Gwiazdy internetu #pobierają się! Influencerzy angażują się w walką z nowotworami krwi Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 09 lipca 2018 16:21

Gwiazdy internetu #pobierają się! Influencerzy angażują się w walkę z nowotworami krwi

W ostatnim tygodniu w social mediach pojawił się nowy hasztag: #Pobrani. To akcja Fundacji DKMS z influencerami, której celem jest promocja idei dawstwa komórek macierzystych z krwi i szpiku. W przedsięwzięcie zaangażowali się m.in. Cyber Marian, Fit Lovers, Pani Swojego Czasu, Aleksandra Radomska, Reżyser Życia i Jacek Gadovsky, Julia Rozumek , Żudit.pl.


Gdzieś na świecie jest Twoja druga połówka. To może być chłopak... albo dziewczyna. I nie ma to znaczenia. Liczy się tylko to, że jest identyczna (genetycznie) jak Ty. I tylko Ty możesz uratować jej życie. Wystarczy się... pobrać.” To przesłanie akcji #pobrani doskonale rozumie Cyber Marian, który aktywnie zaangażował się w projekt, chociaż sam nie może zostać Dawcą szpiku. – 7 lat zmagałem się z nowotworem. Miałem dwa przeszczepienia szpiku, także temat jest mi bliski. Jestem żywym przykładem tego, że przeszczep może uratować ludzkie życie. I można potem normalnie żyć. Trzymam kciuki za tą akcję, żeby się udało, żeby jak najwięcej osób się pobrało, wysłało i pomogło – zachęca influencer.
Jak się „pobrać” zaprezentowali na swoim Instagram story m.in. Pamela i Mateusz z Fit Lovers Swoich fanów przeprowadzili przez proces rejestracji w bazie Fundacji DKMS. – Akcja jest bardzo prosta, ponieważ zamawiacie bezpłatnie taki pakiet, który tutaj mamy. Bierzecie jeden patyczek i zbieracie po prostu wymaz ze swojej jamy ustnej. Z góry dziąsła, z dołu, przy języku. Po 60 sekundach zmieniamy patyczek i na drugą stronę buzi z kolejnym patyczkiem, a ten trzymamy, żeby wysechł. I potem trzeci. I po 2 minutach, jak patyczki są suche, pakujemy do dołączonej koperty. Wypełniamy formularz i odsyłamy! – instruowała Pamela, podczas gdy Mateusz demonstrował, jak pobrać wymaz. – Każdy z nas ma w sobie takie krwiotwórcze komórki macierzyste, które mogą kogoś uratować. Jak się okaże, że możemy komuś pomóc, to Fundacja daje „znaka”. My oczywiście jak zawsze gotowi i walczymy! – deklaruje Mateusz.
Wyjątkowy dokument w charakterystycznym dla siebie stylu przygotował Reżyser Życia. Przedstawił w nim historię Dawcy i wzruszającą historię Pacjenta, który żyje właśnie dzięki Dawcy szpiku. Bohaterowie opowiedzieli o swoich doświadczeniach. – Zadzwonił pan z DKMS i zapytał, czy jestem gotowy, żeby oddać szpik. Bez wahania się zgodziłem, od razu. Po to się zapisałem, żeby komuś pomóc – mówi w filmie Adam, Dawca. Z kolei pan Maciej, który kilka lat chorował na nowotwór krwi opowiedział historię akcji rejestracyjnej, którą zorganizowali dla niego rodzina i przyjaciele. – To, co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Na skwerze ustawiło się 2500 osób. Jeden z Dawców mówił „Ja nie znam tego pana, ale słyszałem, że jest dobrym człowiekiem”. Ja wtedy zwariowałem – opowiada ze wzruszeniem pan Maciej.
Swoich fanów do rejestracji jako Dawcy szpiku i komórek macierzystych zachęcali także Ola Budzyńska, czyli Pani Swojego Czasu, Jacek Gadovsky, Ola Radomska z Mam Wątpliwości, Poliplot, vNARF, N3jxiom, Żudit, Julia Rozumek oraz Monika i Marcin z Początek Wieczności. W ciągu 3 pierwszych dni akcji pakiety rejestracyjne na stronie www.dkms.pl/pobrani zamówiło ponad 2600 osób, a do „pobranych” dołączają ciągle kolejne osoby gotowe podarować komuś szansę na życie.
Co godzinę w Polsce, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę (nowotwór krwi). Dla wielu z tych osób, jedyną szansą jest pomoc niespokrewnionego dawcy szpiku, ale wciąż co 5. chory nie znajduje swojego „bliźniaka gentycznego” i nie może mieć wykonanego przeszczepienia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kto tylko może – pobrał się. Bo dobro wraca.


***
Materiały opublikowane w ramach projektu #pobrani
Fit Lovers:
Teaser: https://www.instagram.com/p/Bj4-sIRBj6h/?taken-by=fit.lovers
Odsłona: https://www.instagram.com/p/BkACE1QhZFk/?taken-by=fit.lovers
Cyber Marian: https://www.instagram.com/p/BkCm5I7FB-P/?tagged=pobrani
Pani Swojego Czasu: https://www.instagram.com/p/BkCULLln19S/?tagged=pobrani
Reżyser Życia: https://youtu.be/kQE-1nShAMo
Poliplot: https://www.youtube.com/watch?v=t8ZnGppvsD0
Jacek Gadovsky: https://www.youtube.com/watch?v=_XNg-EZ7nHE
Mam wątpliwości: https://www.instagram.com/p/BkABo6NBC9r/?tagged=pobrani
vNARF: https://www.youtube.com/watch?v=8cDbCCzLBCA&feature=youtu.be
Julia Rozumek:
Teaser: https://www.instagram.com/p/Bj4fZ7vhg8U/?tagged=pobrani
Odsłona: https://www.instagram.com/p/BkBDBkCBBEH/?tagged=pobrani
Żudit: https://www.instagram.com/p/BkDcg5tlsIB/?tagged=pobrani
Początek Wieczności:
Teaser: https://www.instagram.com/p/Bj5ROzBlODg/?hl=pl&taken-by=poczatekwiecznosci.pl
Odsłona: https://www.instagram.com/p/BkDEU_Clc1p/?hl=pl&taken-by=poczatekwiecznosci.pl
Więcej informacji o Fundacji DKMS:
www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 348 415 (maj 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 5 338 (maj 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. We wszystkich bazach DKMS zarejestrowanych jest 8 000 000 potencjalnych Dawców. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl  i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

/źródło - /