Praktyczne prezenty na Dzień Babci i Dziadka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 18 stycznia 2019 12:56

Praktyczne prezenty na Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. 21 i 22 stycznia wielu wnuczków odwiedzi swoich dziadków. Powszechnie przyjmuje się, że to dzień, który poświęcamy na spędzenie wspólnego czasu ze starszymi osobami. Bez znaczenia czy jesteś wnuczką, synem czy opiekunem osoby starszej – przeczytaj nasze wskazówki i zainspiruj się do przygotowania pożytecznego, ale oryginalnego prezentu dla seniora.


Prezenty poprawiające pamięć

Album ze zdjęciami - nic nie cieszy tak jak prezent, który jest ręcznie wykonany. Wystarczy, że kupisz pusty album na zdjęcia, najlepiej, aby miał możliwość przyklejania fotografii i ich opisywania. Wybierz z rodzinnych zdjęć te, które będą miały powiązanie z wieloma osobami oraz sytuacjami. Możesz pomyśleć nad stworzeniem pracy tematycznej, np.: album z wnukami, zdjęcia z młodości bądź fotografie z uroczystości rodzinnych. Podpisz wszystkie obrazy – podpowiedzi pomogą, gdy coś umknie z pamięci.
Rozrywka z grami – wielu seniorów lubi korzystać z tradycyjnych rozrywek, np.: gry w karty. Jednak mogą pojawić się z tym trudności spowodowane słabszym wzrokiem. W wielu sklepach internetowych można zamówić talie kart w nieco większych rozmiarach. Wyraźne kolory, doskonały druk i niestandardowy format pomoże osobie słabowidzącej korzystać z ulubionych zajęć. – Każda forma rozrywki angażująca do działania mózg poprawia pamięć starszej osoby. To niezwykle ważny element opieki nad seniorem, który poprawia samopoczucie, a jednocześnie zapobiega rozwijaniu się chorób demencyjnych. Wyżej wspomniana gra w karty może być także dobrym pretekstem do zaproszenia znajomych czy sąsiadów. Regularne spotkania zaktywizują seniora, a opiekun będzie mógł znaleźć wtedy chwilę na swoje potrzeby – mówi Iwona Przybyło, dyplomowana pielęgniarka z Akademii Opiekunów, organizacji zajmującej się specjalistycznym wsparciem i edukacją dla opiekunów osób starszych.
Notatnik na zapiski – możesz kupić zwykły notes w dużym formacie, ozdobny pamiętnik lub nawet zamówić dedykowaną papeterię. Zachęć swojego seniora do sporządzania własnych notatek. Może zapisywać przebieg ostatnich odwiedzin bliskich osób bądź wizyty u lekarza. Nawet jeśli pojawi się problem z przypomnieniem pewnego wydarzenia wszystko wyjaśni się po przeczytaniu notatki – bez dodatkowych nerwów i zakłopotania spowodowanego zapominaniem.

Pomoc w codziennych sytuacjach

Kasetka na leki - niweluje problem odpowiedniego dawkowania i systematyczności w przyjmowaniu leków. Posiada podziałki na konkretne dni, dlatego jeśli odwiedzacie bliskich np. raz na tydzień z powodzeniem możecie zadbać o prawidłowe zażywanie lekarstw. Kasetka może być jednak czymś więcej niż plastikowym pudełkiem. Wystarczy, że poprosisz dzieci, aby ozdobiły przedmiot według własnego pomysłu: namalowały rysunek niezmazywalnymi mazakami bądź przykleiły świecidełka. Na wierzchu można także umieścić pamiątkowe zdjęcie przypominające miłe chwile.
Kuchenne akcesoria – jest wiele przyrządów, które pomagają w codziennych zajęciach kuchennych. Jednym z nich jest taca do przenoszenia szklanek. Jej gumowe ograniczniki nie pozwalają na przesuwanie się szklanek podczas noszenia, a jednocześnie zapobiegają oparzeniu przy podawaniu gorących napojów. Pasują na wiele rozmiarów naczyń, ponieważ dopasowują się do kształtu szklanki. Kolejnym przydatnym przyrządem jest specjalna deska do krojenia i smarowania. Posiada antypoślizgowe nakładki zamocowane pod spodem, które zapobiegają przesuwaniu się deski oraz jedzenia. To dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z obniżoną siłą w rękach.
Urządzenie do masażu – w codziennej opiece i rehabilitacji seniora pomoże masażer. Najprostsze z nich to drewniane produkty do samodzielnego masażu zmęczonych partii ciała. Istnieją również maty masujące z funkcją ogrzewania oraz ręczne masażery na podczerwień. Dużą przyjemność sprawi urządzenie dedykowane do relaksu stóp w wodzie. Hydromasażer nie tylko odpręża całe ciało, ale także pomaga w bólach reumatycznych i zwyrodnieniowych.

Prezenty technologiczne

Zegarek z trybem głośnomówiącym – wygląda jak zwykły zegarek, który można założyć na rękę. Jest jednak dostosowany dla osób mających problemy z widzeniem. Producenci zadbali, aby nie odróżniał się od tradycyjnego sprzętu. Dla ułatwienia widzenia posiada kontrastowe kolory tarczy i cyferek, tryb głośnomówiący informujący o aktualnej godzinie, ale również funkcje alarmu i drzemki. Zegarka nie trzeba zdejmować przygotowując się do kąpieli – jest wodoodporny.
Kamerka internetowa - większość laptopów jest wyposażona w kamery, które pozwalają widzieć się podczas rozmów internetowych. Jednak starsze sprzęty bądź komputery stacjonarne zazwyczaj nie posiadają takiej opcji. Zakup kamerki internetowej może być dobrym pomysłem, szczególnie jeśli rodzinę dzielą kilometry. To rozwiązanie nie tylko dla osób, które samodzielnie i biegle korzystają z komputera. Jeśli jesteś opiekunem osoby starszej z łatwością pomożesz w obsłudze sprzętu i sprawisz wielką radość z możliwości zobaczenia bliskich podczas zwykłej rozmowy.
Powyższe wskazówki można wykorzystać na wiele okazji: urodziny, imieniny lub właśnie Dzień Babci i Dziadka. Pamiętajmy także, że sam prezent nie zastąpi wspólnie spędzonego czasu. Jest tylko miłym uzupełnieniem tego, na czym powinno nam zależeć najbardziej – dobrego kontaktu, wspólnie spędzonych chwil i bliskości.


O Akademii Opiekunów

Akademia Opiekunów wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń demencyjnych.
Misją Akademii jest przekazywanie osobom zajmującym się na co dzień opieką nad osobą starszą specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie. W tym celu tworzymy autorskie programy aktywizacji osób żyjących z demencją, szkolimy i doradzamy. Wierzymy, że dzięki lepszemu rozumieniu procesów starzenia połączonych z praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w codziennej pracy, opiekun będzie nie tylko lepiej radził sobie w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale będzie się lepiej w tej pracy spełniał.

Akademia ma siedzibę w Krakowie i utrzymuje się ze szkoleń organizowanych dla personelu Domów Opieki Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, dziennych domów opieki i wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się osobami z demencją oraz współpracy z podmiotami komercyjnymi. Między innymi, od 2015 roku Akademia współpracuje z firmą ATERIMA MED, zapewniając jej personelowi opiekuńczemu specjalistyczne wsparcie merytoryczne w czasie pracy na terenie Niemiec, a także organizując specjalistyczne kursy językowe. Poznajemy dzięki temu dobre praktyki i standardy opieki w krajach o wyższym standardzie życia i zakresie świadczeń socjalnych, którymi możemy później dzielić się w Polsce.

Organizujemy szkolenia, warsztaty i sympozja, zapraszając do współpracy naukowców i praktyków różnych specjalizacji, w tym neurologów, biologów, dietetyków, fizjoterapeutów i innych. Wiele z organizowanych przez Akademię wydarzeń ma charakter otwarty, dzięki czemu mogą brać w nich udział opiekunowie rodzinni. Staramy się również o granty publiczne na realizację projektów, których celem jest wsparcie opiekunów osób starszych.

Starzenie się społeczeństwa jest naturalnym i jednocześnie nieuniknionym procesem, z którym zmagają się cała Europa. Chcemy, by Polska była krajem, w którym osoby starsze będą miały zapewnioną opiekę zgodną z najnowszą światową wiedzą, również w ich własnym domu. Dążymy do tego, by upowszechniać dobre praktyki, rozwiązania systemowe i standardy, wyznaczając kierunek opieki świadczonej na najwyższym poziomie. Chcielibyśmy, by polscy opiekunowie pracujący w kraju i za granicą mieli wysokie kompetencje, a dzięki nim możliwość godnej i dobrze płatnej pracy.

GUS szacuje, że w 2050 roku 12 mln osób w Polsce będzie miało powyżej 65 lat. Zadbajmy o to, by nasz kraj był przyjazny zarówno dla osób starszych, jak i ich opiekunów.

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 18 stycznia 2019 13:06