Jak przygotować się do sprzątania grobów? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 27 października 2017 09:33

Jak przygotować się do sprzątania grobów?

Zbliża się Święto Zmarłych, a dzień po nim Zaduszki. To nie tylko czas wspomnień, refleksji i zadumy poświęcony tym, którzy odeszli z tego świata. W te dni udajemy się na cmentarz również po to, by posprzątać i przygotować nagrobki na te szczególne chwile. Jak ułatwić sobie to zadanie? Co pomoże nam sprawnie, a przede wszystkim efektywnie uporządkować miejsca spoczynku naszych bliskich?

Zanim w Dzień Wszystkich Świętych złożymy kwiaty i zapalimy znicze na płytach nagrobnych warto je wyczyścić. Sprzątanie nagrobków jest już nieodłącznym element tradycji związanej z tym świętem. Podczas porządków na cmentarzu z pewnością przyda się pomoc bliskich. Dzięki współpracy szybciej zakończymy pracę. Jednak bez odpowiednich narzędzi i środków niektóre zanieczyszczenia mogą stanowić nie lada wyzwanie. Aby efekt był wymierny, pomocne będą niezawodne, sprawdzone akcesoria, które sprawnie i bez problemów pomogą uporać się z zabrudzeniami.

W pierwszej kolejności – zamiatanie

Jesienią opadające liście są typowym zjawiskiem. Wszędzie ich pełno, podobnie jak kurzu, pyłu czy ziemi. Dlatego, pierwszą czynnością jaką warto wykonać sprzątając miejsce spoczynku najbliższych, jest zamiatanie. Z pewnością przydatna tu będzie klasyczna zmiotka. Najodpowiedniejsza do zbierania zarówno suchych, jak i mokrych liści, a nawet śniegu, będzie zmiotka marki Leifheit, posiadająca wytrzymałe włosie z tworzywa sztucznego. Jest ona wyjątkowo praktyczna ze względu na przednią cześć wystającą poza rygiel, dzięki czemu umożliwia wymiecenie brudu wzdłuż trudno dostępnych krawędzi oraz narożników. Szczotka jest lekka, poręczna, a jej rączka wyprofilowana do kształtu dłoni. Trzon szczotki wyprodukowano z drewna pochodzącego w 100% z lasów hodowlanych.

Trudne zabrudzenia – łatwe rozwiązania

Stopień zabrudzeń powstających na nagrobku zależy przede wszystkim od tego, jak często go myjemy. Niestety większość z nas zazwyczaj sprząta nagrobki bliskich właśnie raz do roku, na krótko przed Dniem Wszystkich Świętych. Im rzadziej sprzątamy tym- trudniej może być nam usnąć nagromadzony brud, zacieki, zaschnięty wosk, mech lub smugi ziemi, czy pozostałości po kwiatach.
Co więcej, takie zanieczyszczenia niszczą powierzchnię płyt nagrobnych. Dlatego warto robić to częściej niż raz do roku. Do czyszczenia mniej uporczywych śladów nada się zwykła ściereczka z mikrofibry. Wystarczy namoczyć ją w wodzie z dodatkiem odpowiedniego płynu i przetrzeć zabrudzone powierzchnie. Do czyszczenia granitu najlepiej sprawdza się woda z octem lub płyn uniwersalny w sprayu, jednak po wyczyszczeniu płyty takim roztworem należy ją bardzo dokładnie wypłukać czystą wodą. Pod żadnym pozorem nie należy używać „żrących” płynów, past czy proszków, gdyż mogą one zniszczyć kamień. Najlepiej by środek czyszczący był dostosowany do rodzaju kamienia. Gdy mamy do czynienia z trudniejszymi zabrudzeniami, do sprzątania grobów warto wyposażyć się w wielofunkcyjną myjkę Flexi Pad. Posiada obrotowy przegub, idealny do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, a dzięki wysuwanemu drążkowi teleskopowemu oraz dużej powierzchni czyszczącej łatwiej umyć nią całą powierzchnię nagrobka bez potrzeby niekorzystnego dla kręgosłupa schylania. Po umyciu wystarczy obrócić myjkę i ściągnąć nadmiar wody za pomocą gumowej ściągaczki nadając w ten sposób płycie nagrobnej idealny połysk. Powłokę myjki wielofunkcyjnej wykonano ze sprawdzonych mikrowłókien Duo. Cienkie, lecz długie włosie pomaga z łatwością usunąć nawet najbardziej uporczywy brud.

Na zacieki i nie tylko

Wyzwaniem jest nie tylko umycie nagrobnej płyty, ale także uniknięcie przy tym niepożądanych zacieków i smug. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się odkurzacz do szyb Dry&Clean.
To nowoczesne urządzenie nadaje się do mycia wszystkich gładkich powierzchni takich jak okna, lustra, kabiny prysznicowe czy płytki ceramiczne. Niezawodne jest również w przypadku płyty kamiennej. Posiada system obrotowy 360°, który umożliwia pracę pod różnym kątem: również ukosem. Dzięki pojemnemu akumulatorowi, po naładowaniu możemy używać odkurzacza przez ok. 35 minut. W tym czasie możliwe jest umycie nawet 100m²! System automatycznego trybu gotowości, dzięki któremu urządzenie przechodzi z trybu oszczędzania energii na pełną moc dopiero w momencie zetknięcia się czyszczoną powierzchnią znacznie zwiększa komfort pracy.
Co więcej, odkurzacz ten pasuje do wszystkich drążków z systemem Click marki Leifheit dzięki czemu bez schylania można łatwo dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. Dzięki temu urządzeniu unikniemy ociekającej, brudnej wody oraz smug. Wystarczy przemyć nagrobek, a następnie użyć odkurzacza Dry&Clean. Pozwoli nam to znacznie skrócić czas pracy i uniknąć męczącego, czasochłonnego wycierania mytej powierzchni, a w efekcie czego uzyskamy zaskakująco czystą i błyszczącą powierzchnię.

Dzięki pomocy nowoczesnych i sprawdzonych akcesoriów marki Leifheit sprzątanie miejsca spoczynku Twoich bliskich będzie szybkie, łatwe i przyjemne. Są one poręczne i bez trudu zmieścisz je do torby czy plecaka, z resztą rzeczy niezbędnych do porządków z okazji Święta Zmarłych.
Więcej na: www.leifheitsklep.pl

/źródło - /