Wyświetl # 
  • Teatr   ( 29 artykułów: )
  Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie oglądać można spektakle rewiowe – barwne widowiska zachwycające kunsztem i różnorodnością. O historii rewii w Polsce oraz o tym, czy na przestrzeni lat zmieniło się nastawienie Polaków do tego rodzaju spektakli, opowiada Małgorzata Potocka, reżyser-choreograf oraz twórca Teatru Sabat, jedynego teatru rewiowego w Polsce.

29 Cze 2024 s.z.
Wiosenne wibracje teatralnych nowości: co zobaczymy w marcu na deskach Teatru Małego w Manufakturze?

Wiosenne wibracje teatralnych nowości: co zobaczymy w marcu na deskach Teatru Małego w Manufakturze?

Manufaktura to nie tylko miejsce na zakupy! Tamtejszy Teatr Mały od lat tworzy niezapomniane produkcje, które przenoszą widzów w świat emocji i ciekawych doświadczeń. W marcu na deskach łódzkiego teatru pojawią takie spektakle jak „Mój boski rozwód” czy „Wesoły Wdowiec”. Z kolei w Dzień Kobiet zapraszamy panie i nie tylko na pełną humoru „Lepszą”. A to dopiero początek wiosny w Teatrze Małym!

27 Lut 2024 s.z.
Mnogość postaci, wielość interpretacji.

Mnogość postaci, wielość interpretacji.

Grupa Łódź Kaliska wystawiła operę syntetyczną inspirowaną Makbetem.

18 Paź 2022 S.Z.
„CHAPLIN” w Teatrze Żydowskim.

„CHAPLIN” w Teatrze Żydowskim.

Charlie Chaplin - geniusz kina, ikona, najbardziej rozpoznawalna postać XX i XXI wieku. Podarował światu nieskrępowany śmiech i czułe wzruszenie. Jaki był naprawdę? Dlaczego Ameryka, w której stał się ucieleśnieniem sukcesu, udowadniając innym, że marzenia mogą zmieniać świat na lepsze, oskarżała go o wywrotowość, widząc w nim zagrożenie i czyniąc z niego wroga? Ameryka, którą tacy ludzie, jak Chaplin uczynili wspaniałą, zmusiła go do ucieczki. Więc kim był? Czy Charlie Chaplin był Żydem? A może był najsławniejszym Żydem w historii, który w rzeczywistości Żydem nie był...? Prapremiera sztuki teatralnej Jolanty Janiczak „Chaplin” w reżyserii Wiktora Rubina odbędzie się 19 marca 2021 w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

12 Mar 2021 S.Z.
Wydarzenia teatralne na Festiwalu Warszawa Singera

Wydarzenia teatralne na Festiwalu Warszawa Singera

Najgłośniejsze i najnowsze realizacje Teatru Żydowskiego w Warszawie, zespoły teatralne z Hiszpanii i Włoch, spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodność gatunków i form teatralnych, język jidysz, hiszpański, włoski i polski – to wszystko czeka nas w teatralnej części 16. Edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – unikalnego w Europie wydarzenia kultury żydowskiej.

04 Lip 2019 S.Z.
Mać! Czyli matka frustratka na deskach teatru

Mać! Czyli matka frustratka na deskach teatru

Mać!” to stand-up, który nie unika trudnych tematów. Ciemne strony macierzyństwa, ukazane w formie One Woman Show, będzie można zobaczyć już 17 maja na deskach Teatru WARSawy. Przepełniona frustracją, humorem i śmiechem przez łzy opowieść, bazująca na osobistych doświadczeniach głównej aktorki, to historia, w której odnajdzie się każda współczesna matka.

10 Maj 2019 S.Z.
Jak zachować się w teatrze, aby nikomu nie przeszkadzać?

Jak zachowywać się w teatrze, aby nikomu nie przeszkadzać?

Teatr to miejsce bardzo oficjalne, dlatego dokładnie należy przemyśleć, jak w nim się zachowywać, aby nikomu, a zwłaszcza aktorom nie przeszkadzać. Poza tym, warto też zwrócić uwagę na swoje zachowanie przed spektaklem oraz na to, jak ubieramy się do teatru.

30 Gru 2017 W.P.
"Małżeństwo we frankach szwajcarskich" - premiera w Krakowskim Teatrze Komedia

NIC TAK NIE CEMENTUJE ZWIĄZKU JAK... KREDYT
PREMIERA „MAŁŻEŃSTWA WE FRANKACH SZWAJCARSKICH”

W poniedziałek 25 września w Krakowskim Teatrze Komedia odbędzie się premiera spektaklu komediowego „Małżeństwo we frankach szwajcarskich” autorstwa Jana Jakuba Należytego. W przedstawieniu zagra Julita Kożuszek, Renata Pałys, Jan Jakub Należyty i Dariusz Gnatowski, który jest również reżyserem spektaklu.

24 Wrz 2017 S.Z.
"Kandyd, czyli optymizm" - o premierze w Ateneum

Kandyd, czyli optymizm

18 maja 2017 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego pt. „Kandyd, czyli optymizm” w reż. Macieja i Adama Wojtyszków. Na Scenie Głównej wystąpią m.in. Julia Konarska, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Wojciech Michalak, Tomasz Schuchardt i Jan Janga Tomaszewski.

29 Maj 2017 S.Z.
Prawdziwy dżentelmen podpowiada, jak prawidłowo zachować się w teatrze

Prawdziwy dżentelmen podpowiada, jak prawidłowo zachować się w teatrze

Mając wolne popołudnie i chcąc w ciekawy oraz miły sposób spędzić czas, często udajemy się do teatru lub kina. O ile do kina ubieramy się bardzo swobodnie, a nasze zachowanie nie wymaga określonej etykiety, to w teatrze należy przestrzegać pewnych zasad. Eksperci Ahmad Tea London podpowiadają, jak prawidłowo zachować się w teatrze, by nie narazić się na faux pas.

11 Maj 2017 S.Z.
Teatr Wybrzeże - co warto zobaczyć

Teatr Wybrzeże - co warto zobaczyć

„Seks dla opornych”, „Podróże Guliwera” czy „Czarownice z Salem”. Repertuar Teatru Wybrzeże na najbliższe tygodnie zapowiada się ciekawie. A co najważniejsze niemal każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. Oto na co warto wybrać się do Teatru Wybrzeże w lutym lub marcu.

09 Lut 2015 W.P.
Gustaw Holoubek - dzieciństwo, młodość i pierwsze lata kariery

Gustaw Holoubek – dzieciństwo, młodość i pierwsze lata kariery

Gustaw Holoubek najczęściej bywa kojarzony z teatrem i filmem. Jednak przez pewien okres ten polski aktor i reżyser pełnił również funkcje dyrektora teatrów oraz sprawdzał się jako pedagog. Przez dwie kadencje był również posłem Sejmu PRL. Jedną kadencję poświęcił pracy senatora. Oto jak wyglądało dzieciństwo i początki kariery tego wybitnego artysty.

09 Lut 2015 W.P.
Opera w Krakowie. Trochę historii

Opera w Krakowie. Trochę historii

Choć Opara Krakowska jako instytucja istnieje od 1954 roku, jej korzenie sięgają połowy XII wieku. Pierwsze powiązania dawnej stolicy Polski z operą pojawiły się bowiem w 1628 roku. To właśnie wtedy jedna z działających pod Wawelem drukarni wydała pierwsze libretto operowe po polsku. Tłumaczenia doczekało się „Wybawienie Ruggiera z wysp Alcyny” autorstwa Ferdynanda Saracinelliego.

09 Lut 2015 W.P.
Od miejskich Teatrów Dramatycznych do Teatru Rozmaitości...

Od Miejskich Teatrów Dramatycznych po Teatr Rozmaitości, czyli historia TR Warszawa

Teatr Rozmaitości powstał na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie jest uznawany za jeden z ważniejszych punktów na mapie kulturalnej Polski. Ogromny prestiż teatru to przede wszystkim zasługa licznych nagród, jakie przyznawano TR Warszawa podczas krajowych i zagranicznych festiwali. Kierownictwo artystyczne w teatrze należy do Grzegorza Jarzyny, reżysera, dramatopisarza oraz librecisty.

19 Sty 2015 W.P.
"Klimakterium...i już" - recenzja teatralna

"Klimakterium... i już"- recenzja teatralna

Jeśli planujesz babski wieczór, to spektakl teatralny „Klimakterium...i już" może być idealny na dobry początek takiego spotkania. Sztuka jest naprawdę wyjątkowa, gdyż jeszcze nikt w naszym kraju nie przedstawił tego kobiecego problemu w tak jawny i jednocześnie humorystyczny sposób.

28 Gru 2013 S.Z.
"Fredro dla dorosłych - mężów i żon" - recenzja teatralna

"Fredro dla dorosłych mężów i żon" - recenzja teatralna

Sztuka „Fredro dla dorosłych – mężów i żon" wystawiana w Teatrze 6. Piętro, to spektakl dedykowany największym wielbicielom teatru. Rozrywka na inteligentnym poziomie, a do tego bardzo współczesny i nowatorski charakter. Wszystko to sprawia, że chociaż sztuka miała swoją premierę w październiku 2010 roku, w dalszym ciągu przyciąga tłumy, a w październiku tego roku został wystawiony po raz trzysetny.

21 Gru 2013 S.Z.
"Śmiertelnie poważne uczucie" - recenzja teatralna

"Śmiertelnie poważne uczucie" - recenzja teatralna

„Śmiertelnie poważne uczucie" to czarna komedia napisana dla pary aktorów - kobiety i mężczyzny. Reżyserii sztuki Bruce'a Grahama podjął się Bartłomiej Wyszomirski i od września tego roku jego dzieło można oglądać na deskach warszawskiego Teatru Capitol.

09 Gru 2013 Magdalena Kraśko
"Pocałunek" - recenzja teatralna

"Pocałunek" - recenzja teatralna

Znana historia w nieznanym wydaniu

Sztuka Gera Thijsa dotychczas nie była u nas znana. Jednak zupełnie nie przeszkadza to w odbiorze spektaklu Adama Sajnuka.

27 Lis 2013 Tomasz Sawicki
"Nikt nie jest doskonały" - recenzja teatralna

"Nikt nie jest doskonały" - recenzja teatralna

Tytuł sztuki Simona Williamsa mógłby z powodzeniem posłużyć jako komentarz na temat jej realizacji na deskach Teatru Komedia. Co jednak bynajmniej nie przeszkadza w tym, żeby doskonale się na niej bawić.

18 Lis 2013 S.Z.
"Hollywood na Foksal" - recenzja teatralna

"Hollywood na Foksal" - recenzja

W Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej powstała imponująca rewia, której rozmach odświeża nieco zakurzoną konwencję.

10 Lis 2013 Agnieszka Marzec