NPL, SOR czy pogotowie
Wpisany przez Babcia Polka   
piątek, 03 maja 2019 09:23

NPL, SOR czy pogotowie

Przeżyłam niedawno straszne chwile ze swoja rodzoną Kochaną Babcią, która bardzo źle się poczuła (dostała wysokiej gorączki). Oczywiście była to sobota i, oczywiście, noc. Nie wiem dlaczego takie rzeczy dzieją się przeważnie w dni wolne od pracy, gdy wszystkie przychodnie są pozamykane. Zadzwoniłam na pogotowie. Zadano mi mnóstwo pytań, uprzedzono, że muszę trochę poczekać, doradzono, że byłoby być może szybciej, gdybym zawiozła Babcię do punktu świątecznej pomocy. Muszę przyznać, że pierwszy raz usłyszałam tę nazwę, czekałyśmy więc na pogotowie. Być może Babcia cierpiała krócej, gdybym nie była taka gapowata. Proszę więc o informacje gdzie się zgłaszać w dni wolne od pracy w razie nagłej choroby?
Zuzia

Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska, czyli NPL to pomoc lekarska udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 – 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Uzyskamy tam pomoc mniej więcej taką jak u lekarza rodzinnego. Możemy zgłaszać się do dowolnego punktu NPL niezależnie od miejsca zamieszkania oraz tego w której przychodni jesteśmy zarejestrowani. Podobnie sprawa wygląda ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym – SOR. Zgłaszajmy się jednak do niego z trudniejszymi problemami. Tutaj lekarze udzielają pomocy osobom, których stan jest poważny, nawet zagrażający życiu. Pacjenci, którzy nie wymagają natychmiastowej pomocy odsyłani są na koniec kolejki. Mogą czasem czekać na zbadanie nawet kilka godzin. Pogotowie pomaga w sytuacjach najpoważniejszych. Wypadki, poważne urazy, nagłe zachorowanie osoby w podeszłym wieku czy małego dziecka do takich na pewno należy.
Warto się też zainteresować gdzie w najbliższej okolicy dyżurują lekarze oraz apteki. W przypadku np. wzrostu gorączki nocą, czy bólu można w tych miejscach szukać porady i pomocy.


Babcia Polka.