Oryginalne pomysły na prezenty dla całej rodziny Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 01 grudnia 2018 09:43

Oryginalne pomysły na prezenty dla całej rodziny

Od lat kupujemy bliskim na Boże Narodzenie te same prezenty - kosmetyki, perfumy, książki, słodycze, zabawki lub z braku pomysłu dajemy gotówkę. A gdyby w tym roku być bardziej oryginalnym? Kupić coś w miarę taniego, a na tyle atrakcyjnego, że spodoba się całej rodzinie? To może być zarówno bielty do kina lub teatru, albo wczasy nad morzem.


Przed świętami kupujemy prezenty dla każdego z naszych bliskich. Szukamy czegoś, co spodoba się obdarowanemu, a jednocześnie nie doprowadzi nas do bankructwa.
Firma badawcza Deloitte od lat bada świąteczne zwyczaje Polaków i innych mieszkańców Europy (łącznie z 10 krajów). Tym razem przepytała za pośrednictwem internetu 9 169 osób w wieku od 18 do 65 lat. Z Polski pochodziło 840 osób.

Na przygotowanie tegorocznych świąt Polacy chcą wydać prawie 1 200 zł.

W tym roku Polacy chcą wydać na świąteczne przygotowania 1 168 zł (w ubiegłym roku było to 1 104 zł). Dla porównania Europejczycy zamierzają zorganizować Gwiazdkę za 1 585 zł.
Przeciętny Europejczyk wyda na świąteczne prezenty o ponad 300 zł więcej niż statystyczny Polak. U jednych i drugich zakup upominków dla rodziny będzie największym wydatkiem. Polacy przeznaczą na prezenty 45 procent bożonarodzeniowego budżetu, czyli 532 zł.
Na drugim miejscu wydatków znalazła się żywność, która ma kosztować 511 zł (w Europie - 550 zł). Trzecim i ostatnim świątecznym wydatkiem jest organizacja lub udział w spotkaniach z bliskimi. Polak wyda na ten cel 125 zł, a przeciętny Europejczyk - 198 zł.

Mężczyźni bardziej rozrzutni od kobiet

Podczas zakupów bywamy raczej rozrzutni niż roztropni. Pod tym względem jesteśmy rekordzistami w Europie (a przynajmniej w krajach, które zostały ujęte w badaniu). Zakładając, że możemy wydać na Boże Narodzenie jedynie o 200 zł mniej lub więcej niż planowaliśmy, w 2017 roku budżet przekroczyło 53 procent Polaków. Jedynie 31 procent zapytanych zmieściło się w tym przedziale.

Podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia panowie są częściej rozrzutni niż panie.

Drodzy Panowie! Kobiety wcale nie są najbardziej rozrzutne. To Wy częściej nie pilnujecie listy zakupów. Z badania wynika, że pierwotnego budżetu nie trzyma się średnio 58 procent mężczyzn i 48 procent kobiet.
Łatwo jest nas zachęcić do wydawania więcej pieniędzy, bo chętnie kupujemy prezenty w promocji.

Oryginalne prezenty na święta

W tym roku większość Polaków szuka pomysłów na prezent już w listopadzie oraz na początku grudnia i wtedy też chce je kupić. Skoro Polacy postanowili w tym roku szybciej rozpocząć przygotowania do świąt, to może chcą przy okazji lepiej przemyśleć pomysły na prezenty. A te mogą być bardzo oryginalne! Świetnym prezentem dla mężczyzny może być lot w symulatorze myśliwca. Cena za 20 minut przyjemności wynosi blisko 150 zł. Krótko? Są też prezenty na dłużej. Chociażby godzinna jazda motocyklem marki Harley Davidson. Koszt to 249 zł.

Nie wszyscy korzystają co roku ze sprawdzonych pomysłów na prezent. Niektórzy szukają dla bliskich oryginalnych podarków.

Nie brakuje też oryginalnych prezentów dla pań. Panowie mogą im zafundować na przykład pakiet zabiegów w SPA w Warszawie. Cena jest atrakcyjna. Wynosi niecałe 60 zł. W internecie nie brakuje też ciekawych pomysłów dla par. Koszty są jednak wyższe. Za maksymalnie kilka godzin przyjemności trzeba zapłacić przynajmniej 250 zł. Tyle kosztuje ekskluzywna kolacja lub wspólne wyjście do teatru.
Kto chciałby kupić jeden prezent dla całej rodziny, nie znajdzie go raczej w sklepach z oryginalnymi podarkami. Ponieważ mają one oferty dla: żony, męża, babci, dziadka, par oraz dzieci w każdym wieku. Pomysłów na ciekawy prezent dla całej rodziny brak. Tu trzeba samemu wykazać się inicjatywą. Co wbrew pozorom nie jest trudne. Bo co ucieszy wszystkich i zapewni miłe wspomnienia na długo? Urlop! Już teraz można zarezerwować wczasy w domku nad morzem, na które pojedziemy w maju lub czerwcu 2019 roku Czemu akurat wtedy? Bo wówczas ceny są znacznie mniejsze niż w lipcu i sierpniu. Można zaoszczędzić od 50 do 70 procent. Za kilka noclegów w komfortowym domku nad morzem, w którym 6-osobowa rodzina spędzi pełne atrakcji wczasy, możemy zapłacić tylko kilkaset złotych. To dokładnie tyle, ile wydamy na pojedyncze i znacznie mniejsze prezenty dla każdego z naszych bliskich.

Ciekawym i wbrew pozorom wcale nie takim drogim prezentem na święta może być wykupienie wczasów nad morzem. Cała rodzina może pojechać na nie w maju lub czerwcu.

Stare pomysły na prezenty

Problem w tym, że na szukanie ciekawych pomysłów na prezent decyduje się niewielu Polaków. Od lat top pięć świątecznych podarków właściwie się nie zmienia. Kobiety najczęściej spodziewają się, że na Boże Narodzenie otrzymają perfumy lub kosmetyki. Inne oczekiwane prezenty to: słodycze, książki, gotówka oraz biżuteria lub zegarki. Tymczasem mężczyźni najczęściej sądzą, że pod choinką znajdą książki. Kolejne na ich liście są: słodycze, kosmetyki i perfumy, gry oraz gotówka.
Zarówno panie, jak i panowie liczą na to, że dostaną na święta w prezencie również: odzież, obuwie, muzykę, multimedia, karty podarunkowe oraz artykuły spożywcze (np. kosze podarunkowe z kawą, herbatą i słodyczami).

Suplementy pod choinkę

Co ciekawe zazwyczaj kupujemy takie prezenty, których spodziewa się przeciętny Polak. Kobiety dostają najczęściej (w kolejności popularności): kosmetyki i perfumy, książki, słodycze, gotówka oraz biżuteria i zegarki. Zaś mężczyźni mogą spodziewać się, że w prezencie otrzymają: książki, kosmetyki i perfumy, słodycze, gry i gotówkę. Ale, ale... To nie jest koniec wniosków z badania. Polacy pod choinką znajdują też karty podarunkowe, płyty z muzyką, multimedia, produkty zdrowotne - takie jak witaminy i suplementy, produkty ekologiczne oraz żywność organiczną. Coraz większą popularnością wśród osób szukających pomysłów na prezent cieszą się akcesoria do smartfonów.

Książki coraz mniej popularne

Pomysł na prezent dla dziecka? Jest od lat podobny. W pierwszej piątce najchętniej kupowanych podarków są: lalki i zabawki pluszowe, zabawki konstrukcyjne, książki, zabawki kreatywne i artystyczne oraz gry. Przy czym dwie pierwsze propozycje zyskały w tym roku na popularności, a pozostałe - straciły.

Dzieci zawsze z niecierpliwością czekają na moment, kiedy będą mogły otworzyć paczki z prezentami.

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie najchętniej kupowanych prezentów dla młodzieży. Jednak i w tym wypadku rodzice i dziadkowie trzymają się sprawdzonych pomysłów. A są to: słodycze, gry, książki, gotówka oraz coraz bardziej popularne muzyka i multimedia. Zakup prezentów w sklepie z elektroniką jest coraz częstszym punktem na liście przedświątecznych zadań. Rodzice, babcie, dziadkowie, czy ciocie i wujkowie chętnie ofiarują nastolatkom na Boże Narodzenie tablety, konsole i kamery cyfrowe

/źródło - /