje na swoich stronach cen usług pogrzebowych. To typowe zjawisko, jako że branża jest bardzo hermetyczna i niestety wciąż mało transparentna. A odnalezienie odpowiedniego domu pogrzebowego jest szczególnie ważne, ponieważ obsługa firmy tego typu towarzyszy nam i zmarłemu podczas ostatniej drogi inkasując przy tym niestety niemałą sumę pieniędzy. Znaczna część domów pogrzebowych na terenie Polski obsługę pochówku wycenia na 4000 zł, a często nawet i więcej. Ma to bezpośredni związek z wymaganiami stawianymi przez najbliższych, a także koniecznością zaprzęgnięcia do pracy wielu osób.

Warto pamiętać, że w cenę tą wliczone są mniejsze usługi, bez których godny pochówek nie mógłby się odbyć. Pierwszą z nich jest chłodnia, w której ciało zmarłego spoczywa do momentu pogrzebu. Koszt przechowywania w niej ciała waha się pomiędzy 70, a 90 zł za dobę. Zdecydowanie najwięcej kosztuje trumna. Najczęściej wykonana jest z drewna dębowego, a suma, jaką przyjdzie nam za nią zapłacić to nawet 2000zł.

Jeśli trumna została wybrana, należy zająć się ciałem zmarłego. Często jest tak, że rodzina pragnie, aby ich najbliższy został zapamiętany jak najlepiej. Dlatego zapada decyzja o wykonaniu makijażu, którego zadaniem jest poprawa wyglądu twarzy. Kosmetyka twarzy, to zazwyczaj koszt 150, a nawet 300 zł. Na wygląd składa się również ubiór. W tej kwestii wszystko zależy od stawianych wymagań. Jeśli bliscy pragną, aby zmarła osoba prezentowała się możliwie najlepiej – cena będzie wysoka. Minimalna kwota, jaką przeznaczymy na ubranie do trumny, to 150 zł.

Zmarłemu podczas ostatniej podróży zawsze towarzyszą kwiaty, dlatego je również należy zakupić. Standardowe bukiety żałobne kosztują w granicach 200 zł, ale podobnie, jak przy pozostałych elementach, tak i tutaj wszystko zależy od wymagań. Pogrzeb nie może odbyć się także bez karawanu. Koszt transportu trumny z domu pogrzebowego, kaplicy lub domu rodzinnego zmarłego na cmentarz wynosi nawet 700 zł.

Kolejne wydatki związane z pogrzebem niezwykle trudno jest oszacować. Dotyczą one obsługi ceremonii przez kościół i miejsca na cmentarzu. Każda parafia inaczej wycenia pochówek. Uogólniając, można przyjąć, że obecność kapłana, organisty i msza żałobna daje w sumie minimalny koszt 500 zł. Ostatnie elementy, za które przyjdzie nam zapłacić, to miejsce na cmentarzu i nagrobek. Pierwszy z wymienionych kosztuje zazwyczaj około tysiąca złotych. Drugi zaś zależy od preferencji rodziny, a jego koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kremacja zwłok – czy jest tańsza?

Jak się okazuje, wciąż mało popularna w Polsce kremacja zwłok jest znacznie tańsza w porównaniu do tradycyjnego pogrzebu. Przede wszystkim zakład pogrzebowy i jego obsługa są ograniczone, rola kościoła również może być znacznie mniejsza.

Przechodząc do sedna, w pierwszej kolejności rodzinę czeka zakup trumny do kremacji zwłok. Nie kosztuje ona wiele, ponieważ maksymalnie 750 zł. Zbliżoną sumę pieniędzy najbliżsi będą musieli pozostawić w krematorium. Miejsce w kolumbarium kosztuje około 2000 zł, a na cmentarzu 1000zł. Najtańszą urnę można kupić już za 300 zł.

Znajdź najtańszy zakład pogrzebowy

W momencie, gdy zaistnieje konieczność organizacji pogrzebu, pragniemy nie tylko pochować zmarłego godnie, ale również tanio. W kwestii ceny z pomocą przychodzi Bluneral. To obecnie jedyna porównywarka ofert zakładów pogrzebowych. Dzięki tej stronie możliwe jest kompleksowe oszacowanie kosztów pogrzebu w wybranej lokalizacji bez konieczności odwiedzania danej firmy.