Zanim weźmiemy kota do domu Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 10:35

Zanim weźmiemy kota do domu

Kot w domu to wielka radość szczególnie dla dzieci, ale to też duża odpowiedzialność, zwłaszcza, gdy przyjmujemy pod dach małego kotka. Decyzję o przyjęciu kota pod swój dach należy dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim należy się upewnić, czy stać nas na utrzymanie zwierzaka, czy pozostali domownicy zgadzają się a naszą decyzją, czy będziemy mogli poświęcić kotu wystarczająco dużo czasu i czy będziemy mogli pogodzić się z ewentualnymi zniszczeniami w domu, zwłaszcza gdy chcemy wziąć małego kotka.

Małe kotki są bardzo ciekawskie, uwielbiają się bawić, biorą do pyszczków prawie wszystko, co napotkają na drodze. Decydując się na przyjęcie kota należy odpowiednio przygotować mieszkanie, by zapewnić kotu bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy pochować wszystkie bibeloty, ozdoby, pamiątki, nawet te, które stoją wysoko na półkach. Kot może je zrzucić i zniszczyć.

Trzeba też schować wszelkie małe elementy, kable, leki i detergenty, zakryć szczeliny między meblami, wnęki w rozkładanych wersalkach i sofach, wloty wentylacji. Nowy lokator będzie chciał sprawdzić oraz zaznaczyć nowe terytorium, wejdzie w każde niezabezpieczone miejsce.

Koty lubią gryźć rośliny. W ten sposób poprawiają swój metabolizm i czyszczą zęby. Jeśli nie chcemy mieć obgryzionych kwiatów, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed kotem. Należy też pamiętać, że niektóre rośliny są trujące.

Wyprawka dla kota

Aby kot szybko zaklimatyzował się w naszym mieszkaniu, musimy zadbać o to, aby zwierzę już od pierwszego momentu miało dostęp do wszystkich potrzebnych akcesoriów. Konieczna będzie kuweta. Kocięta bardzo szybko uczą się korzystać z kuwety. Należy zapewnić kotu stały, swobodny dostęp do kuwety.

Warto postarać się o kuwetę krytą, która zapewni kotu intymność podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kuweta kryta eliminuje też nieprzyjemne zapachy. Konieczny jest też żwirek dla kota. Najlepiej wybrać taki, który dobrze się zbryla i wchłania zapachy.

Należy zaopatrzyć się także w miski na karmę i na wodę, najlepiej metalowe, z gumową podkładką, która zapobiega przesuwaniu się miski. Koniecznym elementem kociej wyprawki jest drapak. Drapaki dla kotów pozwolą ochronić meble, firanki, tapety przed zniszczeniem.

Warto zaopatrzyć się także w legowisko dla kota i umieścić je w spokojnym, zacisznym miejscu w mieszkaniu, gdzie kot będzie czuł się bezpiecznie. Jeżeli przyzwyczaimy małego kotka do spania w naszym łóżku, kot może sypiać w nim do końca życia. Przydadzą się też zabawki, piłeczki, sztuczne myszki, a nawet zwykły sznurek, za którym kot chętnie będzie biegał.