Seniorze - zadbaj o siebie! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 14 listopada 2017 09:23

Seniorze – zadbaj o siebie!

14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora


 

Już 14 listopada w całej Polsce obchodzić będziemy wyjątkowe święto - właśnie tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Jest to doskonała okazja do tego, by zastanowić się, jakimi zasadami powinny się kierować osoby starsze w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie. O najważniejszych opowiada ekspert programu „Proaktywnie dla serca” – mgr inż. Iwonna Niegowska.
Czas na relaks
Odpoczynek i odpowiednia regeneracja to najważniejsze zasady, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia – także u osób starszych. Relaks pozwala się zregenerować i powrócić do stanu równowagi. Wpływa także na sprawność umysłową – w dłuższej perspektywie poprawia pamięć, a także chroni człowieka przed depresją i obniżeniem nastroju.
„Choć osoby starsze mają zwykle więcej czasu dla siebie, nie jest to zawsze równoznaczne z dbaniem o siebie i zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości wypoczynku. A świadomość własnego ciała i umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, które wywołują napięcie, jest niezwykle ważna. Szczególnie w przypadku seniorów, którzy szczególnie powinni dbać o swoje samopoczucie, zdrowie, a w tym – swoje serce” – mówi Iwonna Niegowska.
Serce – pod specjalnym nadzorem
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród ludzi na całym świecie . W Polsce stanowią przyczynę ok. 49% zgonów rocznie . Ryzyko związane z wystąpieniem choroby rośnie wraz z wiekiem. Jednak zgodnie z opinią ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, aż 80% przypadków zachorowania można by uniknąć dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym.
„W trosce o zdrowie serca i naczyń krwionośnych szczególnie ważne jest, by dieta osób starszych uzupełniona była o odpowiednie produkty, m.in.: warzywa i owoce, ryby, owoce morza, produkty zbożowe z pełnego ziarna, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oleje roślinne, oliwki, i niskotłuszczowe produkty mleczne. Korzystne jest także zastąpienie soli przyprawami i ziołami. Dobrze jest także zamienić masło na margarynę, produkowaną na bazie wysokiej jakości olejów roślinnych, która stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych w diecie i zastąpienie ich korzystniejszymi dla zdrowia tłuszczami nienasyconymi rekomendują wszystkie najważniejsze instytucje zajmujące się określaniem zaleceń żywieniowych na świecie. Osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu szczególnie zaleca się tzw. margaryny funkcjonalne, takie jak Flora ProActiv dostępna w różnych wariantach, zawierające dodane sterole roślinne. Sterole hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi i występują też naturalnie w produktach roślinnych. Wysoki poziom cholesterolu jest natomiast czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca. W diecie powinniśmy ograniczać spożycie cukru oraz mięsa, zwłaszcza tego przetworzonego i tłustego” – zaleca ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.
Dla mocnych kości
By cieszyć się aktywnością przez długie lata, warto wziąć także pod uwagę m. in. stan kości, które wraz z wiekiem ulegają osłabieniu. Choroba, która objawia się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem i zmianą struktury kości, a także większą ich podatnością na złamania, to osteoporoza. Przyczyną jej występowania jest utrata gęstości mineralnej kości, która następuje w wyniku procesu starzenia się układu kostnego. Istnieje jednak szereg czynników ryzyka, które przyspieszają ten naturalny proces. Zalicza się do nich m. in. zła dieta, a także - brak słońca, którego skóra potrzebuje do syntezy witaminy D.
„Za stan kości jest także w dużej mierze odpowiedzialna dieta, która powinna być bogata w produkty będące źródłem wapnia oraz witaminy D, które potrzebne są aby utrzymać zdrowe kości. Witaminę D znaleźć możemy m. in. w tłustych rybach, wątróbce, żółtkach jaj, mleku i jego przetworach oraz w grzybach. Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana, np. płatki śniadaniowe i jogurty, a także margaryny miękkie. Warto pamiętać, że wszystkie dostępne na rynku margaryny powinny być o nią wzbogacone. Ważny jest też ruch, w ilości minimum 30 minut każdego dnia, a także, rozstanie się z papierosami i spożywaniem w nadmiarze alkoholu. Te zasady szczególnie powinny mieć na uwadze osoby starsze, których kości z wiekiem ulegają osłabieniu: kobiety w okresie po menopauzie oraz mężczyźni w podeszłym wieku” – mówi Iwonna Niegowska.
Seniorze - korzystaj z życia!
Emerytura to doskonały czas na to, by realizować swoje marzenia i pasje – nawet przy niewielkich funduszach. Pozytywne nastawienie, aktywność w różnych dziedzinach życia, kontakt z ludźmi – wszystko to pozwala realizować się na co dzień i mieć poczucie spełnienia. I choć łatwiej powiedzieć, niż zrobić – ważne, by pamiętać, że to właśnie wyznaczanie celów oraz odrobina optymizmu pozwalają nam cieszyć się każdym dniem.
„Niezależnie od wieku powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie nastawienie, a także zachowanie aktywności na różnych płaszczyznach codziennego życia – i chodzi tutaj nie tylko o aktywność fizyczną, ale również intelektualną. Potwierdzają to liczne badania, zgodnie z którymi osoby, które dbają o swoje ciało i są przy tym otwarte na nowe doświadczenia, wolniej się starzeją i są szczęśliwsze. Warto, byśmy w oparciu o tę zasadę realizowali się na co dzień – w każdym wieku” – podkreśla ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

Przeciwdziałaj osteoporozie - dbaj o mocne kości!


14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora
Osteoporoza to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Objawia się łamliwością kości, która następuje na skutek nawet niewielkich urazów. Ta podatność na złamania wiąże się ze zmniejszeniem gęstości mineralnej kości, a także zaburzeniem ich struktury i jakości. Jak więc możemy dbać o nasze kości, by zapobiec jej wystąpieniu?
Niszczenie i odbudowa komórek kości jest naturalnym procesem, który pozwala, by szkielet funkcjonował w sposób prawidłowy. W każdym roku naszego życia aż 2-10% kości ulega wymianie. Proces ten trwa do ok. 30 roku życia, kiedy to osiągają one tzw. szczytową masę kostną, a mechanizm niszczenia i tworzenia nowych komórek pozostaje we względnej równowadze. Nowe komórki kości najszybciej powstają u osób młodych. Jednak wraz z wiekiem - w okolicach 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn - ubytki zaczynają się zwiększać, a proces odbudowy nie jest wystarczający do tego, by kość została odtworzona. Taki długotrwały ubytek masy kostnej prowadzi właśnie do rozwoju osteoporozy.
Osteoporoza, nazywana inaczej „zrzeszotnieniem kości”, charakteryzuje się osłabieniem i zmianą struktury kości, ubytkiem masy kostnej, a w konsekwencji większą podatnością na złamania. Dotyczą one różnych części ciała, ale w szczególności kręgów kręgosłupa, kości udowej i kości przedramienia. Choć zdarzają się przypadki zachorowania na osteoporozę nawet wśród dzieci, to jednak na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby starsze. Statystycznie najczęściej choroba ta występuje u kobiet, głównie w okresie po menopauzie, oraz u mężczyzn w podeszłym wieku.
Czynniki ryzyka
Osteoporoza powstaje na skutek utraty gęstości mineralnej kości w wyniku naturalnego procesu starzenia się układu kostnego. Rzadziej - na skutek innych chorób czy w wyniku przyjmowania niektórych leków. Podobnie jak w przypadku innego rodzaju chorób cywilizacyjnych występuję jednak także czynniki ryzyka, które mogą ten proces przyspieszyć. Do najważniejszych zaliczyć można złą dietę (ubogą w wapń, a także witaminy, przede wszystkim witaminę D), niewielką aktywność fizyczną, palenie papierosów czy nadmierne picie alkoholu, ale także niedostateczną ekspozycję ciała na słońce, które umożliwia syntezę witaminy D przez skórę.

Wzmocnij kości!
Często zapominamy, że powinniśmy dbać nie tylko o mocne kości naszych dzieci, ale także nas samych. Kondycja kości w wieku starszym jest bowiem w dużej mierze zależna od tego jak dbaliśmy o nie przez całe nasze życie. Istotna jest więc rola odpowiedniej profilaktyki, która może pomóc w utrzymaniu sprawności układu szkieletowego do późnych lat życia. Jakie działania należy podjąć, by uchronić się przed wystąpieniem osteoporozy?
Najważniejsza jest świadomość, które elementy stylu życia negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia, w tym - naszych kości.
Co powinniśmy zrobić w trosce o mocne kości?
• zrezygnować z palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu,
• dbać o odpowiednią ilość ruchu każdego dnia, najlepiej w postaci 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego,
• wzbogacić dietę o produkty bogate w wapń oraz witaminy – w tym w witaminę D.
Wapń
Wapń stanowi materiał budulcowy naszych kości i zębów. Im więcej wapnia zostanie „wbudowane” w kości na etapie wzrostu, tym wyższą osiągną one tzw. szczytową masę kostną. Oznacza to, że im więcej wapnia w kości, tym wolniejszy proces jego utraty w kolejnych latach naszego życia.
Podstawowym źródłem wapnia w diecie są mleko i jego przetwory.
Witamina D
W procesie przyswajania wapnia niezbędna jest jednak witamina D, która uczestniczy w odbudowie kości. Witamina D powstaje w wyniku syntezy skórnej pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak u większej części populacji zamieszkującej obszar Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie synteza skórna ma miejsce tylko w okresie od kwietnia do września, występują niedobory witaminy D we krwi, w szczególności w okresie zimowym. Pozyskana w okresie letnim witamina utrzymuje się w organizmie tylko przez 2-3 miesiące i już późną jesienią może dochodzić do jej deficytów. Niedobory te zagrażają przede wszystkim osobom starszym, gdyż sama wydajność procesu syntezy skórnej, który umożliwia powstanie witaminy D, wraz z wiekiem się obniża.
U osób, u których zapotrzebowanie na witaminę D jest szczególnie duże (m. in. u osób starszych, szczególnie narażonych na wystąpienie osteoporozy), wskazane jest uzupełnianie diety o produkty będące jej źródłem. Witaminę D znaleźć możemy m. in. w tłustych rybach, wątróbce, żółtkach jaj, mleku i jego przetworach oraz w grzybach. Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana, np. płatki śniadaniowe i jogurty, a także margaryny miękkie, wśród nich Flora ProActiv Plus Mocne Kości z witaminą D, charakteryzująca się najwyższą zawartością witaminy D wśród dostępnych na rynku margaryn.
Inne składniki zbilansowanej diety, które mają wpływ na gęstość naszych kości, to m. in. kwasy tłuszczowe Omega-3, kwas foliowy, mangan oraz witaminy B6, C i K.

*Materiał powstał w ramach zasobów merytorycznych programu „Proaktywnie dla serca”

„PROAKTYWNIE DLA SERCA” - ogólnopolski program walki z cholesterolem
Celem programu „Proaktywnie dla serca” jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest podwyższony poziom cholesterolu, zachęcenie do zbadania jego poziomu oraz edukacja w zakresie sposobów obniżenia jego stężenia we krwi – poprzez ograniczenie tłuszczów nasyconych i włączenie do codziennej diety steroli roślinnych o udowodnionym klinicznie działaniu ograniczającym wchłanianie nadmiaru cholesterolu do krwiobiegu. Poza wskazaniami dietetycznymi elementem programu jest również promocja codziennej aktywności fizycznej i rekreacji jako części zdrowego stylu życia.
Szacuje się, że 2/3 Polaków zetknęło się z problemem podwyższonego poziomu cholesterolu, jednym z najważniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka choroby wieńcowej. Oznacza to, że jeśli nie Ty, to na pewno ktoś z Twojego bliskiego otoczenia boryka się z tym problemem.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 14 listopada 2017 09:35