Praca opiekuna w Niemczech - jak wygląda? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 29 grudnia 2017 11:42

Praca opiekuna w Niemczech – jak wygląda?

Polscy opiekunowie są bardzo cenieni w Niemczech. Uważani są za troskliwych i zdeterminowanych pracowników, umiejących otoczyć starszą osobę właściwą opieką. Na czym dokładnie polegają ich codzienne obowiązki?

 

Atrakcyjna praca

Oferowana przez takie portale, jak carework.pl praca opiekunki osób starszych jest dla wielu osób bardzo atrakcyjna. Głównie ze względu na oferowane zarobki, a także możliwość nauczenia się języka niemieckiego praktycznie perfekcyjnie. Wymagania, jakie należy spełnić, aby rozpocząć taką pracę to minimalna znajomość języka niemieckiego, a także przebyty kurs pierwszej pomocy. Trzeba również być osobą komunikatywną i potrafiącą opiekować się drugim człowiekiem.

Jak wygląda typowy dzień opiekunki?

Podstawowymi obowiązkami, jakie należą do opiekunki jest przede wszystkim pomaganie starszej osobie w codziennych rytuałach. Chodzi tu o poranną toaletę, przygotowanie śniadania, obiadu, kolacji i podanie leków. Niektóre osoby starsze mają dochodzące pielęgniarki, które dbają o ich czynność. Niektórymi musi samodzielnie zajmować się opiekun. Do jego obowiązków należy wtedy przewijanie osoby starszej, jeżeli korzysta z pampersów, jej mycie, a także dbanie o ogólną higienę. Po prostu starsza osoba musi być zadbana.

Często opiekunowie mają również za zadanie zorganizować starszej osobie czas. Jeżeli jest to osoba chodząca, opiekun może wyjść z nią na spacer. Tego typu czynności wykonywane są także w stosunku do osób jeżdżących na wózku. Jeżeli chodzi o osoby leżące ( jeśli są świadome), opiekuna prosi się o to, aby czytał im gazety, książki czy opowiadał historie.

Czas wolny opiekunka jest gwarantowany, ale ograniczony. Jednak, nie oznacza to, że opiekun cały czas musi przebywać z osobą starszą. Może również realizować swoje zainteresowania, na przykład, gdy starsza osoba śpi lub gdy seniorem zajmuje się rodzina. Wszystko jest kwestią ustaleń i dopracowania szczegółów. Wszystko również zależy od tego, na jaką rodzinę opiekun trafi i jakie będzie miała wobec niego oczekiwania.

Poprawiony: piątek, 29 grudnia 2017 11:51