Pies w mieszkaniu... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 10 października 2017 12:56

Pies w mieszkaniu – co zrobić, aby czuł się w nim dobrze i był lubianym sąsiadem?

Mieszkając w domu wielorodzinnym, od momentu pojawienia się psiego członka rodziny, jego właściciel bierze odpowiedzialność za jego dobrostan i zachowanie. Oprócz zapewniania psu realizacji potrzeb fizjologicznych, opieki i bezpieczeństwa, ważna jest konsekwencja w przestrzeganiu zasad.

Źle ułożony pies jest często przeszkodą w zawieraniu dobrych relacji sąsiedzkich. Pies skaczący na ludzi, nieustannie szczekający, niszczący elementy wspólnej przestrzeni nie jest mile widzianym lokatorem. Jak to zmienić?
Poza zabawą i wspólnym przebywaniem, musimy nauczyć naszego psa zachowania w różnych sytuacjach. Jedną z nich jest nasza nieobecność. Wycie lub szczekanie pozostawionego w domu zwierzęcia jest oznaką jego lęku separacyjnego. Może to przeszkadzać naszym sąsiadom, którzy przebywają w tym czasie w mieszkaniu. Spróbujmy więc powstrzymać się od chęci ciągłego przebywania ze swoim pupilem i przyzwyczajać go stopniowo do zostawania bez nas – najpierw na krótko, później na coraz dłużej. Pomocne może okazać się ustalenie stałego rytmu dnia psa i wyznaczenie czasu na spacery, spanie, jedzenie i zabawę. Wyznaczmy też czas, gdy jesteśmy w domu, ale nie zajmujemy się naszym pupilem – nie pozwalajmy, aby wszędzie z nami chodził. Nauczmy go komendy „zostań”.
Kolejnym wyzwaniem, z którym często się mierzymy, jest przybierające różne formy manifestowanie psiej radości. Starajmy się zatem już od małego wpoić psu właściwe zachowanie poprzez pozostawanie niewzruszonym w przypadku żywiołowej reakcji psa na nasz powrót do domu (to powinno zniechęcić psa do zwracania na siebie uwagi skakaniem). Nauczmy psa komendy „siad”, którą będziemy mogli wykorzystać w momencie wystąpienia niepożądanego zachowania.
Uciążliwe zachowanie psów w przestrzeni osiedla: brudzenie chodników, kopanie dołków, drapanie i gryzienie przedmiotów również można opanować dzięki konsekwencji i szkoleniu. Nasz pupil zachowuje się tak, ponieważ prawdopodobnie po prostu się nudzi. W przypadku kopania w ziemi najlepiej sprawdzi się zmęczenie psa poprzez wspólną intensywną zabawę lub długi spacer – dzięki temu nie będzie miał on już ochoty ani energii, aby to robić. Jeśli jednak przyłapiemy psa na gorącym uczynku, udzielmy mu reprymendy i np. głośno klaśnijmy. Pamiętajmy, aby nie karać go po fakcie, ponieważ nie będzie wiedział za co został skarcony.

Spacer – jedyne lekarstwo na psie problemy?

Decydując się na posiadanie psa w mieszkaniu, a więc bez dostępu do ogrodu, w którym pies może się wybiegać musimy zadbać o regularne spacery. Dzięki nim nasz pupil nie tylko wyładuje swoją energię – spacer jest też okazją do nauki komend, pogłębienia więzi między nami, a także zaspokojeniem jego potrzeb związanych z pracą.
Pierwsze kilkadziesiąt metrów należy więc poświęcić na ćwiczenie chodzenia przy nodze. Pozwólmy też psu obwąchać okolice, a węszenie może być też nagrodą za poprawne wykonanie jakiegoś zadania. Nie odciągajmy go też od innych psów – dzięki temu może on zaspokoić potrzeby socjalne, a gdy zwierzaki się bawią, możemy ćwiczyć np. przywoływanie go do siebie. Oczywiście taki spacer wymaga od nas czasu i poświęcenia – warto, aby chociaż raz dziennie pies miał okazję na długą, minimum godzinną wędrówkę. Systematyczne spacery są prawdziwym lekiem na większość psich problemów, takich jak nadmiar energii, agresja w stosunku do ludzi i innych zwierząt czy gryzienie przedmiotów.
Sam spacer to jednak nie wszystko, aby nasz pupil był przyjaznym i lubianym przez sąsiadów lokatorem. Ważną kwestią są też ćwiczenia z psem, na które nie zawsze mamy czas. Kwestię właściwej relacji właściciel-pies-sąsiedztwo dostrzegł RED-Real Estate Development, który 14 października br. (sobota) przy okazji Dnia Otwartego organizuje bezpłatne warsztaty z psim behawiorystą. Podczas spotkania profesjonalny trener przećwiczy ze swoimi podopiecznymi popularne komendy oraz wskaże właścicielom jak powinni trenować ze swoimi pupilami w domu. Spotkanie odbędzie się w plenerze, w sąsiedztwie inwestycji Red Park w Poznaniu.
Zapisy prowadzone są w Biurze Sprzedaży Red Park (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 382, budynek etapu I) oraz pod nr telefonu 517 112 112.
Zapraszamy do udziału w treningu wszystkich właścicieli psów, jak również osoby, które dopiero zastanawiają się nad zakupem lub adopcją pupila!

/źródło - /