Dom dla seniora - najlepsze udogodnienia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 09 marca 2018 10:31

Dom dla seniora – najlepsze udogodnienia

Zbyt wysokie stopnie, utrudniony dostęp do szafek, zacinające się szuflady. W domach seniorów kłopotliwych miejsc może być wiele. Jednak projektanci systemów meblowych pamiętają o osobach w podeszłym wieku.


Urządzając mieszkanie lub dom dla seniora powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe problemy z jakimi będzie się zmagał. Chodzi tu o kłopoty z chodzeniem, słabszy wzrok czy trudności z sięgnięciem po dalej położone rzeczy – np. sztućce w kuchni. Sporządzając projekt musimy wziąć pod uwagę, że ścieżka poruszania się osoby starszej powinna być jak najkrótsza.

Kuchnia – systemy bezuchwytowe

Urządzając kuchnię dla seniora, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o dużych odstępach między meblami. Tak, żeby starsza osoba mogła się swobodnie poruszać np. o lasce. Funkcjonalnym pomysłem będzie również umiejscowienie blatów roboczych na takim poziomie, żeby można z nich było korzystać na siedząco. Konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań meblarskich. – Na rynku istnieje kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym osobom starszym będzie łatwiej – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych Häfele. – Warto tu wyróżnić systemy push, które sprawiają, że uchwyty we wszelkiego rodzaju szafkach stają się zbędne. Wystarczy nacisnąć, a szafka otworzy się sama – dodaje. Dobrym pomysłem będzie też zastosowanie niskiego cargo, które jest łatwo dostępne i nie wymaga schylania się. – Z tego samego powodu warto rozważyć kupno systemów zapewniających swobodny dostęp do głębiej przechowywanych przedmiotów. Mowa tu o rozwiązaniach takich, jak półka narożna Nuvola. Całkowicie się wysuwa, nie trzeba się wysilać żeby dosięgnąć do garnka czy miski – dodaje Jakub Malinowski.

Łazienka – przede wszystkim bezpieczeństwo

Projektując łazienkę, koniecznie pozbądźmy się śliskich kafelków. Dobrym pomysłem będzie użycie dywanika lub wykładziny. Nie decydujmy się również na wannę, z której trudniej będzie wyjść. Kabina prysznicowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

– Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. W podeszłym wieku wzrok może zacząć szwankować, dlatego decydujmy się na jaśniejsze źródła światła, takie jak LED – mówi Maciej Wikorejczyk, specjalista ds. oświetlenia LED. Lustra nie powinny wisieć zbyt wysoko, najlepiej, żeby można było z nich korzystać siedząc. Znacznie ułatwi to golenie się czy inne czynności porannej toalety. Funkcjonalne są też rozwiązania takie jak wysuwane lustro. Można je przyciągnąć jednym ruchem, dzięki czemu nie musimy się schylać, żeby się przejrzeć.

Salon – komfort i wygoda

Wybierając meble do salonu często decydujemy się na te komfortowe i miękkie. Z jednej strony faktycznie mogą sprawić one, że korzystanie z nich będzie dużo wygodniejsze. Z drugiej jednak wstanie z fotela o głębszym siedzeniu może się okazać przeszkodą nie do przejścia. Dobrym pomysłem będzie też kupno mebli z regulowaną pozycją i podnóżkiem. Wtedy będą idealnie nadawać się na popołudniowe drzemki i relaks.

Układ pomieszczeń – małe odległości

Pierwszym, na co powinno się zwrócić uwagę będzie powierzchnia samego mieszkania. Jeśli osoba starsza ma mieszkać w nim sama – duże mieszkanie będzie jedynie utrudnieniem ze względu na konieczność przejścia z jednego końca na drugi oraz ogrzania wszystkich pomieszczeń. Warto również, żeby sypialnia znajdowała się niedaleko łazienki, tak żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się. Zrezygnujmy również ze śliskich podłóg i mebli z kantami. Konieczne jest również usunięcie wszystkich, nawet minimalnych różnic w poziomach – w tej kwestii przydatne będzie usunięcie progów.

/źródło - /