Razem dla czystych rzek Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 04 lipca 2018 11:02

Razem dla czystych rzek.

Trwa kampania edukacyjna Geberit. Zadbajmy, aby rzeki pozostały piękne, pełne życia i naturalne. Z myślą o tym wystartowała kampania edukacyjna towarzysząca programowi WWF Polska „Strażnicy Rzek”, który wspiera Geberit. Program może zmienić sposób myślenia Polaków o rzekach w ich najbliższym otoczeniu.

 

Rzeka Krutynia, jedna z najczystszych rzek w Polsce.

Czy wiesz, że niedaleko od naszych domów, zaraz za zakrętem, za pobliską kępą drzew mogą kryć się prawdziwe skarby? Bo polskie rzeki – a o nich tutaj mowa – są klejnotami europejskiej przyrody. Wiele z nich wciąż płynie naturalnymi korytami, daje schronienie licznym roślinom i pożywienie całym populacjom zwierząt. Ale ich ekosystemy są bardzo delikatne i narażone na niszczące działanie człowieka. W ciągu zaledwie 5 ostatnich lat, niepotrzebnymi regulacjami zniszczono w naszym kraju ponad 20 tysięcy kilometrów rzek. Przez ostatnie 45 lat straciliśmy 76% osobników wszystkich gatunków słodkowodnych. Dlatego warto i trzeba chronić rzeki.

O tym dlaczego i jak to robić opowiada Gabi - szczera, otwarta i inteligentna bohaterka filmów edukacyjnych kampanii edukacyjnej Geberit.

Od końca maja na fanpage’u Geberit pojawiają się regularnie filmy, w których Gabi przedstawia program WWF, opowiada o polskich rzekach, oszczędzaniu wody oraz zaprasza do dołączenia do Strażników. Filmy z Gabi obejrzało już kilkaset tysięcy osób. Wielu fanów wzięło też udział w konkursie „W jaki sposób oszczędzasz wodę w domu?”.

To dopiero początek programu „Strażnicy Rzek” i kampanii edukacyjnej z nim związanej. W najbliższych tygodniach premierę będą miały kolejne filmy z Gabi w roli głównej.

Trwają prace nad uruchomieniem geoportalu i aplikacji mobilnej, które umożliwią monitorowanie stanu ekologicznego rzek oraz roślin i zwierząt żyjących nad nimi. Dzięki tym narzędziom strażnicy rzek, czyli każda osoba która rozumie, że rzeki i ich wody są skarbem niezbędnym dla naszego życia, będą mogli podjąć lokalną interwencję służącą ochronie najbliższego mu odcinka rzeki.

Kampania edukacyjna trwa do 25 lipca. Aby uzyskać dodatkowe informacje, warto śledzić fanpage WWF i Geberit na Facebooku.

Informacje o programie „Strażnicy Rzek” można znaleźć na stronie www.geberit.p/wwf oraz na profilu Geberit https://www.facebook.com/Geberit.Pol/

Pobierz animacje edukacyjne
Dlaczego musimy chronić rzeki?
https://www.dropbox.com/s/zneohb6mxvzjryk/GeberitWWF_film1_v25.mp4?dl=0

Ile wody zużywamy w domu?
https://www.dropbox.com/s/bumzdsjsbq5381k/GeberitWWf_film2_v17.mp4?dl=0

Regulacje rzek i zagrożenia
https://www.dropbox.com/s/brkzxgy7vb2x1zq/GeberitWWF_odc3_v08.mp4?dl=0

Czym jest rzeka i co nam daje?
https://www.dropbox.com/s/w7zigsbtv6wnngg/Geberit_film5_v07.mp4?dl=0

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami przetwarzania danych osobowych przez Geberit:
https://www.geberit.pl/meta-pl/m-data-privacy.htmlInformacje o Grupie Geberit
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

 


Informacje o programie „Strażnicy Rzek”
W Polsce znajduje się 150 tysięcy kilometrów rzek. Szacujemy, że ok 20-25% to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu. To ogromne dziedzictwo przyrodnicze, które jest bardzo wrażliwe na nieprzemyślane działania ludzi. W starciu z koparkami, rzeki nie mają najmniejszych szans.
Nie bez powodu rzeki nazywane są układem krwionośnym przyrody - są korytarzami migracyjnymi dla zwierząt i roślin, tworzą jedyne w swoim rodzaju siedliska i warunki przyrodnicze. Dokładnie tak samo jak ludzki układ krwionośny, aby dobrze funkcjonował, musi zachować ciągłość. Przetamowania, małe elektrownie wodne, wszystkie elementy, które przegradzają rzekę- niszczą tę ciągłość oraz zmieniają charakter rzeki. Ekosystem rzeczny jest bardzo wrażliwy na zmiany. Nawet niewielkie przetamowanie powoduje zmiany w strukturze rzeki, tempie przepływu wody, natlenieniu. Niszczy specyficzne mikrosiedliska występujące w naturalnej, nieuregulowanej rzece, które są miejscem życia i rozrodu organizmów.
Strażnicy Rzek to program stworzony i zainicjowany przez Fundację WWF Polska. Jego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce. Regulacje rzek, prostowanie, betonowanie koryt, obwałowywania, niszczenie roślinności nadrzecznej, przekopywanie - w wyniku tych prac wiele rzek straciło swój naturalny charakter. Strażnicy Rzek, poprzez społeczne poparcie i zaangażowanie w kontrolę stanu rzek oraz aktywne przeciwdziałanie pracom zagrażającym rzekom, wpływają na ochronę małych i średnich rzek w Polsce. Od 2018 roku program wspiera firma Geberit.

/źródlo - Geberit BP/

Poprawiony: środa, 04 lipca 2018 11:18