Zaufanie w związku to podstawa... ograniczone, szczególnie w zakresie finansów Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 30 czerwca 2018 09:17

Zaufanie w związku to podstawa... ograniczone, szczególnie w zakresie finansów

Finanse w związkach od wieków są kością niezgody pomiędzy partnerami. Ponad 70% konfliktów to właśnie te o pieniądze . Obok problemów z dziećmi, seksem czy teściami są główną przyczyną rozwodów. Czy Polacy w swoich relacjach darzą się wzajemnym zaufaniem również w obszarze finansowym? Czy może jednak mają finansowe sekrety i ukrywają przed partnerem swoje wydatki? A może odkładają zaskórniaki, o których nie mówią głośno przy kolacji?


Kłótnie o pieniądze są w związkach powszechne. Z badań przeprowadzonych dla Finansowego Barometru ING w 11 krajach europejskich (m.in. Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Luksemburgu) oraz Turcji w 2016 roku wynika, że w Polsce o pieniądze spiera się 70% par. To rekord wśród badanych państw. Na drugim miejscu znalazła się Turcja – tam konflikty dotyczące wydatków mają miejsce u 50% badanych par.
Na potrzeby badania „Ile kosztuje miłość w Polsce” eksperci platformy MAM przebadali ponad 1000 Polaków, którzy są lub byli w stałych związkach, aby dowiedzieć się, jak związki wpływają na nasze finanse. Okazało się, że będąc w relacji, stosujemy zasadę ograniczonego zaufania i zdecydowanie bardziej ostrożne w tym temacie wydają się kobiety niż mężczyźni.

Decyzje podejmujemy wspólnie, ale konta mamy oddzielne

Z jednej strony Polacy będący w stałych związkach deklarują wygodę i realny wpływ wspólnoty majątkowej na obniżanie miesięcznych wydatków i rachunków – średnio nawet do 1000 zł. Aż 73% Polaków będących w stałych związkach wspólnie zarządza (lub planuje zarządzać) domowymi finansami. 44% badanych przez platformę MAM posiada z partnerem lub partnerką wspólne konto bankowe, zaś 29% planuje je mieć w najbliższej przyszłości. Z drugiej strony natomiast prawie 27% respondentów biorących udział w badaniu preferuje rozdzielność finansową w związku – nie ma ani też nie planuje w najbliższym czasie mieć wspólnego konta ze swoim partnerem bądź partnerką.

Czy na pewno mówimy sobie wszystko?

Im lepiej się znamy, tym swobodniej rozmawiamy o finansach – jednak dla bardzo wielu par jest to trudny temat, niezależnie od stażu związku. Swoboda w rozmowach o wydatkach wzrasta u polskich par wprost proporcjonalnie do stażu ich związku – od 15% w przypadku „młodych związków” trwających kilka miesięcy do ponad 60% w przypadku związków kilkuletnich. Osoby budujące aktualne relacje przez okres krótszy niż rok nigdy nie mówią o wszystkich swoich wydatkach partnerowi. Z upływem czasu jednak odsetek osób szczerych w wypowiedziach na temat wydawanych przez siebie kwot wzrasta od 0 do 53% w przypadku związków z ponad 10-letnim stażem.
Niestety w grupie najbardziej doświadczonych partnerów (w związkach ponad 10-letnich), jeden na dziesięciu ankietowanych przyznał, że nie rozmawia swobodnie ze swoją drugą połówką na żaden z finansowych tematów. Co ciekawe, rozmowy o zarobkach nie różnią się zanadto od rozmów o wydatkach, z tą różnicą, że w tej kwestii już na samym początku związku (pierwsze kilka miesięcy) pełną szczerość jest w stanie okazać aż 1/3 ankietowanych.

Mamy coś do ukrycia

Prawie ¼ pań ukrywa przed partnerami swoje wydatki na ubrania – robi to dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Podobna liczba kobiet (21%) ukrywa wydatki ponoszone na kosmetyki i zabiegi kosmetyczne. Panom zdarza się to aż cztery razy rzadziej. Mężczyźni nie są jednak również w pełni szczerzy. 24% ukrywa wydatki związane ze swoim hobby, 20% – wydatki na rozrywkę, a 14% – wydatki związane z samochodem.
Mniej więcej połowa Polaków w związkach deklaruje gromadzenie pewnych kwot bez wiedzy partnera, czyli tzw. zaskórniaków. Nieco częściej robią to kobiety niż mężczyźni, ale z kolei panowie mają tendencję do ukrywania większych kwot. Przeciętnie Polakom udaje się zgromadzić około 286 złotych zaskórniaków miesięcznie.
Z badań przeprowadzanych w 2016 roku przez Grupę ING w 13 krajach wynika, że co piąty badany rodak uważa za normalne posiadanie tajemnic finansowych przed partnerem lub partnerką. Na Starym Kontynencie najczęściej swoje dochody ukrywają Francuzi – 42%, najbardziej otwarci w tej kwestii są natomiast Holendrzy – tylko 13% uważa, że sekrety finansowe w związku to nic złego. Niechętnie opowiadamy również swoim drugim połówkom o pożyczkach, które zaciągnęliśmy. Według ING swoje długi przed partnerem najczęściej zatajają Turcy – 31%, Rumuni – 22%, Polacy – 14%. Również w tym badaniu najbardziej szczerą nacją okazali się Holendrzy – tylko 2% ukrywa swoje długi.

Zaufanie w związku w zakresie finansowym to obszar do pracy nie tylko dla polskich par, ale również dla zakochanych we wszystkich krajach europejskich. Być może ograniczone zaufanie wynika z silnego propagowania niezależności kobiet w zakresie zawodowym i finansowym? To, co wiemy i co napawa optymizmem, to fakt, że ponad 43% respondentów badania platformy do obniżania i opłacania rachunków MAM zadeklarowało wspólne planowanie i podejmowanie decyzji dotyczących finansów w związku. A rozmowa to pierwszy krok do zbudowania zaufania.

METODOLOGIA BADANIA
Raport „Ile kosztuje miłość w Polsce” został opracowany na podstawie badania ilościowego, przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1005 Polaków w dniach 30.01.2018-2.02.2018. W badaniu wzięło udział 1005 Polaków, z czego 100% zadeklarowało doświadczenie w zakresie stałych związków. 82% respondentów w momencie badania było w związku, 63% od minimum 5 lat.

/źródlo - /