Czy Polacy umieją udzielać pierwszej pomocy? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 02 listopada 2018 14:48

Czy Polacy umieją udzielać pierwszej pomocy?

Zasłabnięcie lub zatrzymanie akcji serca jest – obok wypadków drogowych – jedną z najczęstszych sytuacji wymagających natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy. Czas mierzony od momentu zdarzenia do przyjazdu służb ratowniczych to kluczowe minuty dla zdrowia i życia poszkodowanego. Okazuje się, że można byłoby uratować o połowę więcej osób, gdyby świadkowie zdarzenia natychmiast udzielali poszkodowanemu pierwszej pomocy. Jak duża jest wiedza Polaków na ten temat i jak wielu z nas, w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia, byłoby w stanie odpowiednio zareagować?

W porównaniu z innymi państwami europejskimi praktyczna wiedza Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy prezentuje się znacznie gorzej. Zdajemy sobie sprawę z potrzeby posiadania takich umiejętności (85 proc. twierdzi, że są potrzebne), jednak 69 proc. z nas przyznaje się do tego, że nigdy nie uczestniczyło w tego typu kursie, a dodatkowo – źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Tak przedstawiają się statystyki z badania Pierwsza Pomoc, zrealizowanego przez Kantar Public w czerwcu br. na zlecenie Grupy LUX MED. Wynika z niego jednocześnie, że 89 proc. respondentów chciałoby nabyć umiejętności od osób odpowiednio przeszkolonych, w tym tych, które na co dzień zajmują się ratowaniem zdrowia i życia innych – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek. 72 proc. ankietowanych zadeklarowało natomiast, że chciałoby, żeby ich dziecko uczestniczyło w kursie z udzielania pierwszej pomocy, bowiem im wcześniej dzieci nabędą te umiejętności, tym lepiej.

Edukacja już od najmłodszych lat

Doskonałym pomysłem są coraz częstsze akcje szkoleń z udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży, takich jak kampania edukacyjna Umiem Pomóc, realizowana od 2011 roku przez Akademię Ratownictwa LUX MED. Jej nadrzędnym celem jest nie tylko zapoznanie młodych ludzi z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, ale także przełamywanie barier i strachu przed podjęciem działań w sytuacji, w której jest zagrożone czyjeś zdrowie lub życie. Według wskazań Europejskiej Rady Resuscytacji dzieci w wieku 12 lat są w stanie prawidłowo i skutecznie udzielić pierwszej pomocy, dlatego – jak podkreśla Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED, tak ważne jest, by edukować w tym zakresie już od najmłodszych lat:

Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której czyjeś życie będzie zależało od podjęcia przez niego działań. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych szkoleń, stojąc wobec takiego wyzwania, nie wystraszą się, nie przejdą obojętnie, tylko zareagują zgodnie z wiedzą pozyskaną w trakcie warsztatów.

Coraz więcej osób może powiedzieć: Umiem pomóc

Podczas trwającej VIII edycji akcji Umiem Pomóc, ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED przeprowadzają wśród uczniów z olsztyńskich szkół podstawowych szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. W trakcie warsztatów dzieci biorą udział w improwizowanych zdarzeniach i uczą się między innymi, jak postępować w przypadku zadławienia lub zatrzymania oddechu i krążenia u poszkodowanego. Zajęcia obejmują również naukę obsługi defibrylatora AED. Dzięki temu, pod okiem doświadczonych specjalistów, dzieci mają możliwość nabycia umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zgodnych z aktualnymi wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.

Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało ponad 4600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa. W olsztyńskiej edycji akcji udział weźmie kolejnych 450 osób.

/źródło - /