Wakacje seniora - sposoby na oszczędny wyjazd
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 13 maja 2019 16:22

Wakacje seniora - sposoby na oszczędny wyjazd

Polscy seniorzy chętnie korzystają z wakacji – tak wynika z raportu „Jak podróżują Polacy?”, przygotowanego przez Agencję Badania Rynku i Opinii SW RESEARCH1. W 2017 roku na urlop wybrała się prawie co trzecia badana osoba w wieku powyżej 55 lat, a niemal co czwarta wypoczywała w pierwszej połowie 2018 roku.

 

Seniorzy deklarują, że ważnym kryterium przy wyborze miejsca wyjazdu są dla nich koszty, więc nic dziwnego, że często poszukują atrakcyjnych cenowo ofert. Mniej oblegane terminy? Rzadziej wybierane lokalizacje? Ostatnie wolne miejsca w ofercie? To tylko niektóre sposoby na oszczędny wyjazd. A gdyby tak móc wybierać z pełnej oferty katalogowej i z niczego nie rezygnować? Podpowiadamy, jak korzystać z opcji first minute, czyli przedsprzedaży organizowanej przez biura podróży nawet na kilka miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu.
Z raportu „Jak podróżują Polacy” wynika, że seniorzy najchętniej wybierają się na wakacje by odpocząć (blisko 69 proc.) lub zmienić otoczenie. Starsze osoby chętniej wybierają wypoczynek w Polsce (blisko 77 proc.), choć część z nich deklaruje, że spędza urlop za granicą. Chętnie odwiedzają wtedy Chorwację i Grecję, a w sezonie zimowym - Hiszpanię. W Polsce seniorzy stawiają na morze i góry, a rzadziej wybierają wypoczynek na Mazurach czy zwiedzanie większych miast1. – Z rozmów z naszymi klientami wynika, że na decyzję o wakacyjnym wyjeździe duży wpływ mają koszty oraz stan zdrowotny emeryta. Seniorzy niejednokrotnie wolą spędzić wakacje w Polsce, aniżeli za granicą, gdyż chcą się czuć bezpiecznie, chcą być bliżej domu. Stawiają na spokojny wypoczynek aniżeli intensywne zwiedzanie – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Wizyta w biurze podróży - kto pierwszy ten lepszy

Emeryci, którzy decydują się na korzystanie z oferty biur podróży chętnie wybierają lokalnych organizatorów turystycznych albo tych dużych, znanych i sprawdzonych. Badania potwierdzają również, że przy wyborze miejsca kierują się najczęściej odległością i zdecydowanie kosztem wyjazdu1. Mogłoby się wydawać, że takie ograniczenia oznaczają konieczność rezygnacji z niektórych ofert. Otóż niekoniecznie. Coraz popularniejsze w ofercie touroperatorów są wyjazdy first minute, czyli przedsprzedaż wakacji w atrakcyjnych cenach nawet na kilka miesięcy przed terminem wyjazdu. Badania pokazują, że takie oferty stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Polska Izba Turystyki w raporcie „Zagraniczne wakacje Polaków” podaje, że w 2017 roku aż 8 proc. badanych zadeklarowało gotowość do rezerwacji pobytu nawet na rok przed wyjazdem2.

Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM przekonuje, że wyjazdy first minute mogą być dobrym rozwiązaniem dla seniorów i to nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny. – Oferty first minute to doskonałe rozwiązanie dla osób zorganizowanych i przezornych, przywiązujących dużą wagę do bezpieczeństwa i nie lubiących podejmować decyzji w ostatniej chwili. A tacy właśnie są często seniorzy. Dzięki ofertom first minute mają możliwość planowania urlopów z dużym wyprzedzeniem – mówi.

Oferty wyjazdów first minute w biurach podróży kuszą jednak przede wszystkim dużymi rabatami. Pierwsze grudniowe i styczniowe przedsprzedaże oferty letniej (czerwiec – sierpień) to zniżki nawet do 20 – 30 proc.3. Jednak nie tylko o rabaty chodzi... Warto pamiętać, że przy rezerwacji wyjazdu first minute mamy do dyspozycji pełną ofertę katalogową organizatora, a nie – jak w przypadku popularnych last minute – wybór wyłącznie spośród niesprzedanych jeszcze propozycji, bądź wyjazdów, z których ktoś się wycofał. Możemy zatem swobodnie wybrać interesujący nas kierunek, standard hotelu czy odległość od plaży lub centrum miasta, i z niczego nie musimy rezygnować.

Uzdrowiska i sanatoria zarezerwuj wcześniej

Dla wielu seniorów urlop to czas, by nie tylko wypocząć, ale także podreperować zdrowie, dlatego chętnie wybierają wyjazdy do uzdrowisk. Nie wszyscy korzystają przy tym ze wsparcia ZUS czy NFZ. Wielu kuracjuszy samodzielnie opłaca turnusy. Ale i tu o first minute nie jest trudno. Coraz więcej sanatoriów i uzdrowisk oferuje taką opcję. Taniej w przedsprzedaży pojedziemy na przykład do uzdrowisk w Połczynie, Ciechocinku czy Busku Zdroju. W tym przypadku ceny i promocje warto sprawdzać bezpośrednio na stronach uzdrowisk albo pytać o nie w biurach podróży specjalizujących się w tego typu wyjazdach.

Dojedziesz też ze zniżką

Seniorzy, którzy sami organizują sobie urlop zagraniczny, często wybierają transport samolotem lub autokarem. W Polsce chętnie podróżują natomiast pociągiem i PKS-em1. Chcąc oszczędzić, często decydują się na tanie linie lotnicze lub kolejowe, ale to niejedyny sposób na tańsze przejazdy. Bilety kolejowe PKP Intercity kupowane w opcji first minute są nawet do 30 proc. tańsze lub są sprzedawane w specjalnych cenach, już nawet od 49 zł4. Linie lotnicze natomiast wręcz słyną z organizowania promocji, w tym przedsprzedaży w formule first minute. Takich okazji najwygodniej jednak szukać na stronach internetowych portali turystycznych, np. Fly4free, Fru czy Kayak, które na bieżąco śledzą strony przewoźników polskich i zagranicznych. Można też pytać o nie bezpośrednio w biurach podróży. Korzystając z tego typu ofert, można polecieć np. do Turcji, Gruzji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Baku w Azerbejdżanie w naprawdę okazyjnych cenach.

Czy to bezpieczne?

Przed zakupem wakacji first minute powstrzymywać mogą obawy, że pieniądze zainwestowane na długo przed wymarzonym wyjazdem przepadną z powodu upadłości biura podróży. Dobrze więc wiedzieć, że w 2016 roku powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), który stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki lub pośredników turystycznych. W przypadku niewypłacalności biura, TFG ze zgromadzonych środków pokrywa np. koszty powrotu do kraju, czy zwraca pieniądze za niezorganizowane imprezy turystyczne.

Dobrze też dmuchać na zimne i przed zakupem wyjazdu samodzielnie upewnić się, czy naprawdę możemy zaufać wybranemu organizatorowi naszych wakacji. – Pamiętajmy, że każde legalnie działające biuro podróży powinno być zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, dostępnej na stronie http://ewidencja.ufg.pl. Można w niej sprawdzić na przykład informacje dotyczące zabezpieczenia finansowego biura. Warto to zrobić zanim wykupimy wymarzony wyjazd – podpowiada Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

Jak sfinansować wyjazd?

Sposobów finansowania jest wiele, choć warto zacząć od własnego budżetu. Eksperci podpowiadają, że najlepsza jest metoda małych kroków i odkładania niewielkich kwot dziennie. Gotówkę na wakacje można zatem odkładać przez cały rok, a jeżeli uda nam się zaoszczędzić np. 5 zł dziennie, zyskamy 150 zł oszczędności w skali miesiąca i 1800 zł w skali roku. Jeżeli chcemy się zapożyczyć, warto dowiedzieć się, czy możemy zwiększyć debet w koncie osobistym lub zapytać o „pożyczkę” rodzinę czy znajomych. Kolejnym krokiem jest wzięcie pożyczki w instytucji finansowej lub banku – tu warto uważać na całkowity koszt pożyczki i oprocentowanie RRSO. Dobrze jest rozważyć jak długi będzie okres spłaty. Często zdarza się tak, że im dłuższy okres spłaty, tym comiesięczne raty są niższe, ale całkowite koszty pożyczki – wyższe. Lepiej spłacać taką pożyczkę przez kilka, czy kilkanaście miesięcy, aniżeli kilka lat. Dobrym sposobem jest również renta dożywotnia, czyli podpisanie umowy z funduszem hipotecznym, przekazanie prawa własności do swojego domu lub mieszkania oraz otrzymywanie – dożywotnio – comiesięcznej renty. Co ważne, takie rozwiązanie gwarantuje, że senior będzie mógł zamieszkiwać w swoim lokum aż do śmierci. Zapewnia mu to tzw. służebność osobista mieszkania, czyli odpowiedni zapis w umowie. Dobrym rozwiązaniem może być podjęcie dodatkowej pracy (może być to opieka nad dzieckiem, praca na recepcji lub inne zajęcie dopasowane do możliwości zdrowotnych seniora) czy wynajęcie pokoju w swoim mieszkaniu.

Udane wakacje można zaplanować z wyprzedzeniem, zarówno jeśli chodzi o destynację, towarzystwo, jak i finansowanie. Najważniejsze, by sprawdzić wszystkie możliwości, dlatego najlepiej zacząć planowanie kolejnego wyjazdu... tuż po urlopie.

Dodatek:
First minute – o czym warto pamiętać?
Aby uniknąć rozczarowań i móc w pełni cieszyć się wymarzonym urlopem, warto przy zakupie wyjazdu first minute pamiętać o kilku ważnych sprawach:
1. Godziny lotów czy wyjazdu, wskazane w umowie wycieczki first minute są często tylko orientacyjne. Oznacza to, że mogą ulec zmianie i powinny być potwierdzone przez biuro podróży do 24 godzin przed wylotem lub wyjazdem.
2. Umowę podpisujemy często na wiele miesięcy przed terminem urlopu, zdarza się więc, że biura podróży wymagają wtedy zapłaty jedynie 20-30 proc. zaliczki, a pozostałą kwotę regulujemy np. na 30 dni przed zaplanowanym wyjazdem.

3. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie ją przeczytać i sprawdzić, czy zawiera:

• Dane organizatora, w tym numer wpisu do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
• Podstawowe informacje dotyczące wycieczki, np.: miejsce pobytu lub trasę wycieczki, termin i czas trwania, informacje o: środku transportu, wyżywieniu, standardzie hotelu, zakresie innych usług wliczonych w cenę
• Cenę imprezy turystycznej (w tym informacje o podatkach i innych opłatach), termin zapłaty oraz okoliczności, które mogą wpłynąć na ewentualne zwiększenie kwoty. Warto pamiętać, że cena często nie obejmuje podatku turystycznego, który płacony jest na miejscu
• Rodzaj i zakres ubezpieczenia, a także nazwę i adres ubezpieczyciela. Wykupienie podstawowego ubezpieczenia jest obowiązkowe i wliczone w cenę wyjazdu, jednak warto je rozszerzyć np. o dodatkową kwotę na pokrycie kosztów leczenia czy ubezpieczenie assistance. Wyjazd first minute rezerwujemy nawet na kilka miesięcy wcześniej, zatem by mieć spokojną głowę, warto zadbać też o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, które pozwoli nam odzyskać pieniądze w razie niespodziewanej konieczności anulowania wyjazdu.
Koniecznie sprawdź przed wyjazdem
Wakacje first minute oznaczają naprawdę dużo czasu na przygotowania, nie zapomnijmy zatem wystarczająco wcześnie upewnić się, czy jesteśmy gotowi do wyjazdu.
1. Sprawdźmy, jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać, by móc przekroczyć granicę, i jaki powinien być termin ich ważności. W krajach członkowskich Unii Europejskiej wystarczy nam dowód osobisty ale w innych krajach wymagany będzie paszport z minimum półrocznym terminem ważności, a czasem także wiza, którą możemy kupić np. na lotnisku. Informacja o wymaganych dokumentach często podawana jest przez biuro podróży.

2. Upewnijmy się, czy na wycieczce nie zabraknie nam lekarstw zapisanych przez lekarza, a na wyjazd zagraniczny koniecznie zabierzmy ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do leczenia na koszt NFZ w czasie pobytu na terenie innego kraju w Unii Europejskiej. Kartę EKUZ można wyrobić w siedzibach NFZ. W przypadku osób pobierających świadczenia emerytalne karta jest ważna przez 5 lat, a osobom pracującym wydawana jest na 18 miesięcy.

3. Na koniec, sprawdźmy, czy nasz telefon komórkowy ma włączoną funkcję roamingu, pozwalającą na wykonywanie i odbieranie połączeń spoza Polski. Za połączenia z krajów Unii Europejskiej zapłacimy jak za połączenia z Polski, natomiast stawki za połączenia z innych krajów warto sprawdzić bezpośrednio u operatora.

1 Wszystkie dane na podstawie źródła: http://www.gazetasenior.pl/jak-i-gdzie-podrozuja-polscy-seniorzy, październik 2018
2 Zagraniczne wakacje Polaków 2017 - Polska Izba Turystyki ( www.pit.org.pl/media/1/002/1989.pdf ) i https://fly.pl/aktualnosci/raport-polskiej-izby-turystyki-2017/
3 http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,15237375,Wycieczka_first_minute___czy_to_sie_oplaca__Co_warto.html
https://www.intercity.pl/pl/sprawdz-nas-i-zobacz-jakie-mamy-promocje.html

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 13 maja 2019 16:38