Na święta pociągiem. Jak nie paść ofiarą złodzieja? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 21 grudnia 2018 09:53

Na święta pociągiem. Jak nie paść ofiarą złodzieja?

Okres świąteczny to czas, w którym wielu z nas przemieszcza się po kraju i wraca w rodzinne strony. Stanie w kilkugodzinnych korkach i śliskie drogi skutecznie zachęcają nas do podróżowania koleją. Pamiętajmy jednak, że w pociągach oprócz pasażerów grasują również kieszonkowcy. Musimy być bardzo ostrożni, ponieważ możemy dojechać do celu bez pieniędzy, telefonu czy dokumentów. Jak zatem ustrzec się przed złodziejami w pociągach?


Uważaj przy drzwiach

Tłok to naturalne środowisko działania kieszonkowców, a największy ścisk powstaje zwykle przy wchodzeniu i wychodzeniu pasażerów z pociągu. Trzymaj więc swoje bagaże zawsze przed sobą i nie trać czujności. Mając je z boku lub z tyłu nie jesteśmy w stanie kontrolować czy ktoś nie dobiera się do naszego ekwipunku, a przez tłok ignorujemy wszelkie szturchnięcia i lekkie pociągnięcia. Wybierając się w podróż pociągiem, miej przy sobie możliwie jak najmniejszą ilość gotówki.
W przypadku większych sum, postaw raczej na karty płatnicze, ponieważ w przypadku kradzieży łatwo możesz je zastrzec. Zawartość portfela (łącznie z dokumentami) warto jest też rozlokować po różnych, wewnętrznych kieszeniach kurtki czy torebki. Doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w tzw. sekretny portfel marki Pacsafe. Nosi się go pod ubraniem, co praktycznie uniemożliwia dostęp do niego komukolwiek poza właścicielem.

Nie śpij w podróży

Siedzenie przez dłuższy czas w jednym miejscu w połączeniu ze spokojnymi, regularnymi odgłosami jadącego pociągu sprawia, że często, nawet jeśli staramy się tego uniknąć, zasypiamy. Śpiący pasażerowie to najłatwiejsze ofiary dla złodziei, dlatego postaraj się wyspać przed podróżą. Dobrym pomysłem będzie również wypicie gorącej kawy lub obejrzenie kilku odcinków ulubionego serialu. Jeśli pozostaniemy skupieni na jakiejś czynności, nie będziemy tak łatwym łupem dla przestępców jak w trakcie snu.

Dobierz współpasażerów

Najlepiej pokonuje się odległości w gronie bliskich. Jeśli jednak jesteś skazany na samotne podróżowanie, staraj się wybrać przedział, w którym siedzą osoby wzbudzające nasze zaufanie. Co prawda nie bez powodu od najmłodszych lat uczy się nas, by nie oceniać ludzi po pozorach, lecz warto czasami zaufać swojej intuicji. Istnieje zdecydowanie mniejsza szansa, że zostaniemy okradzeni przez rodzinę z dziećmi lub starsze małżeństwo. Unikaj osób awanturniczych, nietrzeźwych i spożywających alkohol. W miarę możliwości siadaj na miejscach tuż przy oknie lub drzwiach. W ten sposób utrudnimy dostęp do części swoich kieszeni.

Zabezpiecz swój bagaż

Jeśli podróżujesz środkami komunikacji to zwróć uwagę na dobór swojej torby lub plecaka. Wysłużona, szmaciana torba może i będzie wygodnym sposobem na przewiezienie swoich rzeczy, jednak daje złodziejom bardzo szerokie pole manewrów. Wprawni mistrzowie kradzieży z idealną precyzją przecinają paski lub spody toreb, by cała zawartość niezauważenie wpadła do ich rąk. Aby uniknąć takich sytuacji warto zainteresować się bagażem antykradzieżowym w którym znajdziesz rozwiązania technologiczne chroniące Twój bagaż i jego zawartość przed zakusami kieszonkowców. Wybierając odpowiedni produkt zwróć uwagę na to, czy posiada elementy wzmacniające konstrukcję jak np. stalową siatkę ukrytą w poszyciu i metalowe linki w paskach, które uniemożliwiają ich rozcięcie. Ten typ zabezpieczenia chroni przed tą popularną metodą kradzieży manipulacyjnej, uniemożliwiając potencjalnemu złodziejowi przecięcie frontu, boków czy dna torebki lub jej paska. Aby uchronić się przed nieautoryzowanym zeskanowaniem kart płatniczych i kradzieżą tożsamości, powinniśmy wybrać takie produkty, które posiadają specjalne kieszenie blokujące płatności zbliżeniowe RFID. Zapał złodzieja skutecznie ostudzą modele, posiadające specjalne patenty na zabezpieczenia suwaków np. przeszytą tasiemkę utrudniającą jego rozsunięcie lub klamrę, w którą można wpiąć końcówki zamka. Rozwiązania tego typu oferowane są przez firmę Pacsafe, która w swojej ofercie posiada całą gamę bardzo dobrej jakości, przeciwkradzieżowych toreb podróżnych, które zapewnią spokojną podróż.
Więcej informacji: www.niedajsieokrasc.pl

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 21 grudnia 2018 10:11