Energia i witalność na co dzień - jak o nią zadbać? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 17 września 2018 11:07

Energia i witalność na co dzień - jak o nią zadbać?

Szybkie tempo życia, praca, wiele obowiązków i presja otoczenia sprawiają, że jesteśmy spięci, zestresowani i pozbawieni energii. Bardzo często myślimy, że jesteśmy na to skazani, bo przecież nie możemy wyeliminować ciążących nam zadań. Możemy jednak wdrożyć w nasz codzienny rytm dnia pewne czynności, które pozwolą zadbać o jakość życia, energię i witalność. Co zatem warto ro-bić?

Poranne ładowanie akumulatorów

Poranek to dla wielu osób najtrudniejszy moment dnia, kiedy w pośpiechu szykują się do wyjścia z domu, aby przez cały dzień wykonywać swoje obowiązki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest to czas. To jak przywitamy nowy dzień może wpłynąć na cały jego przebieg, na naszą energię i witalność, a także podatność na stresy. Poranny rytuał ma wpływ na życie prywatne i zawodowe. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zacząć dzień. Owszem będzie wymagać to poświęcenia i wcześniejszego wstawania, ale efekty zdecydowanie wynagrodzą budzik ustawiony na 6 rano.

Zaraz po przebudzeniu warto wpuścić do pomieszczenia promienie słońca i świeże powie-trze. Następnie należy oczyścić organizm z toksyn, które mogą być przyczyną złego samopoczucia, obniżonej odporności oraz prowadzić do wielu chorób. Doskonale sprawdzi się ciepła woda z cytryną oraz wypłukanie ust olejem kokosowym, dzięki czemu pozbę-dziemy się szkodliwych bakterii. Olej wpływa także m.in. na poziom hormonów, bóle głowy czy trudności z zasypianiem.

Dzień warto przywitać poranną medytacją. Idealne będzie 15 minut z medytacją Vipassana, która będąc sposobem autotransformacji poprzez samoobserwację pozwoli usunąć wszelkie zakłócenia i zanieczyszczenia z umysłu, i osiągnąć równowagę.

Następnym krokiem, będzie praca z ciałem. Należy wykona automasaż, czyli zestaw ćwiczeń, które polegają na rozciąganiu i przeciąganiu ciała. Można też sięgnąć po zestaw Hatha Joga lub ćwiczenia „5 Tibetans”, czyli rytuały tybetańskie - proste ćwiczenia, które przy regularnym wykonywaniu poprawiają ogólny stan zdrowia i odmładzają organizm.

Później pora na ćwiczenia oddechowe. Głęboki, szybki oddech przez usta wykonywany przez kwadrans ma na celu doenergetyzowanie ciała i przygotowanie do codziennych obowiązków.

Nie można zapomnieć także o "Mentala", czyli pracy z umysłem, emocjami i odczuwaniem. Wysoki poziom energii w ciele, po wcześniejszych ćwiczeniach pozwala wejść w stan wdzięczności za wszystkie dary jakie na nas spływają: rodzinę, pracę, zdrowie i dobrobyt.

Rytm dnia, czyli jak zadbać o naszą witalność?

Według Ayurvedy, hinduskiej sztuki zdrowia, przebieg naszego dnia ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia fizycznego, duchowego, oraz emocjonalnego. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków nie tylko o poranku, ale też w ciągu dnia. Odpowiednie zachowania pozwolą na zachowanie wysokiej energii i witalności.

Wiele z zaleceń może wydawać się nam oczywiste, ale okazuje się, że mimo tej świadomości ich nie stosujemy albo jednak nie mamy pełnej wiedzy. O czym zatem należy pamiętać?

Doskonale wiemy, że należy w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość wody. Zazwyczaj mówi się o 2 litrach, jednak zdecydowanie korzystniejsze będzie wypijanie 3-4 litrów. Warto też spojrzeć jaką wodę pijemy i sięgnąć po wysoko alkaliczną o dobrej jakości, 7,5-9 pH.

W ciągu dnia należy znaleźć czas na ruch, min. godzinę. Może być to chodzenie, jazda rowerem, pływanie, bieg czy joga. Chodzi zatem o dowolną aktywność fizyczną, pamiętając że ruch powinien być przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Oczywiście niezwykle ważny jest sposób odżywiania. Wysoką energię w ciągu dnia pozwoli utrzymać regularność posiłków (np. godzina 6:00, 12:00 i 18:00) bez dojadania pomiędzy. Ważne, aby jeść bez pośpiechu - należy znaleźć czas na posiłki spożywane ze spokojem i wdzięcznością. Istotna jest suplementacja i superfoods, np. spirulina, maca, kakao, chia czy kurkuma.

W ciągu dnia powinniśmy także przyjrzeć się naszemu oddechowi. Często bowiem nieświadomie blokujemy oddech, staje się on płytki i nieregularny. W takim przypadku, owszem oddychamy, ale ilość tlenu jaką dostarczamy wystarcza tylko na podtrzymanie podstawowych czynności życiowych. Jeśli jednak chcemy życia pełnego pasji, witalności i energii powinno nauczyć się odpowiednich nawyków oddychania. Na początek należy sprawdzić technikę „OBSERWACJI". Kilka razy dziennie należy zatrzymać się na chwilę, usiąść, zamknąć oczy i przez 5 minut obserwować wdechy i wydechy, rozluźniając przy tym brzuch i oddychając przeponowo, tak aby odczuwać jak to masuje brzuch. To świetna metoda, która pozwala być bardziej świadomym własnego oddechu i obserwować kiedy go niepotrzebnie wstrzymujemy, co z kolei pozwoli też wejść w stan Tetha, czyli głębszej świadomości i medytacji.

Zadbaj o zdrowy sen

O tym jak czujemy się w ciągu dnia w dużej mierze decyduje nasz sen i wypoczynek. Są one bardzo ważne w naszym życiu. Głęboki sen regeneruje nasze ciało.

Do dobrego snu należy się jednak przygotować. Warto już na godzinę przed zaśnięciem wyłączyć komputer, telefon, telewizor. Najlepiej, aby pomieszczenie, w którym śpimy służy-ło tylko temu, aby było nocną świątynią. Na pewno musimy się tam dobrze czuć. Pokój powinien być wywietrzony, przytulny i czysty. Przed snem warto poświęcić czas na medy-tację, aby uspokoić umysł i ciało. Pomocna może być technika "OBSERWACJI" oddechu, która pozwoli zaktywizować przywspółczulny układ nerwowy, wprowadzając w stan spoko-ju i relaksu.

Na jakość naszego snu wpływa także to jak spędziliśmy poprzedni dzień: czy znaleźliśmy czas na ruch, co zjedliśmy, czy poświęciliśmy czas na medytację, czy nasz oddech był świadomy. Dlatego snu nie możemy oddzielać od tego co robimy podczas dnia. Aspekty te należy rozważać łącznie, gdyż są uzależnione od siebie wzajemnie.

Tygodniowy tekst


Wdrożenie w codzienność powyższych sugestii dotyczących snu, poranka i przebiegu dnia przyniesie skutki dla naszego zdrowia fizycznego, duchowego, oraz emocjonalnego. Pierw-sze efekty zobaczymy już po 7 dniach, a systematyczność przyniesie najbardziej wymierne korzyści. Kilka nawyków zmieni nasze nastawienia do życia, zapewni energię do podejmo-wania nowych wyzwań, poprawi nasze samopoczucie i ograniczy zmęczenie.

Autorem komentarza jest Nisarga Eryk Dobosz, współzałożyciel oraz dyrektor Integral Body Institute; terapeuta masażu, certyfikowany w wielu technikach, specjalizujący się w Uwalnianiu Mięśniowo-Powięziowym oraz Głębokiej pracy z tkankami miękkimi.

/źródło - /