Edukatorki żyjące z HIV pomogą pacjentom HIV+ Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 17 stycznia 2019 11:37

Edukatorki żyjące z HIV pomogą pacjentom HIV+

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny (PIK) dla osób zakażonych wirusem HIV przy Poradni Profilaktyczno-Leczniczej przy ulicy Wolskiej 37 będzie w tym roku działał od 17 stycznia regularnie - w każdy drugi i czwarty czwartek oraz pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 12:00-14:00. Wszystko dzięki środkom z grantu przyznanym w konkursie Pozytywnie Otwarci Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”, jednej z najstarszych polskich organizacji wspierających osoby seropozytywne.


 

Co ważne, w PIK na Wolskiej dyżurować będą dwie seropozytywne edukatorki HIV/AIDS, które podzielą się swoimi doświadczeniami i udzielą bezpośredniego wsparcia pacjentom Poradni, jak również zachęcą ich do udziału w spotkaniach edukacyjnych organizowanych przez organizacje pozarządowe. Edukatorki będą też mogły zapisywać pacjentów na spotkania ze specjalistami oraz wykłady i warsztaty.
„Bardzo się cieszę z uruchomienia regularnych spotkań w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym na Wolskiej. Dotychczas były one rzadkie, albo nie odbywały się w ogóle. A przecież na Wolską przychodzą ludzie z HIV, którzy chcą się leczyć. Często są zagubieni, wstydzą się lekarzy, potrzebują konsultacji, a nawet informacji o leczeniu. Nasze edukatorki będą mogły im pomóc” – powiedziała Irena Przepiórka, Prezes Stowarzyszenia „Bądź z Nami”.
Obok działania Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego przy ulicy Wolskiej w ramach projektu „Wszechnica wiedzy pozytywnej - Długo, zdrowo i bezpiecznie” będą realizowane dwudniowe spotkania wykładowo-warsztatowe. W 2019 roku odbędą się cztery takie zjazdy – w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie. Osoby HIV+ będą mogły poszerzyć na nich swoją wiedzę na temat przebiegu zakażenia, chorób współistniejących i leczenia oraz sposobów zmniejszenia ryzyka zachorowania na inne przewlekłe choroby.
„Celem naszego projektu jest zwiększenie świadomości osób zakażonych HIV. Główny nacisk kładziemy na edukowanie, informowanie oraz wspieranie osób seropozytywnych, przede wszystkim tych, które nie miały dotąd okazji uczestniczyć w tego typu spotkaniach” – dodała Irena Przepiórka.
„Codziennie HIV zakażają się w Polsce 3-4 osoby. Każda z nich potrzebuje wsparcia i informacji, żeby w sposób odpowiedzialny i skuteczny kontrolować wirusa. Dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można żyć do starości bez obawy o groźne skutki uboczne terapii, które nękały pacjentów w przeszłości. Tylko trzeba o tym wiedzieć. Lekarze naturalnie doradzają, ale wiadomo, że pacjenci najbardziej wierzą innym pacjentom. Jestem przekonany, że PIK na ulicy Wolskiej przyniesie wiele dobrego” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 1,5 miliona złotych

Więcej na : www.pozytywnieotwarci.pl  i www.swwaids.org

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 17 stycznia 2019 11:47